Olen tuotannollisista ja taloudellisista syistä irtisanottu 2013. Hommat jatkui määräaikaisena ja kestää alkukevääseen 2014 jatkoa tuskin luvassa...
Olen laittanut hakemukset kahdelle paikkakunnalle työvoimakoulutuksen kautta lähihoitajaksi.
Tänään soittelin kyseisen aikuiskoulutuksen järjestäjälle kyselläkseni mieltä askarruttavia asioita...
Lähinnä halusin kysellä mahdollisuuksiani edes päästä kouluun kun sopimusta sielä viisi kk jäljellä. Virkailija painotti minulle, että tarvisi olla "työtuntumaa" jo valmiiksi alalta, muuten tuskin tulee pääsemään. Onko teillä muilla ollut työkokemusta alalta, jotka työvoimakoulutuksena olette lähihoitajaksi opiskelleet?
Mieheni opiskellut muutama vuosi sitten sähköpuolen työvoimakoulutuksena ja silloin ei todellakaan vaadittu "työtuntumaa" alalta.
Nyt vaihtoehto se, että lähden hakemaan "tuntumaa" olemalla nykyisestä työstäni pois, jotta voisin olla edes harkittu valinta loppuvuodesta alkavaan koulutukseen.
Työvoimakoulutuksella lähihoitajaksi
2
182
Vastaukset
- jfjglg
Hain keväällä lh-koulutukseen aikuispuolelle. Olen ns. Ammatinvaihtaja. Palkkatyössä ollut 7vuotta,joten tuntumaa en ole sote-alalta tietenkään päässyt hakemaan. Sain testeistä soveltuvuudeksi hyvän,mutta ei auennut ovet. Epäilen, että johtui juuri tuosta kokemuksen puutteesta.. :( Ei viitsisi irtisanoutuakaan (eikä voikaan,tulee karenssi) että pääsisi työtuntumaa hakemaan.. Varsinkaan, kun ei voi olla varma aukeaako opiskelupaikka jatkossakaan..
- lhjo
Olen opiskellut kyseisellä koulutukssella (huom. maksajana on te-keskus, mutta kouluttaja on ihan "oikea" kouluttaja) lh:ksi, ja ryhmässämme oli sellaisia opiskelijoita, joillla ei ollut kokemusta alasta.
Varmaan paljon vaikuttaa se, kuinka paljon on hakijoita ja sen myötä sitten se kokemus...
Suosittelen koulutusta, vaikkakin se on tiivistahtinen, ei ole juurikaan lomia ja itse on panostettava paljon opiskeluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!851828- 821670
- 501329
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471265Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481172- 1161140
- 39935
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!23932Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59922Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket23903