persut kannattavat orjatyötä

näin persut

"Perussuomalaiset esittää Teuvo Hakkaraisen johdolla pakkotyötä työttömille nuorille. Talousarvioaloitteen on allekirjoittanut suuri joukko perussuomalaisten kansanedustajia, muun muassa eduskuntaryhmän puheenjohtaja Pirkko Ruohonen-Lerner.

- Työttömälle esimerkiksi osoitetaan yritys, jossa hänen on käytävä työssä 1-2 viikkoa kuukaudessa. Mainittujen tukien lisäksi ei makseta muita korvauksia, perussuomalaiset esittää.

Perussuomalaiset pyytää määrärahaa "pakkotyökokeilun" toteuttamiseksi."

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/117216-perussuomalaisten-raju-esitys-–-”orjatyota”

8

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Persutason aloite

      "Määrärahan osoittaminen työmarkkinatuella, työttömyyskorvauksella tai ilman työmarkkinatukioikeutta olevan nuoren työssäkäyntivelvoitteen tutkimiseen ja kokeiluun"

      Heti otsikossa mennään metsään, kun ei ymmärretä työmarkkinatuen olevan sisältyvän käsitteeseen "työttömyyskorvaus". Tämä ei ole Hakkaraiselta mitään yllättävää, sillä krapulapäissään itse kukin tulee kirjoittaneeksi sekavia. Sen sijaan se, että lähes koko eduskuntaryhmä on yhtä huterilla tiedoilla varustettu ja laitta nimensä aloitteen alle mitään kyselemättä, osoittaa, että Soini teki viisaasti, kun ei päästänyt mullilaumaansa hallitukseen. Persujen uskottavuus olisi mennyt huomattavasti nopeammin kuin antamalla porukan mölistä oppositiossa.

    • kanatan kyllä

      Avajalle pakkohoitoa, niin mäntti!

    • kunnon persu

      työnnän kaiken minkä saan käsiini peräsuoleeni

      • SS tulee!

      • Juuri työnsin...

        ..peräsuoleen älykännykän.


    • juoppo persu

      ei väliä kunhan timppa hoitaa asian niin ettei meidän persujen tarvii mennä töihin

    • ei komuorjuudelle

      AJA VAALEISSA KOMMUNISMI ULOS EU-PARLAMENTISTA JA SUOMEN
      EDUSKUNNASTA, ei arhinmäkiläisille.

      Kun käyt Liettuassa, käy katsomassa taistolaisten tukemia raakuuksia
      KGB:n museossa

      http://www.muziejai.lt/vilnius/genocido_auku_muziejus.en.htm

      http://timosoini.fi/2013/09/kaynti-kirkossa-ja-kgbssa/


      Kävin perjantaina Liettuassa. Vilnassa on KGB-museo. Paikka, jossa neuvostokommunismi hakkasi ja hajoitti ihmisiä. Keskellä kaupunkia.

      Rakennuksen kellarikerroksessa oli teloitushuone. Seinistä minua katsoivat tylyt kuopat, luodeista syntyneet. Niskalaukaus toisensa jälkeen, kommunistinen kalmanhaju.

      Gestapolle ja KGB:lle kelpasi sama kellari. Samanarvoiset aatteet, samanarvoinen asunto.

      Ei koskaan enää, ei natsismille ja kommunismille. Kalmankamalle.

    • pois stalinismi

      ARHINMÄKILÄINEN UUSTALINISTI KAMMOAA TYÖNTEKOA
      KUTEN ARHINMÄKI, joka on vetelehtinyt yliopistossa työläisten
      verojen laskuun "opiskelemassa" eli tuhrimassa seiniä
      maalilla jota työläiset joutuvat poistamaan veronmaksajien
      laskuun.

      Uustalinistien laiskottelu vei Suomen turmioon, siksi vaaleissa suunta on selvä:

      uustalinistiset hipit ulos eduskunnasta vaaleissa 2015

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe