Söin turhaan ssri-lääkkeitä

Söin yläasteikäisenä cipralexia ja sitä halvempaa (actavista?). Menin alunperin psykiatrille koska minulla oli lievä jännitysoire, sain siihen propralia mutta lisäksi kun kerroin nukahtamisvaikeuksista niin ehdotti myös cipralexin aloittamista.
Suostuin siihen, olin aika tyhmä ja nuori silloin. Nyt on alkanut pelottaa että auheutuuko niistä myöhemmin jotain, nyt kulunut ehkä pari vuotta siitä kun lääkkkeitä käytin.

En edes silloin kunnolla tiennyt mitä ne lääkkeet oikein on, eikä ne oikeastaan edes auttaneet erityisemmin, mutta halusin jatkaa käyttöä koska ajattelin että se on vähän kuin söisi jotain vitamiineja, että eihän siitä mitään haittaakaan ole että saan ne välittäjäaine-tasot nostettua ja ehkä huomaan vaikutuksen vasta myöhemmin.

Harmittaa että olen käyttänyt lääkkeitä, kun varmasti olisin pärjännyt ilmankin. Pelkään jälkivaikutuksia, erityisesti syöpää. Olen alkanut vainoharhaisesti kuvittelemaan, että koska lääke vaikuttaa aivoissa niin se aiheuttaisi jonkin aivokasvaimen? Onko näin vai kuvittelenko?

Pelkään myös että vaikuttanut persoonallisuuteen jotenkin merkittävästi ynm.
8652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kuulostaa vainoharhaisuudelta toi aivokasvaimen mahdollisuus.

Äänestä

Haluaisin tietää tarkemmin minkätyyppistä syöpää nuo lääkkeet voivat aiheuttaa? ynms. onko haittaa jos on turhaan käyttänyt?

Äänestä

SSRI:n antaminen univaikeuksiin on typerää ja vastuutonta. Haitat juoksevat olemattomien hyötyjen ohi niin, ettei pysy laskuissa perässä. Näillä SSRI:lle ei ole myöskään minkäänlaista positiivista vaikutusta aivojen välittäjäaineisiin. Ikävä kuulla, että sinua on myös näin huijattu luulemaan.

Vitamiineilla ja SSRI:lle taas ei ole mitään tekemistä keskenään. Niiden vertaamista keskenään saattaa joskus kuulla psykiatreilta, mutta se on ainoastaan lääkemainoslause. Aivan varmasti olisit pärjännyt ilman, kuten tuhannet muutkin, mutta turha sitä on enää liiemmalti miettiä ja itseään asialla stressata, kun on jo tapahtunut.

En ole koskaan törmännyt tutkimuksiin, joissa arvioitaisiin kasvainriskin suurentumista SSRI tai muiden aivojen toimintaan vaikuttavien aineiden käyttäjillä/käyttäneillä, joten en osaa ottaa kantaa. Sanoisin vain, ettei kannata siitä huolestua. Persoonallisuuteen aineet vaikuttavat usein, varsinkin käytön aikana. Joillain persoonallisuuden muutos kestää useampia kuukausia tai jopa vuosia käytön lopettamisenkin jälkeenkin. Toisaalta moni sanoo palanneensa omaksi itsekseen, kun aikaa on ehtinyt kulua. (Muista huomioida myös iän tuoma muutos käytökseen.) Kaikkien mielialalääkkeiden kohdalla toipumisprosessi voi kestää jopa useita vuosia, mutta tämä on erittäin yksilöllistä ja se miksi näin osalle käy ei osata lääketieteessä selittää.

Äänestä

Mä söin itsekin Cipralexia ja nykyään Optiparia. Mun mielestä noista mielialalääkkeistä ei ole oikein hyötyä kenellekään PAITSI sellaisille joilla on todella voimakkaita mieliala muutoksia, koska n. 4 eri SSRI lääkettä syöneenä olen huomannut että ainoa asia mitä ne lääkkeet tekee on

A. Placeboa. "vaikutus alkaa vasta viikkojen, ehkä kuukausien jälkeen". Sitten kun tulee hyviä hetkiä jossain vaiheessa niin ne laittaa helposti lääkkeen vaikutuksen piikkiin. "hei, tämähän toimii" ja sitten lääkärit suosittelevat sen jatkamista.

B. Leikkaa tunne huiput pois. Ikinä ei ole niin masentunut, paniikissa tai onnellinen, virkeä kuin ilman lääkettä.

C. Aiheuttaa joskus hyvinkin vittumaisia sivuoireita. Mulla Optipar tekee olon väsyneeksi ja tuntuu että olisi koko ajan lämpöä. Vaikutus loppuu vasta yöllä jolloin tunnen itseni vasta "normaaliksi", kuten nytkin kirjoittelen täällä aamuyöstä.

