Onko kuvan http://aijaa.com/oMTfqq mukaista "space saver" europistoketta olemassa?
Matalissa, maadoittamattomissa pistorasioissa kuvan mukainen pistoke säästäisi huoneesta tilaa n. 5 cm (kun perinteisen pistokkeen johdontaivutuksellekin varataan hiukan tilaa). Tila on tarpeen jos pistorasian eteen tulee esine (kaappi, sänky, you name it).
Matalissa, maadoittamattomissa pistorasioissa kuvan mukainen pistoke säästäisi huoneesta tilaa n. 5 cm (kun perinteisen pistokkeen johdontaivutuksellekin varataan hiukan tilaa). Tila on tarpeen jos pistorasian eteen tulee esine (kaappi, sänky, you name it).
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tuollaista pistotulppaa ei ole vastaan tullut mutta ongelmaasi on toinenkin ratkaisu
http://www.sahkonumerot.fi/2530015/
kuinkahan moni suomalainen tuollaista osaisi käyttää?
Eiköhän asia selviä kun pistorasiaa lähestyy pistotulppa kädessä...
niin pistotulppa työnnetään siihen sukopistokkeeseen ja niitä pienempiä ei osata käyttää jos kukaan ei ole kertonut. sitten hankitaan jatkojohtoja ja haaroittimia.
Siis tietenkään tuo ei ole pistotulppa vaan seinään kiinteästi asennettava pistorasia, joss sivullepäin nuo europistokkeen paikat
Ihan hieno ehdotus!
Harmi että ton asentaminen vaatisi sähkömiehen. Turhan tyyristä...
Mutta toden totta, ratkaisisi ongelmani!
Ratkaisu:
Biltemasta:
Maadoitettu pistotulppa, litteä
Tuotekoodi: 46-3121
Hinta: 1,99 €
Linkki tuotesivulle:
https://www.biltema.fi/rakentaminen/sahkoasennustarvikkeet/pistotulpat/maadoitettu-pistotulppa-littea-2000036741
Bilteman luettelosta: "Ulkonee seinästä vain 7 mm. IP20. Mitat: 48 x 95 x 7 mm. 16 A, 250 V. Valkoinen."
HUOM: tuo 7 mm ulkonema toteutuu, JOS tilassa on uppoasennettu maadoitettu pistorasia.
Jos ei ole (tai jos em. uppoasennettu maadoitettu pistorasia on muu kuin yksittäinen, esim. kaksois-, kolmois- tai nelikköpistorasia), tällöin ulkonema seinästä voi olla enemmän kuin tuo bilteman väitteen mukainen 7 mm.
Eli litteämpiä pistokkeita on kyllä olemassa, mutta todellinen ulkonema seinästä on tapauskohtainen.
Myynnissä on myös ollut jatkojohto VAIN europistokkeille, muistaakseni 4 kpl europistokkeita sopii pistorasiapäähän, ja pistokepää on ns. mallia "imuri" tai "moderni sähkötyökalu".
Eli maadoittamaton, mutta suojaeristettyihin laitteisiin tarkoitettu, eli sopii myös maadoitettuun pistorasiaan. Juuri tuosta syystä siihen käyvät vain europistokkeet, sillä muuten em. jatkojohto olisi Suomessa voimassaolevien sähköturvallisuusmääräysten vastainen, koska määräykset eivät salli ns. maadoituksenpoistajaa, jollainen jatkojohdosta tulisi, jos pistorasiapäähän kävisi joko vanhat 0-luokan tai maadoitetut pistokkeet, vaikka jatkojohdossa ei maadoitusta ole.
Järjestelmän suunnittelijoilta harmi, ettei standardi määrittele "vain suojaeristettyjen laitteiden pistokkeet sopivat" -tyyppistä pistorasiaa.
Lähinnä tuota on juurikin mainitsemani "VAIN europistokkeille" -malli, mutta ikävä kyllä siihen ei käy nuo sellaisten suojaeristettyjen laitteiden pistokkeet, joissa laitteen liitäntäteho ylittää 2,5 A eli 230V jännitteellä laskennallisesti 575 W.
