Fujitsu Siemens L1300 tuuletin ongelma

Puhdistin äskettäin kannettavani tuulettimen air dusterilla ja nyt , kun käynnistän kannettavan tuuletin toimii muutaman sekunnin ja sulkeutuu ja näyttö pysyy mustana. Onko tuuletin siis mennyt rikki?

Kiitos vastauksista jo etukäteen.
266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Erittäin mahdollista. Tuulettimet on suunniteltu kestämään vain tiettyä kierrosnopeutta, joten jos puhaltelit siihen täysillä paineilmaa estämättä vinhaa pyörimistä, on se voinut mennä rikki. Paineilmapuhaltelussa kannattaa joko pitää tuuletinta paikallaan esim. hammastikulla, tai antaa vain tosi lyhyitä ja kontrolloituja ilmapurskeita, ettei tuuletin pyöri kovin nopeasti.

Rikoin aiemmin yhden läppärin tuulettimen juuri noin, opin kantapään kautta. Kone ilmoitti sen jälkeen buutissa fan erroria, ja sulki koneen.

Jos on tuuletin rikki, voi sen korjatakin, ne tuulettimet on suunniteltu vaihdettaviksi osiksi. Itse osa ei välttämättä paljoa maksa, läppärimallista riippuen vaihtaminen voi olla hieman työlästä, jos joutuu kovin paljon laittamaan konetta osiin ennen vaihtoa. Netistä löytyy ohjeet.

Äänestä

Kiitos vastauksesta, ongelma olikin vain RAM-muistissa. Nimittäin en ollut asettanut sitä puhdistamisen jälkeen paikalleen kunnolla. Nyt toimii :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rasa1 kirjoitti:

Puhdistin äskettäin kannettavani tuulettimen air dusterilla ja nyt , kun käynnistän kannettavan tuuletin toimii muutaman sekunnin ja sulkeutuu ja näyttö pysyy mustana. Onko tuuletin siis mennyt rikki?

Kiitos vastauksista jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu