Puree kuolaimeen

Lämppärit<33

Minulla on tälläinen ihana enkeli ex- ravuri joka on kuin unelma ratsastaa, mutta välillä ravatessa tai laukkaa nostaessa/ pelästyessään innostuu ja lähtee kiitoravia, vetää pään alas ja puree kuolaimeen kiinni. Käytössä meillä on olympiat "tokassa" renkaassa ja on tähän asti toiminut hyvin noilla muttakun herra on keksinyt uuden kuvan tempun tänä kesänä... Kun minusta alin rengas olisi liian jämerä kun muuten menee nätisti. Rollerit??? Ja anteeksi jos on hieman epäselvä teksti. :)

2

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuttua touhua... Älä anna sen laskea päätä alas niin se ei pääse pakenemaan kuolaimen vaikutusta ainakaan yhtä helposti. Nyppää toisella ohjalla suoraan ylöspäin, sen verran lujasti että se pää sieltä nousee. Älä myöskään jää vetämään ohjista, vaan tee lyhyitä pidätteitä (varsinkin jos hevonen on ollut ravurina, sen kanssa on turha leikkiä köydenvetoa ohjilla, hevonen sen kisan voittaa kuitenkin!) ja juttele sille rauhallisesti. Ihan sama mitä sanot, kiroile vaikka jos mieli tekee, kunhan äänensävy on sellainen kuin puhuisit kauniista säästä. Jos pidätteet eivät auta, käännä heppa voltille. Kaarevalla uralla sen on vaikeampi kaahailla.
      Kannattaa myös liikutella kuolainta koko ajan, niin se ei saa siitä yhtä helposti otetta. En tarkoita sahaamista, vaan ihan kevyt liikuttelu sisäohjalla yleensä riittää. Minusta ei kannata koventaa kuolainta ennen kuin viimeisenä vaihtoehtona. Jos kuolain on liian voimakas, hevonen saattaa yrittää ryöstää sen takia että sen suuhun sattuu, koska se yrittää juoksemalla päästä kipua karkuun. Joten kokeile ensin näitä muita juttuja. En ole varma ettei tuo olympia olisi sille muutenkin liian kova, mutta hevosta tuntematta en tietenkään voi sanoa varmuudella.

    • zipper

      Heivaa se olympia ekana mäkeen. Olympia on hevoselle todella epäreilu ja hidas kuolain. Se vaatii ERITTÄIN kokeneen ratsastajan. Jos olympiaa on pakko käyttää, laita nyt edes deltaohja.

      Jos vipukuolain tarvitaan, on huomattavasti parempi vaihtoehto esim. pelham (deltalla tai kaksilla ohjilla) tai kimblewick.


      Ja jos hevonen kaahaa, on paras kääntää se ympyrälle, kuten edellä sanottiin. Älä jää koskaan vetämään.
      Varmista kuitenkin ensin, että hevonen edes ymmärtää pidätteet...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      529
      8932
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      160
      6144
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      367
      5188
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4739
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4351
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3932
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1886
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1404
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      969
    Aihe