Onko näin ?
Joutuvatko vuokralaiset osallistumaan
remontti kustannuksiin ?
6541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eivät joudu elleivät sitten ole rikkoneet jotain, jolloin ovat korvausvastuussa.
siis vuokrakuluissaa. Ei asuntojen vuokraaminen ole mitään hyväntekeväisyyttä, jossa vuokranantaja maksaa omasta pussistaan ko. kulut. Kyllä ne vuokrissa peritään takaisin.
Tai jos sulla on vanhat ja paskaiset tapetit seinässä, niin ei se omistaja niitä ilmaiseksi vaihda. Toisaalta et myöskään saa itse vaihtaa niitä ilman lupaa.
Entäs sitten, kun tulee putkiremontti tai parvekelasit. Eivät ne ilmaisia ole ja ne tulevat sulle maksettaviksi, vaikka kuin kitisisit.
Jos vuokranne nousee, niin etsikää heti uutta kämppää. Nyt on vuokralaisten markkinat. Kunnollisia vuokranmaksajia ei löydy helposti. Kannattaa myös etukäteen kysellä onko tulossa mitään remontteja, jotka mahdollisesti haittaavat asumista. Ei sellasiin kannata muuttaa. Jos tapetit ei miellytä niin voitte sopia että ne vaihdetaan ennen kuin muutatte asunton. Ja myös vuokrasta pitää tinkiä, ei ne mitään apteekin hintoja ole.
Ei. Ainoastaan sen vuokran maksuun.
joo, kutsutaan sitä vuokraksi, jos se tekee siitä mukavamman kuuloisen maksettavan. tosiasiassa se vuokra kuitenkin nousee noiden remonttien ja uusien kodinkoneiden myötä eikä sulla ole siihen muuta sanomista kuin muuttaa pois, jos ei perse kestä.