Europistokkeen maksimi sallittu virta on 2,5A, eli jos tarvitaan enemmän, silloin europistoke ei käy, vaan tarvitaan tuo imureista ja monista sähkötyökaluista tuttu suojaeristetty 10/16A pistoke.
Eli tuo pistoketyyppi kestää ainakin 10A, mutta siitä saattaa olla markkinoilla myös 16A hyväksyttyjä malleja.
http://www.signalandpower.com/Convert-from-IEC-C7-receptacle/YL-2113L-Europe/
Jotain ton suuntaista, joskaan tuotakaan ei ole tehty matalaksi vaan tuo on suurin piirtein yhtä korkea kuin perus europistoke. Ja toi ulostulo on sellainen etten saa siihen mitään järkevästi kiinni.
Maalikkona noissa seinärasioissa saisi monen rasian rivistössä olla rasian asettelu 45 asteen kulmassa, jotta siihen pystyisi asettamaan monta taivutettua pistoketta.
Tässä rasiat ovat pystysuorassa, mutta väli on harvinaisen suuri, jollon saa 2 taivutettua laitettua
https://www.signalandpower.com/technical.html
Niin et ole sitten yhtä yleisintä 90-2000 luvun suomalaisiin kiinteistöihin asennettua pistorasiaa nähnyt: http://www.sahkonumerot.fi/2500632
Tästä on Ensto kehittänyt "kehittyneemmän" version eli kääntänyt nuo suoraan, mutta silti siten, että kaksi taivutettua pistotulppaa mahtuu lähtemään suoraan alaspäin, eikä toinen koilliseen ja toinen kaakkoon: https://www.talotarvike.com/ensto-intro-2-osainen-pistorasia-kokolevylla-jl-valkoinen-p40137
Toisaalta Ensto tuossa "innovaatiossaan" unohti sen, jos kumpaankin tai edes toiseen pistorasiaan pitää saada muuntajallinen mokkula = ei mahdu toiseen enää kuin korkeintaan eurotulppa, mutta Schneiderin (ent. Strömfors) 45-asteen mallissa mahtuu.
"Tässä rasiat ovat pystysuorassa, mutta väli on harvinaisen suuri, jollon saa 2 taivutettua laitettua
https://www.signalandpower.com/technical.html"
No eipä tuossa linkkaamassasi mitään sen kummempaa ole, kuin kaksi yksiosaista pistorasiaa joilla on yhteinen peitelevy, eli kaksi kojerasiaa vaatii. Ei tuota tavallisen pistorasian tilalle saa. Ei mikään estä rakennusvaiheessa asentamasta vaikka joka pistorasiapisteeseen kaksi kojerasiaa, ja niihin kaksi yksiosaista pistorasiaa yhteisellä peitelevyllä. Löytyy ihan Suomesta kyseiset tarvikkeet.
Tarkista ilmansuunnat.
"En sitten ole nähnyt tuota yleisintä", joka ei korjaa ongelmaa. Et pysty laittamaan tuohon ensimmäisen linkin rasiaan kahta laskevaa pistoketta ellet laita toista ylös ja toista alas eli lounaaseen ja koilliseen. Irvokkaan näköinen, kun johto sojottaa ylös.
Kolmannen aukon kanssa olisi jo ongelmaa ellei rasian aukkojen sijoitus olisi poikkeava kahdesta muusta
Eikä ole kyse pelkästään pistokkeista. Erittäin monissa laitteissa on nykyisin muuntaja pistokkeen yhteydessä ja vaatii huomattavasti enemmän tilaa pistorasioiden välille.
Siinä on melko viritys, kun on 4 kännykkää, 2 kameraa, partakone, ruuviväännin ja valaisin.
Vain valaisin ja toinen kamera on ilman muuntajaa pistokkeessa. Joudun käyttämään kahta neliaukkoista jatkorasiaa ( kytkimillä ) ja yhtä neliaukkoista europistokejakoa eikä riitäkään.
Sellaista olit vailla, mutta et ole nähnyt, eikä korjaa ongelmaasi. Nyt jäi kyllä hieman epäselväksi, mikälaisen pistorasian sinä oikein haluat. Halusit että pistokkeet ovat 45-asteen kulmassa, mutta sitten se ei käykään. Jätä ilmansuunnat maantieteen ala-asteen tunnillesi.