Säästöjen nimissä leikattiin taidetoimintakeskus pois kaupungin palveluista. Säästöksi arviitiin 30 000 euroa. Huumassa unohtui tärkein eli vammaisten ja heidän läheisensä kuuleminen. Tästä on varmaan jo käynnistynyt yhteydenotot hallintoon? Laki lähtee siitä, että kunnan pitäisi kuulla niitä,joita asia koskee. Taidetoiminta on vakiitunutta ja monet perheet ovat laskeneet toiminansa sen mukaan.
Kuultiinko vammaisia?
kuuleminen mahdol pi
9124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Paskat ne ketään kuunteli. Tuulen huminaa korvien välissä.
Aloittaja. Olet täysin oikeassa ja asia menossa eteenpäin. Voit tarvittaessa ottaa yhteyttä taidetoimiinnan johtajaan. Hän kertoo sinulle enemmän tilanteesta, mutta voin kertoa tässä, että koko tämä viikko on mennyt asian kimpussa.
Kiitos vinkistä. Kirjeitä olen laitellut sinne ja tänne niiden henkilöiden puolesta, jotka eivät kykene viemään asiaa eteenpäin. Tämä on ihan hirveä asia. En olisi ikinä uskonut, että Lieksan päättäjien arvomaailma on tätä tasoa. Jokainen, joka vähänkin tietää taikkarin toiminnasta on ihan kauhuissaan. Samassa kokouksessa iljettiin vielä nostaa talouspäällikön palkkaa. Oikein ällöttävästo rinnastuivat nämä säästöt kun rahoitus otettiin vammaisilta.
Vammaisen omaisena ihan toisessa kunnassa asuvana ihmettelen, miten Lieksassa asiat tulevat palvelujen käyttäjien tietoon. Eikös vammaisetkin lueta asiakkaiksi? Miksi heille tulee asiasta tietoa vasta lehdistön kautta eikä aikaisemmin? Miten Lieksan uusi perusturvajohtaja saattoi valmistella asian salaa esityslistalle? Pöytäkirja tuli nopeasti julkisuuteen ei siinä mitään. Mutta esityslista oli esillä vain muutaman päivän ennen kokousta eikä vammaiset palvelujen käyttäjät saaneet viestiä toiminnan lopettamisesta. Luulisi hallintopomojen tuntevan hallintokäytäntöjä.
Ei ole ensimmäinen kerta kun" untuvikot toimii" eli tässä on selkeästi kuntalain rikkomus eli kuntalain 29§ jolloin kunnan on tiedotettava vireillä olevista asioista ja myös suunnitelmista.
Joten nyt olisi paikalaan kaupunginhallituksen kiinnittää asiaan huomio ja ottaa tuo asia otto oikeudella käsittelyyn ja toimia sitten miten laki edellyttää.
Todella hämmästyttävvä tietämättömyytta koko lautakunnassa jonka varajäsen olen. MK
Olen huomenna invalidien parissa Joensuussa Kimmelissä keskustelemassa vammaisten asioista paneelissa jossa on edustettuna Savo-Karjalan alueen invalidiliiton valtuustoehdokkaat.
Heidän mielipiteitä ja asiantuntemusta on hyvä kuunnella ja osallistua myös asioiden käsittelyyn mitä muualla ja mitä meillä MK
Olisitko ystävällinen ja kertoisit Lieksan tilanteen ? Eihän tämä mikään salaisuus kuitenkaan ole ja onhan muidenkin hyvä tietää miten meillä Lieksassa tapahtuu.
Markku on oikiassa. Katsoin tuon kuntalain 29 pykälän ja pahalta näyttää. Rikottu on lakia suorastaan selvästi. Nyt pitäisi kaupunginhallituksen käyttää pikaisesti otto-oikeutta. Kovin yksipuoliseksi menee jos otto-oikeutta käytetään vaan mamu päiväkotiin muttei tämmöiseen vammaisten kuulemisen laiminlyöntiin.
Ilmeisesti lyhyessä ajassa on valmiit kysymykset.
Muistanet myös mitä ohjeita valtuuston puheenjohtaja antoi valtuutetuille käyttäytymisestä,että he ovat käyntikortteja maailmalla.
Kuljen maailmalla ja koitan hyvin usein tähän saakka viestittää niitä hyviä asioita ja mahdollisuuksia elää ja toimia.
Olen hyvin tietoinen siitä, että myös muualla suomessä on jotkut asiat todella heikosti ja ponnisteluja tarvitaan ja siten myöskin yhteistoimintaa MK