Hei vaan. Minulle tehtiin ohutsuoliavanne n. 1,5 kk sitten ja ensi kuussa olisi tähystys onko suolisauma parantunut. Onko kellään ollut kyseistä avannetta? Itsellä ollut vähän huolia tuon ihonhoidon kanssa kun välillä kirvelee ja kutiaa tuolta aluslevyn alta. Käytössä nyt Cavilon-suihke mutta olisiko jotain parempaa? Toivon todella että ensi kuussa saisin tiedon että sen voisi jo sulkea. ONko sulkemisesta kellään kokemuksia? Olen lukenut vain kauhutarinoita netistä ikävä kyllä,toivottavasti saisin jotain positiivistakin tietoa joltain. Kiitos jo etukäteen :)
Suojaava avanne/avanteen sulku
farun
33438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lääkäreillä on paljon sidonnaisuuksia lääkefirmoihin. Sidonnaisuuksien sivuvaikutus on korostunut taipumus kirjoittaa lääkereseptejä.
A-studio selvitti Käypä hoito -suosituksia laativien työryhmien jäsenten sidonnaisuuksia. Työryhmien jäsenistä 58,7 prosentilla oli sidonnaisuuksia. Enimmillään niitä oli yksittäisellä lääkärillä yli 30.
Sidonnaisuudet on listattu Duodecimin nettisivuille. Sidonnaisuuksia ovat esimerkiksi maksetut kongressimatkat, lääketutkimuksiin osallistuminen, osakeomistukset ja luentopalkkiot.
Kokeellisen ortopedian dosentti Teppo Järvinen Helsingin yliopistosta arvioi, että hoitosuosituksia tekevät työryhmät eivät ole riippumattomia.
- Ne eivät missään nimessä ole puolueettomia. Hoitosuosituksia tekevillä asiantuntijoilla on aivan liikaa kaupallisia kytkentöjä lääketeollisuuteen.
Järvisen mukaan eturistiriidat ovat johtaneet siihen, että lääkkeitä määrätään entistä enemmän vaivoihin, joihin niitä ei edes tarvittaisi.
- Riskeistä on tehty sairauksia. On bisneksen kannalta seksikkäämpää puhua sairaudesta kuin kohonneesta riskistä.
Katso koko ohjelma (15 min)
Alkaa 45 minsan kohdalta.
http://areena.yle.fi/tv/1989064
"Vaatikaa parempaa, vaatikaa yksilöityä hoitoa ja älkää uskoko sitä mitä on toitotettu 30 vuoden ajan. Elämän merkitys on kehittyä, liikkua eteenpäin ja leikkiä. Jokainen sekunti on uusi alku. Pysähtyminen, jämähtäminen ja vanhojen mallien toistaminen ei ole koskaan tuonut mitään kehittävää ja uutta ihmisten kasvavaan tietoisuuteen."
http://ollisintegrallife.com/2013/09/03/mihin-suuntaan-terveydenhoitomme-on-menossa/
Suolistosairaudet uusi kansansairaus:
http://www.anttiheikkila.com/blogi/alkoiko-takinkaanto/
Mitä sinä tulet tänne oikein selittämään jostain lääkärien sidonnaisuuksista? Luitko edes aloittajan viestiä?!
Ja kaiken kukkuraksi pastesit vielä linkin jonkun Antti Heikkilän jorinoihin vaikka on hänen kirjoitustensa perusteella on täysin selvää että ukko ei tiedä yhtään mitään tulehduksellisista suolistosairauksista tai niiden synnystä!
Haavainen paksusuolentulehdus, selkärankareuma ja kakkostyypin diabetes
http://kaisajaakkola.fi/2013/08/lukijan-kirje-haavainen-paksusuolentulehdus-selkarankareuma-ja-kakkostyypin-diabetes/