Viro on nykyisellään katastrofi Suomelle ja Suomen suurin ongelma. Ilman Viroa ja virolaisia Suomella ja suomalaisilla meni todella hyvin ennen vuotta 1990. Viro on tällä hetkellä suurin syy työttömyyteen, alkoholismiin ja rikollisuuteen. Ilman Viroa Suomella menisi nytkin paremmin kuin Ruotsilla tai millään muulla maalla Eu:ssa.
Viron valtava negatiivinen vaikutus Suomen hyvinvointiin on tunnustettava. Viro on Suomen syöpä kaikilla elämän aloilla.
Viron valtava negatiivinen vaikutus Suomen hyvinvointiin on tunnustettava. Viro on Suomen syöpä kaikilla elämän aloilla.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Myönnetään, myönnetään, että virolaisen viinan ja oluen tuonti on ylittänyt kohtuuden rajat.
Mutta työttömyyteen heillä ei ole ollut vaikutusta, paremminkin päinvastoin. Paljon on tullut tehdyksi töitä, jotka omalta työväeltä olisi jäänyt tekemättä ja mm. vastaavat vientitulot jääneet saamatta, työvoiman puutteessa firmoja ajettu jopa alas ja väki työttömiksi ulos.
Ja se paljon parjattu rikollisuus. Ei kai se niin suurta ole, että se kokonaisuutta heiluttaisi, on sitä roskaväkeä itselläkin. Määrää tosin vähentää, että jonmoinen joukko suomalaisia rikollisia on muuttanut karkuun Viroon.
Bussiliikenne romahtaa ja dösät kaatuu ilman eestiloisia. Ja Viro saa olympialaiset vuonna 302000.
Kyllä suomalaiset ovat itse syypäitä kaikkeen. Itse he sitä viinaa tänne rahtaavat, ei kukaan pakota juomaan. Jos on niin huono itsekuri, että pitää elämäs viinalla pilata. Ja Suomesta löytyy paljon "vapaa-matkustajia", jotka eivät töitä tee. Tuottaako se virolaisten mollaaminen jotain sairaalloista mielihyvää teille?
olisi jo aika laittaa skattakusilainenpää pakkohoitoon? Juuri hänen tyyppiset näkee joulutortussa natsisymbolia ....
Päin vastoin! Söin juuri joulutortun aamiaseksi ilman ongelmia. En nää ongelmia siellä missä niitä ei ole. Viro on Suomelle ongelma ja asia on fakta, eikä mikään mielipidekysymys. Asioista tulee voida puhua suoraan ilman hymistelyä.
Ei mikään ongelma, vaan Viro on meille mahdollisuus. Monipuolistaa elämää Suomessa ja tarjoaa sellaisia mahdollisuuksia, joita itsellämme ei ole.
Skattalainen unohtaa Suomen liittymisen Euroopan Unioniin ja syyttää vaan Viroa. Pöljä. Luepa lähihistoriasi uudestaan. Löytyy syyksi myös NL:n hajoaminen ja kaikkien ennen miehittettyjen maiden vapautuminen. Sen jälkeen ei millään vanhalla länsimaalla mennyt taloudellisesti hyvin, jos sitä tarkoitat. Ja siihen on syy: kapitalistit halusivat sen vapautuksen saadakseen halpaa työvoimaa joka puolelle Eurooppaa. Se ei ole virolaisten syy. Tyhmä olet jos et kokonaiskuviota näe.
Ei Ruotsista tule harmaata taloutta Suomeen eikä alkoholi- ja huumeongelmaa, muusta rikollisuudesta puhumattakaan. Ongelma ei ole EU, vaan ainoastaan Viro.
Maa on suuri kuluerä Suomelle.
Mistä ne kerjäläiset tulee? Mistä tulee tummaihoiset murtoliigat? Ai Viron syytä sekin kun kauttakulkumaana käyttävät?
Pisatutkimus totta: suomalainen ei osaa lukea edes toisen suomalaisen tekstiä ennenkuin vastaa.. Katsopas nyt uudestaan mihin vastasit. Yritä edes ymmärtää lukemasi.
Ja ennenkuin pidät Ruotsia Eldoranona, niin poliisilla on lisäinfoa. Ja lehdistäkin pääsee lukemaan. Sieltä tulee niitä uusia ruotsalaisia, tummempia. Ei ole sellaista kesää etteikö naisia raiskattaisi suomi-ruotsi laivoilla, ahvenanmaalla, turun seudulla ja etteikö kerjäläisjengit olisi niilläkin reiteillä.
Virolaisten osuus on ihmern pieni myös väkivaltarikoksissa joihin suomalaiset syyllistyy joka päivä. Iltapäivälehdistä niitä saa lukea ihan joka ikinen päivä. Katso omaa kansaasi ensin.
on ihan muualla. Suome valtion rahat ovat loppu ja syy siihen löytyy... ekaksi ovat syylliset pakolaiset ketkä eivät koskaan tee töitä suomessa mutta rahaa saavat enemmän kuin suomalainen kuka osallistuu päivittäin työntekoon ,siihen ryhmään kuuluvat somalit,mustalaiset ja suurin osa muslimeja (ei turkkilaiset) mutta ei virolaiset, toinen ryhmä on suomenruotsalaiset, tekevät töitä mutta ruotsalaisuuden ylläpitämiseen menevät miljardit ovat täysin omaa luokkaansa, vaikka suomessa on huonoja aikoja niin kaikesta muusta säästetään paitsi suomeruotsalaisten etuuksista...nämä ovat kaksi ylivoimaisesti suurinta turhaa rahanreikää mihin suomen talous kaatuu.
Päin vastoin ruotsinsuomalaiset maksavat paljon veroja ja rahoittavat siten virolaisten sosiaaliturvan samalla. Kateelliset virolaiset yrittävät koko ajan lyödä kiilaa suomalaisten ja suomalaistenruotsalaisten ja muutenkin Suomen ja muun Pohjolan välille. Virolaisten tarkoitus on ilmeisesti saada Suomi liitettyä osaksi onnetonta ja köyhää Balttiaa.
Miten kummassa saat liitettyä tähän juttuun ruotsinsuomalaiset?
Ja sun nähtävästi on tarkoitus saada kummatkin maat takaisin osaksi Äiti Venäjää.
Monet paasaa siitä kuinka suomenruotsalaisuus maksaa Suomelle miljardeja mutta kenelläkään ei ole esittää todisteita tai laskelmia tai linkkejä josta voi lukea mikä maksaa ja kuinka paljon.
Siispä laita tänne linkkejä josta voi lukea paljonko maksaa. Tai ole hiljaa. Kiitos!
Ahvenanmaa ja Pohjanmaa kyllä kuuluu Suomen suurimpiin nettosaajiin.
ÄLÄ VALEHTELE. Eikö sulle ole opetettu että pysy totuudessa itse ennenkuin alat heittelemään kivillä syyttömiä?
Tässä sulle Valtionvarainministeriön julkaisemaa faktaa Ahvenanmaan vaikutuksesta Suomen talouteen. Mahtaa sua ottaa päähän kun luet että Suomihan saa TULOA Ahvenanmaan varustamojen vaikutuksesta siitä huolimatta että antavat tukea niille? Niin että Ahvenanmaa ei todellakaan ole nettosaaja vaan manner-Suomi.
http://www.vm.fi/vm/fi/04_julkaisut_ja_asiakirjat/01_julkaisut/01_budjetit/20121001Valtio/Ahvenanmaa_selvitys.pdf
Viruloiset vie tuhkatkin pesästä.
Tuhkat pesästä? No sehän kertoo vaan siisteistä ihmisistä jos poislähtiessään siivoavat. Suomalsilla näkyy olevan omissa bileissään meininki että pitojen isäntä puukotetaan hengiltä ja koko porukka ympäripäissään juhlahuoneiston ollessa kuin teurastamo: verta ja lasinsiruja joka paikassa, on näitä ambulanssikuskina tullut nähtyä. Hävetkää, suomalaiset.