Pihallani on yli 10-vuotias Huvitus-omenapuu, johon viime talvena ilmestyi reilun kämmenen kokoinen kuorivaurio n. metrin korkeuteen. Tuon vaurion yläpuolelle ei juuri kukkia tullut, ja vain pari omenaa. Suojasin kuorettoman kohdan haavanhoitoaineella. Nyt vaurion yläpuolelta ovat lehdet jo melkein kokonaan lähteneet, mutta alapuolella lehdet ovat normaalit.
Kannattaisiko puu katkaista heti vaurion alapuolelta ja suojata leikkuupinta vai vielä yrittää vaurion paikkaamista jollakin konstilla? En haluaisi tuosta puusta luopua kokonaan. Jos se säilyisi hengissä vaikka pienempänäkin, sekin kelpaisi.
Mihin aikaan syksyllä puun voisi leikata, mikäli siihen vaihtoehtoon päädyn?
Omenapuun kuorivaurio
3
1604
Vastaukset
- poltinkarva
Onko se kuorivaurio sellainen, mistä kuori lähtee kaistaleina? Jos taas kuorivaurion reunat ovat rupulaiset, niin kyseessä voi olla hedelmäpuusyöpä. Syksyllä ei kannata leikata omenapuita. Leikkukohdasta niin sanoen pakkanen menee sisää ja puu vaurioituu.
- omppupomppu
Sillastamista voisi kokeilla eli tuore oksa tungettuna vauriokohdan yli terveeseen puuhun. Kuuklaamalla löydät enemmän tietoa asiasta.
Itse pelastin fiblun solmimalla juuriverson kuolemassa olevan haaran ainoaan elävään oksaan ja 5 vuoden jälkeen tämä haara tuottaa jopa hedelmiä.
Toinen kokeiluni on myös näyttänyt toimivan eli alaspäin kasvavan oksan juurruttaminen. Taivutin oksan maan sisään kiven avulla ja nyt muutaman vuoden kuluttua se näyttää juurtuneen.
Eli kaikki on mahdollista jos Luoja niin suo. - pakkasvaurio
Varmaankin pakkasvaurio, itsellä sama, annoin vaan olla, nyt oli jo monta omenaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591184Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83623Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46554Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501