17-v ja Burn Out?

Loppuun palanut

Olen alkanut epäillä että mulla olis burn out. Mikään ei enää kiinnosta, koulussa käynti maistuu puulta ja on suorastaan pakkopullaa.
Mulla on ongelmia nukkumisen kanssa, välillä tulee nukuttua yössä 3 tuntia, välillä ei ollenkaan ja silti mutsi lähes väkisin raahaa mut kouluun. Koulussa ollessani ootan vaan et millon tää kärsimys loppuu ja et pääsee himaan nukkumaan ! Kotiin päästyäni unta ei kuitenkaan tule vaan makaan sängyssä ja mitään ei jaksa tehdä. Silti valvon aamuyölle asti ja ehkä nukun muutaman tunnin.

Mulla on aivan ihana poikaystävä jonka kanssa olen seurustellut pian 2 vuotta, tuntuu pahalta kun äksyilen ja kiukkuan vain hänelle koska olen turhautunut mun nykyiseen elämäntilanteeseen. Hänelläkään ei tällä hetkellä mene kovinkaan hyvin ja asiaa pahentaa meidän jatkuva kinastelu.

Asun siis kotona mun vanhempien kanssa ja heidänkään kanssa en jaksa pahemmin jutustella. Yleensä vietän päivät omassa huoneessani peiton alla. Ärsyttää kun mun pitäis olla jotenkin hyvä ja tunnollinen oppilas koko aika, eikä poissaoloja saisi olla lainkaan.
Olen todella usein kipeänä mutta välillä on kuumeessakin pakko raahautua kouluun että ei saa hirveitä huutoja ja kiukutteluita mutsilta mun poissaoloista.

Motivaationi koulun suhteen on täysi 0. Oma alani ei enää kiinnosta millään lailla ja olisin valmis luovuttamaan saman tien. Samassa käyn vielä lukiota, eli mulla on kaksoistutkinto. Se tekee opiskelusta kaksi kertaa rankempaa.

Ennen harrastin edes jonkun verran liikuntaa, kuten lenkillä käymistä ja juoksemista. Nyt sekin on jäänyt.
Kavereita näen vain silloin kun ne tulee käymään meillä, ei mulla ole motivaatiota lähteä minnekkään.

Ärsyynnyn todella helposti pienistäkin asioista, mutta olen saanut hillittyä raivokohtaukseni, toistaiseksi. Silti mä tiuskin vastaukseksi olkoon kysymys mikä tahansa tai jätän kokonaan vastaamatta koska ei vaan kiinnosta.

Onko mulla mahdollisesti burn out, masennus tai jotakin muuta vastaavaa?

7

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n1991..

      Moikka! Mulla oli sun iässä saman tapasta ja on edelleen vaikka olen 22v. Mulla todettiin 16v masennus. Suosittelen, että menet vaikka kouluterkkarille kertomaan samat asiat kuin kerroit tässä. On mahdollista saada apua, mutta se vaatii rohkeutta kohdata asiat sellaisena kuin ovat ja sain sinusta sellaisen kuvan, että sinusta on sellaiseen. Tsemppiä sulle toveri :)

    • gfhfgffhgf18

      mulla oli burnout joskus 13 vuotiaana, ei kukaan oikeasti välittänyt.. Vanhemmat ja opettajat ruoski vaan enemmän. Nyt oon 15.

    • Koulussa ollut

      Ota koululle joku kirja mukaan ja lue sitä välitunneilla - siirtää ajatuksia muualle.
      Vapaa-aikana käväise nuorisitalolla, kirjastossa tai kävelemässä - irtaudu rutiinista joka usein masennuttaa ja ahdistaa.

    • Nukkuja kaunein

      Moi. Mulla ei ole koskaan ollu nukkumisen kanssa ongelmia. Nukun n. 6-7tuntia yössä.
      No sitten syntyi esikoinen, joka kärsi koliikista. Yöunet jäi. Sain nukuttua maksimissaan 4tuntia yössä ja nekin tunnin, tai puolen tunnin pätkissä ja aamulla aina töihin.
      Tulihan siitä yhtä helvettiä. Ei kertakaikkiaan jaksanu yhtään mitään. Ennen niin aloitteellisesta työntekijästä tuli zombi, joka mieluummin vältteli hommia, ku ei yhtään kiinnostanu.
      Kyllä fyysinen väsymys vei henkisen jaksamisenkin äärirajoille.

      Nyt on toki parin vuoden jälkeen elämä palannut raiteilleen ja tuo aika muisto vain.

      Mielestäni sun pitäis saada ensimmäiseksi apua tohon nukkumiseen. Ei kukaan jaksa noin vähällä nukkumisella. Fyysinen väsymystuo myös henkisen väsymyksen. Jos et itse saa unirytmiäsi aisoihin, niin hanki apua. Asiasi eivät parane, jos et nuku.

    • yksinäinenlapsi

      Itse saan öisin nukuttua, mutta silti olen aivan kuolemanväsynyt kokoajan, mikää ei innosta, ei edes harrastus joka on ollut minulle ennen kaikki kaikessa. Koulussa jaksan olla vain sen takia että on kavereita jotka vähän saavat ajatuksia muualle.Mutta vanhemmille tiuskin ja kiukkuan kokoajan, vaikken itse sitä haluaisi. Olen jatkuvasti pahalla päällä ja kokoajan itkettää. Varsinkin olen alkanut kammoamaan olla kotona iltaisin koska aina alan miettimään liikaa ja tulee ahdistuskohtauksia. En uskalla mennä puhumaan kellekkään koska en halua vanhempieni tietävän, he stressaavat muutankin jo liikaa...

      • Ceepap

        Kärsitkö ehkä uniapneasta? Jos kuorsaat, niin se voi olla syynä fyysiseen uupumukseen.

        Uniapneasta kärsivän uni on vain pinnallista. Hengityskatkokset voivat havahduttaa nukkujan jopa kymmeniä kertoja tunnissa, jolloi lepoa ei saa alkuunkaan riittävästi.

        Mä kärsin vuosia apneasta. Jalat oli lyijyn raskaat, eikä mikään kiinnostanu. Kaveri vihjas, että kannattaa tutustua aiheeseen. Laitoin kännykän yks ilta nauhottaan nukkumista ja kun sitten kuuntelin sitä korskaamista, tilasin ajan lääkärille.

        Sain kotiin yöksi sellasen mittauslaitteen, joka mittasi hengitystä ja muita toimintoja yön ajan. Tuloksena vaikea uniapnea. Sain sitten unikaveriksi ylipainehwngityslaitteen, joka estää noita hengityskatkoksia. Kyllä elämä on nyttemin kevyempää, vaikkei aina olekkaan ruusuilla tanssimista.


    • Petsku70

      Olen n. 4vuotta kokeillut eri kiskoja, mutta esim. Labtex Oy:n Somnofit tuote voi toimia jollekin kuorsaukseen, mutta uniapneaan todella heikosti!! Ovat liian massiiviset suussa, verrattuna kirurgin teettämiin kiskoihin. Suosittelen käymistä sairaalan unitutkimuksessa, sieltä voi saada sitten lähetteen joko Kirurgian poliklinikalle tai hammaslääkäriin, jonka jälkeen uniapneakiskot muotoillaan jokaisellé oikeanlaiseksi. Lähetteen myötä, ensimmäinen kisko ei myöskään kustanna mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      183
      2744
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      195
      2237
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      177
      2046
    4. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      1914
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      126
      1894
    6. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      32
      1735
    7. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      74
      1390
    8. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1364
    9. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      175
      1275
    10. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      80
      1212
    Aihe