Kertokaa hanhimiehet millaisista paikoista te niitä saatte, millaiset aseet mukaan, patruunat, alku valmistelut, muita hanhen metsästykseen liittyviä vinkkejä ja kertomuksia?
Hanhet!!!!!!!
9
7106
Vastaukset
- Hunter
Jos sataa kunnolla vettä niin aika hyvin saa aukealta (kivääri).
Hanhet ei silloin viihdy rimmessä vaan nousevat heinikolle ja avonaiseen paikkaan.
Iltalento katso kellosta mihin aikaan lentää yli se tulee samaan aikaan joka ilta jos sää on sama.
Pilvisellä tulee aikaisemmin se on valoisuudesta kiinni. - Hanhestaja
Kunnon erämaa jängät tarjoavat hyvin hanhia. Tyttöystävän kanssa ollaan käyty kahtena syksynä tosissaan hanhimetsillä ja molempina on tullut hanhet saatua. Mitä aseiseiin tulee näkyy 2 piippunen 12/70 4mm hauleillakin riittävän kun tuurikin osuu kohdalleen. Tänä syksynä käytiin yhtenä ainoana viikonloppuna metillä kiireiltäkun ei ole ehtinyt. hieman vettä sateli kun havaittiin hanhet metsälammella. Kiväärillä ei päässyt ampumaan sankan aluskasvillisuuden takia. Metsän rajassa kyttäiltiin ja suunniteltiin taktiikkaa kunnes hanhet potkaisivatkin lentoon ja lensivät matalalla suoraan meidän ylitse. Ei muuta kuin aseet laulamaan. Viimevuonna pääsi yksi hanhi raanakkona metsään, joten tänä vuonna ei otettu mitään riskejä. Ensimmäistä hanhea ampuessani huomasin sen vielä räpyttelevän tippuessaa, joten ammuin sitä uudestaan. Höyhenet pölähtivät ja hanhi tippui kuin kivi alas. Tyttökaveri sai ammuttua yhden alas ja parsi siihen vielä pari kertaa kun meinasi karata. Itse pidän hanhimetsälle passelina aseena Mosberg:n 12/89 pumppuhaulikkoa. Sopivan painava ja vakaa ampua. Kivääriksi riittää hyvin .243 3-12*50 sopii hyvin hämärämmälläkin ammuntaan.
- Jahtimies
Kaveri ampui vanhalle viljapellolle 80 metriin täyssuppealla 4.5 mm hauleilla. en tiedä oliko tuuri laukaus, mutta hanhi ei edes räpyttäny ku mentiin paikalle. Kannattaa mennä hyvissä ajoin, naama ja kädet peittetynä hanhet eivät näe sinua helposti ja liikkumatta vain istua passissa.. Itellä teki remington 1100 puoliautomaatti syöttöhäiriön, ensi syksynä haulikon osto/vaihto. Mitä 2 piippuista suosittelette?? Valmet? Premier? Magnum pesällä?
- ......................
Vika ei välttämättä ole pyssyssä vaan panoksissa kokeileppas eri merkkisiä panoksia itsellä ainakin vika korjautui,tussarina puoliautomaatti wincechester vai miten se nyt prkl kirjoitetaan
- mä taas
Keväällä saa paljon helpommin niin eipä tarvitse enää syksyllä vaivautua:)
- browning 12/89
merihanhea on metästelty merenrannalta kun se aamusta lähtee maille syömään. pelloilla pitäs olla passissa mut kun ei oo lupaa mennä. kuvia vaan peltoon/heinikkoon ja pillit huutamaan. pitkiä on hanhen kyttäys päivät, mut on se sen arvoista ku saa hanhen alas!!!!! niitä on vaan tänä vuonna harmittavan vähän,muuttoparvia ootellessa. ja metsähanhi tulee paremmin kuvillekkin kun saapuu pohjoistuulta oottamaan. ittellä browning 12/89 puoliautomaatti, ja 4-6 mm murkuloita piipussa. naamasuojaa kannattaa käyttää, ja naamioverkot tai puskat melekei pakollisia. mut tärkeintä kuitenki olla ihan liikkumatta kun hanhet tulee.
- j.r
pelloilta ja jostain lampiloilta ja järviltä jossa on lähellä peltoja.. Ase riittää joku 12/76Mut mul on 12/89 JA ammuin ite viimevuonna hanhen 76 paukuilla ja 52g:lla ja haulikoko oli 3.5 ja kyllä tippu..
- pöpi
oltiin tuos loppu syksystä järvellä...
kun saatiin sorsa kaaveet vesille ja mentiin saarekkeeseen alkoi ylä puolelta kuulua kauhea "kaakatos" ensi ajateltiin että annetaan laskea kun kerran sitä yrittivät (niitä oli 5kpl)
mutta eipä siinä maltettu odottaa ja mä sanoin että "hepskukkuu" niin sitten alkoi winchester 1300 ranger ja winchester black shodow puhua yhteensä 11kertaa ja hanhet jatkoi matkaa! - julpeti
pöpi kirjoitti:
oltiin tuos loppu syksystä järvellä...
kun saatiin sorsa kaaveet vesille ja mentiin saarekkeeseen alkoi ylä puolelta kuulua kauhea "kaakatos" ensi ajateltiin että annetaan laskea kun kerran sitä yrittivät (niitä oli 5kpl)
mutta eipä siinä maltettu odottaa ja mä sanoin että "hepskukkuu" niin sitten alkoi winchester 1300 ranger ja winchester black shodow puhua yhteensä 11kertaa ja hanhet jatkoi matkaa!M ä ammuin tos 2 vuotta sitte syksyllä yhen hanhen 65m.. tai no viiden linnun parveen mä ammuin ja yks tippu. panos 3.75 ja 41g ei siinä kyllä ollu ku kaks haulia koko linnus... soppelia säkä oli.. :D yks hauli oli katkassu siiven ja toinen oli rinnassa.. se tippu sit siipi katkenneena alas ....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748473KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4547657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521623706Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183064Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552845Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442071- 1262066
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211831