Tuli eilen vilkaistua töiden jälkeen pari Marvel-universumiin sijoittuvaa elokuvaa.
Ensimmäinen näistä oli Thor (2011). Oli aika erilainen mitä luulin ja itse asiassa todella hieno fantasiaseikkailu. Leffaan oli aika hienosti saatu mahtumaan fantasiamainen Asgårdin maailma ja sen tapahtumia sekä vanha kunnon Maapallo. Loistavaa efektimäiskettä ja meininkiä.
Juoni oli simppeli, mutta eipä tällaisissa elokuvissa välttämättä tarvitse mitään monimutkaista juonta ollakaan. Eli Asgårdin kruununperijä Thor (Chris Hemsworth) käy vähän liian ylpeäksi ja hänen isänsä Odin (Anthony Hopkins) karkoittaa hänet Asgårdista Maahan. Maassa Thor joutuu oppimaan mitä nöyryys ja haavoittuvuus on. Lopulta Thorista tulee maailman suojelija ja hyvä tyyppi. Natalia Portman esittää tohtori Jane Fosteria, joka kiinnostuu Thorista ja johon Thorkin rakastuu. Pahiksena on Thorin veli Loki (Tom Hiddleston). Leffassa on hyvä meno ja upeat erikoistehosteet. Suosittelen 4/5.
Toinen leffa oli Thorista alkanutta tarinaa jatkava The Avengers (2012). Todella hieno elokuva oli tämäkin. Jälleen efektit jyllää ja mahtavaa ryminää! Loki on liittoutunut tällä kertaa tuntemattomien pahiksien kanssa ja janoaa Thorille kostoa ja Maapallon hallintaa. SHIELD järjestö kokoaan supersankaritiimin taistelemaan Lokia ja hänen armeijaansa vastaan. Thor, Iron Man, Kapteeni Amerikka ja Hulk muodostavat tämän kostajien "The Avengers" ryhmän.
Leffan aikana tämä supersankarien muodostama tiimi hitsautuu toimivaksi kokonaisuudeksi alun vaikeuksien jälkeen. Lopun taistelukohtaus hyökkäävää armeijaa vastaan on huikeaa katseltavaa. Suosittelen ehdottomasti, 4,5/5.
Nyt heräsi kiinnostus myös Captain America: The First Avenger (2011) -elokuvaa kohtaan ja pitäähän sekin hankkia. Ehtymätön elokuvien lähde taitaa nämä Marvelin sarjakuvat olla. Katselemisiin!
Thor (2011) & The Avengers (2012)
6
502
Vastaukset
- HulukkiBanner
Anttila möi tässä hiljattain alennuksella hintaan 19,95€ boxia, jossa oli kuusi Marvel elokuvaa "Iron Man", "Hulk", "Iron man 2", "Captain America", "Thor" ja "The Avengers".
Jaksoin onneksi odottaa alennusta edellisestä hinnasta, joka oli 42€. - Marvel
Kaikki marvelit on parhaita. Hyvä hankinta
- Scifisti1977
Sain katseltua myös tuon Captain America -elokuvan ja hyvähän sekin oli! Oikea järjestys,missä näitä Marvel -elokuvia tulisi katsella on tämä:
1. Iron Man (2008)
2. Iron Man 2 (2010)
3. Thor (2011)
4. Captain America (2011)
5. The Avengers (2012)
6. Iron Man 3 (2013)
7. Thor: The Dark World (2013, tulee elokuviin 30.10.2013)
Omistan nuo kuusi ekaa leffaa. Aion mennä leffateatteriin ehdottomasti katsomaan tuon uuden Thoor -leffan.
Tuo järjestys on oikea ja tietyt asiat menevät aina eteenpäin ja viittauksia aikaisempiin elokuviin tulee. Katsoin ensin Thor:n ja sen jälkeen suoraan tuon The Avengersin ja ihmettelin että mikä tuo "Tesserakti" -energiakuutio oikein on. No se selitetään Captain America -leffassa. Siksi siis tuossa järjestyksessä kannattaa katsella. Iron Man 3:ssa Tony Starkilla (eli Iron Manilla) on vähän psyykkisiä ongelmia The Avengers -leffan tapahtumien johdosta. Siis kannattaa katsoa leffat tuossa järjestyksessä. Itse olen ne laittanut kirjahyllyyn M -kirjaimen kohdalle (Marvel) järjestykseen (joo, leffat ovat yleisesti aakkosjärjestyksessä mulla).
Hyviä leffoja. Odotan innolla uutta Thoria ja The Avengers 2:sta. Taitaa se Captain America 2:n olla tulossa myöskin. Niitä odotellessa! - Godofasgard
En oo nähnyt leffoja mutta YouTube on tullut katsottua ja loki on ihan parasja kunnia marvelille
- Täysin_fangirl
Hehe, Loki on yhä hurmaavin pahis jonka olen koskaan nähnyt.
- InfinityWar
Odotan Infinity war:ia saatavaksi kirjastolainoihin, kaikki muut muuten saatavilla kaukolainoja myöten, ilmaiseksi siis, tiedoksi. Avengersit on todellakin huippuviihdettä katsella. Kuka olisi uskonut vielä 20 vuotta sitten että tällaisia leffoja on mahdollista tehdä? Tosin esim. Ruohonleikkaaja-leffa tuli joskus 1995 ja oli uraauurtava leffa erityistehosteidensa takia jo silloin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475470Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222737Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521021982Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241474Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351433