Mitä Ben raivoaa?

Stallarisarjasta turha närkästyä. Harhautettuja, tavallisia ihmisiähän enemmistö stallareista varmaan oli. Ei mitään aseita piilottelevia vallankumouksellisia.
Järki käteen, ettei mene uskottavuus, tässäkin asiassa.
14535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

stalinimismissä ja kaikessa kommunismiin liittyvässä ei ole ollut, eikä koskaan tule olemaan mitään hyvää tai puollusteltavaa.
Minun perheeni nimi on löytynyt "epäluotettavien" listalta, mitä kiireisimmät suomalaiset stalinistit keräsivät neuvostopanssareiden tuloa odotellessaan ja valmistellessaan. minun sukuni olisi teloitettu, jos asiat olisivat menneet heidän haluamallaan tavalla. kaikkein pahinta olisi nykyään hyssytellä ja vähetellä heidän tekemisiään. maanpetturi on ainoa oikea sana kuvaamaan koko kyseistä roskajoukkoa.

Äänestä
  • Sotilaiden varaan turvaava oikeistodiktatuuri on sama asia toisella äärilaidalla. Parasta on elää jossain siellä välillä, kuten onneksi Suomessa olemme saaneet tehdä.

    Äänestä

  • joutomies kirjoitti:

    Sotilaiden varaan turvaava oikeistodiktatuuri on sama asia toisella äärilaidalla. Parasta on elää jossain siellä välillä, kuten onneksi Suomessa olemme saaneet tehdä.

    Olis tainnu Ben jäädä syntymättä jollei stalinistit olis vyöryneet Saksaan ja pelastaneet loput juutalaiset sieltä leireiltä ja muualta.
    Nyt mennee niin huonosti.

    Äänestä

entisiä stallareita edes kokoomuksen äänestäjiksi. Eivät ole kyllä noilla puheilla tulossakaan, ainakaan Benin taakse.
Kokoomuksen rotupuhtaus ei ole uhattuna, kun vain muistaa moittia ihmisiä menneisyyden asioista.

Äänestä

Siksi hänellä on jälleen hurmoshetki päällä.

Äänestä

Ihme, että joku pystyy olemaan noin paljon natsin kaltainen vaikka on juutalainen. Sama fanaattisuus, sama ihmisten luokittelu, sama järjetön viha.

Äänestä
  • Tekeekö "Kansallinen" Kokoomus juutalaisestakin kansallissosialidemokraatin?

    Äänestä

Ei Zyyliöllä ollut mitään sanottavaa siitä, että kokoomuksen puheenjohtaja Linkomies kuului sodan aikana natsi-Saksan ystävyysseuraan? Ei hän rinnastanut kapitalistien harjoittamaa orjakauppaa ja kansanmurhaa natsismiin?

Äänestä

Kun syyttää liki 40 vuotta vanhoja juttuja niin kukaan ei kiinnitä huomiota siihen, että nyt puolestaan on kokoomuslainen möhläri päättämässä millaista ohjelmaa kansalle tarjotaan.

Ei ole olemassa mitään järjellistä syytä, miksi YLEssä pitää elättää poliittisia johtajia. Ja miksi näiden palkkojen rahoitusta pitää oikein ovelta ovelle lupatarkastuksin vahtia!

t:jarmo
Ben yrittää kääntää päivänvaloa varjoon toveristaan - etenkin kun Sonerasta kantautuu joka päivä uutta ja ihmeellistä!

Äänestä

Myöskin sellaisina aikoina jolloin se ei ollut oikein muodikasta.

Tuure Junnila oli myöskin mies paikallaan! Kyllä talinialaisia otti sekin mies hermoon!

Äänestä

otsikossa kaikki

Äänestä

Siitä se johtunee.

Äänestä

Kekkosen valitsijamiehenä aikoinaan, eli siis kannatti sitä 70-luvun meininkiä.
Unohtaa vain tämän oman osuutensa tapahtumiin.

Äänestä
  • Kyllä Ben oikeassa on. Entiset kommarit ovat kääntäneet takkinsa ja ovat nyt niin hiljaa niin
    hiljaa. Jos vaaran vuosina Suomi olisi miehitetty
    niin sama kohtalo suomalaisille olisi tullut,
    kuin Virollekin. Kotimaiset kommarit olisivat
    ensin suorittaneet pudistukset ja sen jälkeen
    junat olisivat kärränneet sadattuhannet Siperi-
    aan. Käykäähän vaikka Vilnan miehitysmuseossa,
    niin näette sellaista, mitä ette usko.
    Vielä 1960 luvullakin teloituksia niskalaukauksella. Poiketkaahan !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hexdex kirjoitti:

Stallarisarjasta turha närkästyä. Harhautettuja, tavallisia ihmisiähän enemmistö stallareista varmaan oli. Ei mitään aseita piilottelevia vallankumouksellisia.
Järki käteen, ettei mene uskottavuus, tässäkin asiassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu