ihottuma katoaa kesäl, palaa syksyl

läiskät tulee

mikä ihmeen ihottuma tämä on kun, kesälle se katoaa tyystin, mutta syksyllä alkaa taas ilmestymään. semmoiset läiskät tietyssä kohdassa ihoa. nyt on taas ilmestynyt yksi punanen läiskäle, joka alkaa vähitellen kai suurenemaan.

8

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siin se
    • Kristine_

      _www.ekseem.ee Likan voide

    • ekseema?

      Low vitamin D in children linked to eczema severity!
      http://blog.vitamindcouncil.org/2013/01/25/low-vitamin-d-in-children-linked-to-eczema-severity/

      Infant eczema linked to gut bacteria, diet!
      http://www.stonehearthnewsletters.com/infant-eczema-linked-to-gut-bacteria-diet/infants/

      D-vitamiinia pitää syödä, niin paljon, jotta veren D-vitamiinipitoisuus nousee luonnolliselle (auringon nostamalle) tasolle, joka on keskimäärin 125 nmol/l. Lukuisten tutkimusten valossa tämä tarkoittaa vähintään 50µg D-vitamiinia päivässä. Yleensä 100µg ja jopa enemmänkin, jos on isokokoinen ihminen.

      Euroopan Unionin elintarviketurvallisuuselin EFSA nosti D-vitamiinin turvallisena päiväannoksena pidetyn nuorten (11–17 v) ja aikuisten rajan 50 mikrogrammasta (µg) 100 µg:aan. EFSA päätyi tähän tulokseen käytyään läpi uudet D-vitamiinitutkimukset. Vauvojen rajana on nyt 25 ja 1–10-vuotiaiden rajana 50 µg päivässä. Lausunnossa mainitaan, että edes 250 µg päiväannoksella ei löydetty mitään haittavaikutuksia.
      http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=247

      Atooppisen ihottuman ruokavalio, joka toimii!
      http://www.raikasweb.com/psoriasis

      Viljojen mahdolliset haitat!
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

      Observational data on vitamin D and eczema, also called atopic eczema, is mixed. Some studies show low 25(OH)D levels are associated with less eczema and some studies show the opposite.
      http://www.vitamindcouncil.org/blog/the-mixed-findings-of-eczema-and-vitamin-d/

    • aloittaj ^

      okei, tähän läiskä kohtaan on kokeiltu kaiken maailman sienilääkkeitä ja kortisoneja, miedeosta vahvimpaan, mutta ei auta mikään. kesällä hävis kokonaan ja ajattelin, että se kortisoni poisti sen, mutta nyt on ruvennut tulee uudestaan.
      Huomaa myös että muukin iho on kuivaa, heti kun syksy tulee, mutta tota ihottumaa on vaan yhdessä paikassa?

      jos siitä ihottumasta ottaa koepalan, niin voiko sen tehdä jotenkin "rapsuttamalla" ihottumaa, vai pitääkö aina leikata?

      ei kutise eikä mitään, on vaan siinä

      • vastaaja.

        Se on talvi-ihottumaa, johon auttaa ravinto.

        Sitä on vaan jossain kohtaa kropassa.

        Turhaan läträät mitään ihmevoiteita.


      • sama vaiva
        vastaaja. kirjoitti:

        Se on talvi-ihottumaa, johon auttaa ravinto.

        Sitä on vaan jossain kohtaa kropassa.

        Turhaan läträät mitään ihmevoiteita.

        Minulla samanlainen ihottuma kun aloittajalla. Kesät menee ilman tätä mutta syksyllä se hyökkää iholle ja talvi on pahin.
        Syön samanlailla kesät, talvet, ja käytän D-vitamiinia. Viljatuotteita en käytä.
        Kyllä tämä jotenkin ihon kuivuuteen liittyy, enkä ainakaan itse keksi mitään keinoa tähän.


    • ap, aloittaja

      Nytkin tuo piste on laajentunut ja hieman hilseilee, ei tunnu kutinaa eikä mitään semmoista. kiva kuulla, että en ole ihan ainoa jolla on tälläinen kummallinen juttu. Tarttuuko tuo ihottuma, kun pelkään koko ajan että se leviää kosketuksesta jne..

    • voiko sille mitään?

      onko tämä sitten joku atoopinen ekseema?
      tarttuuko se?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5578
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3111
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2694
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2062
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2055
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1869
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      99
      1839
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      174
      1772
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1478
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1248
    Aihe