Olen täysin varma ettei SSRI lääkkeistä tule muuta kuin monelle turhaa rahan tuhlausta. Syöpä ja pysyvät aivokemian muutokset ei varmasti tule SSRI lääkkeistä. Jos tulisi, siitä puhuttaisiin PALJON joka puolella koska noita lääkkeitä on mussuttanyt miljoonia, ellei satoja miljoonia ihmisiä, vuosikymmeniä.

Äänestä
  • SSRI:den epäillään muuttavan ainakin joidenkin käyttäjien aivokemioita pysyvästi. Tästä on ollut näyttöä jo useita vuosia. Sama vaikutus nähdään kuulemma eläinkokeissakin. Asiasta ei paljoa julkisuudessa tai potilaille puhuta, koska se olisi ymmärrettävästi huonoa mainosta. 'Epävirallisilla' kanavilla sekä lääkärit että tutkijat varoittavat ja puhuvat tästä jatkuvasti, mutta valitettavasti ääni ei kuulu valtaosalle kansaa ja käyttäjiä voimakkaan vastapropagandan johdosta.

    Äänestä

Näissä mielenterveydellisissä ongelmissa kannattaa siirtyä välittömästi malarianlääkitykseen. But a wrong move, and you could be dead. We're dealing with malaria-like parasites here, buddies.

Äänestä

Ihan tuon kirjeen perusteella arvioisin, ettet turhaan syönyt lääkkeitä. Turkin nuorelle yläasteikäiselle ihan helposti niitä määrätään ja voit itse muistaa asian toisin nyt aikuisena, ettei ollut kuin vähän jännitystä ja uniongelmaa, mutta olikin kovasti mieli huono ja ahdistusta, masennusta, epätoivoa. Sellaiset asiat joskus mieli pyrkii unohtamaan ja muistot saa kultaiset reunukset.
Nytkin tuo kirje huokuu ahdistusta joka ei ole realistista. Ei tuollaiset lääkkeet keräänny ihmisen elimistöön tekemään hallaa vuosien päästä. Ihmisen elimistöön tulee koko ajan mitä erilaisempia ei terveellisiä vaikutuksia. Avaruudesta säteilyä. Erilaisia saastelaskeumia, myös laskeumia tulivuorenpurkauksista, yms. Radonkaasua voi tulla maasta. Hometta on joka puolella. Lisäaineita ruoassa, ja jos ei ole lisäaineita, voi olla pilaantumisen aiheuttamia myrkkyjä.
Hae hyvä ihminen apua, ennenkuin huolesi karkaavat realiteeteista. Nyt en puhu siitä, että lääkitys olisi jättänyt vaikutuksensa, vaan näyttää lääkitsemättä jättäminen olevan tehnyt vaikutuksensa.
Tai sitten yksinkertaisesti. Ala elää. Ei elämässä ole takuita. Ei sitten minkäänlaisia, vaikka miten kasvattaisit itse luomuvihanneksesti ja eläisit raakaravinnolla.

Äänestä

EI SINULLE MITÄÄN SYÖPÄÄ EIKÄ MUITAKAAN JÄLKI OIREITA TULE,OLE RAUHASSA.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


katkeratyhmä kirjoitti:

Söin yläasteikäisenä cipralexia ja sitä halvempaa (actavista?). Menin alunperin psykiatrille koska minulla oli lievä jännitysoire, sain siihen propralia mutta lisäksi kun kerroin nukahtamisvaikeuksista niin ehdotti myös cipralexin aloittamista.
Suostuin siihen, olin aika tyhmä ja nuori silloin. Nyt on alkanut pelottaa että auheutuuko niistä myöhemmin jotain, nyt kulunut ehkä pari vuotta siitä kun lääkkkeitä käytin.

En edes silloin kunnolla tiennyt mitä ne lääkkeet oikein on, eikä ne oikeastaan edes auttaneet erityisemmin, mutta halusin jatkaa käyttöä koska ajattelin että se on vähän kuin söisi jotain vitamiineja, että eihän siitä mitään haittaakaan ole että saan ne välittäjäaine-tasot nostettua ja ehkä huomaan vaikutuksen vasta myöhemmin.

Harmittaa että olen käyttänyt lääkkeitä, kun varmasti olisin pärjännyt ilmankin. Pelkään jälkivaikutuksia, erityisesti syöpää. Olen alkanut vainoharhaisesti kuvittelemaan, että koska lääke vaikuttaa aivoissa niin se aiheuttaisi jonkin aivokasvaimen? Onko näin vai kuvittelenko?

Pelkään myös että vaikuttanut persoonallisuuteen jotenkin merkittävästi ynm.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu