Ihan nopea kysymys liiketoimintasuunnitelman varten. Jos aion maksaa työntekijälle 2000e/kk bruttona, niin paljonko minun pitäisi huomioida hänestä koituvia kokonaiskuluja?
Kuulin jossain että kannattaa kerta 1.8 luvulla, eli 2 000 x 1.8 = 3 600e. Onko tämä läheskään siihen päin vai?
Kuulin jossain että kannattaa kerta 1.8 luvulla, eli 2 000 x 1.8 = 3 600e. Onko tämä läheskään siihen päin vai?
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://www.yrittajat.fi/fi-FI/palkkalaskuri/
Tämä laskuri on hyvä, mutta se ei huomioi sairaslomia. Sairaslomat tulee aina helvetin kalliiksi varsinkin jos sen sairastavan työntekijän tilalle pitää palkata tuuraaja. Saikut usein on lyhyempiä kuin 9 arkipäivää eli koko paska menee työnantajan piikkiin.
Laskuri antaa kertoimeksi noin 1,5 mutta kun huomioi nämä mahdolliset(todennäköiset) saikut niin kertoimen on oltava vähintään tuo 1,8 varsinkin kun on tekemässä liiketoimintasuunnitelmaa niin siihen kannattaa tehdä pessimistinen laskelma ettei tule yllätyksiä.
Pieni kertaus perusmatematiikasta:
Palkkalaskuri antaa minimikertoimeksi 1,21.
Mikäli yrityksessä sovelletaan ns. lomarahaa ("lomaltapaluuraha"), niin kertoimeksi tulee 1,25...1,27.
Laskurissa on lisäksi oma ruutunsa "muut sosiaalikulut" sekä "vapaaehtoiset sosiaalikulut". Näihin ruutuihin voi sitten itse lisäillä ruudun ohjeiden mukaisesti summia (myös sairaslomien kustannuksia), jolloin voi arvioida oman firmansa tilanteen.
Noihin lonkalta heitettyihin kertoimiin, jotka parhaimmillaan kipuavat jopa yli 2:n, kannattaa suhtautua pienellä kriittisyydellä. Osa niistä perustuu vääriin uskomuksiin, osa laskutaidottomuuteen (yrittäjä ei osaa prosenttilaskua!) ja osa on aivan harkittua "työmarkkinapoliittista" propagandaa.
Mutta ohje siitä, että omissa laskelmissaan kannattaa ottaa kulut raskaamman päälle, on totta kai hyvä ja oikea ohje. Pieni inhorealismi on paikallaan, kun omia rahojaan on sijoittamassa yritystoimintaan.
Mies vai nainen? Nainen tulee aina kalliimmaksi.
Kiitokset vinkistä! Pitäisi varmaan laskea 2x kerroimella ihan varmuuden vuoksi.
Kyllä
Niin ja sitten kun saat se lusmu työntekijän joka on vakityösuhteessa et voi
irtisanoa ja palkata uutta työntekijää! Myös lomautusta ei tehdä tuosta vaan.
No jos on vaki hommat hyvällä katteella niin siitä vaan!
Just näin; palkkakulut 2xkertoimella, ihan sama kaikilla pk-sektorilla. Tämä on minimi. Kun ensin ollaan kiltisti töissä niin päästään jopa 1,6 mutta annas olla kun taloon päästään, niin johan pomppaa - siis 2x.
Mikähän vuokratyöfirman laskutus on esim. sellaiselle henkilölle, jolle pitää TES:n mukaan maksaa bruttona kaikkine ilta- ja sunnuntailisineen 2400€/kk?
Vuokratyöläiset vie kaikki hommat, jopa siivoukset ottavat mukaansa...ellei lukutaidoton ole. Niille hommille voi sanoa; kaikki menee, eikä riitäkään!
Mitähän tämä tarkoitti...?
Ei avautunut mullekaan.....
Tee työntekijän kanssa 0-tuntisoppari niin ei tarvi irtisanoa eikä lomauttaa eikä taistella oikeudessa.
Nollatuntisopparin voi tehä vaikka 10 työntekijän kanssa, vaikka oikeasti tarvitsisi vain yhden työntekijän.
Jos joku ei suostu töihin, älä anna sille tunteja, vaan soitat muille. Kyllä joku niistä kymmenestä suostuu hommiin ja jollei niin tee 0-soppari vaikka 100 kanssa.
Yrittäjän kannalta hyvä homma, työntekijän vähemmän hyvä.
Pitäisikö tuossa tapauksessa liittyä kuitenkin työnantajarekisteriin?