Miten kummassa nuo mopot on saatu viritettyä? Oliko vanhemmat asiasta tietoisia?
Tänään sitten asiasta oli juttu Karjalaisessa että 11 sakkoa ja jopa ajokieltoa
Sakkoja rapsahti mopoista
13
244
Vastaukset
- soliferisti
Mopoja on viritetty siitä asti kun niitä on ollut olemassa. Ei, vanhemmat eivät ole olleet tietoisia.
- ex lainvalvoja
Kyllä näin on notta pojat rassaa ja virittää mopoja. Huomionarvoista on SE poliisin moporatsiassa asiaan vihkiytyminen ja toimenpiteen suuruus millä asiaan puuttuivat.
Tärkeämpää olisi vakavempiin rikoksiin paneutuminen.
Tiedustelu, rikostutkinta, riskianalysointi ja lähipoliisitoiminta vakavien rikosten ennaltaehkäisemiseksi.
Poliisilla on palkka huono ja perustyöt ottavat tietysti voimavaroja.
Osalla poliisikuntaa on perse kiinni poliisiauton penkissä aikas tukevasti.
Kyynisyys ja väsyminen valtaa mielen muutaman vuoden työn jälkeen.
Esimiestoiminnassa kehitettävää autoritäärisestä johtamisesta henkilöjohtamiseen. - Tyhmät
ex lainvalvoja kirjoitti:
Kyllä näin on notta pojat rassaa ja virittää mopoja. Huomionarvoista on SE poliisin moporatsiassa asiaan vihkiytyminen ja toimenpiteen suuruus millä asiaan puuttuivat.
Tärkeämpää olisi vakavempiin rikoksiin paneutuminen.
Tiedustelu, rikostutkinta, riskianalysointi ja lähipoliisitoiminta vakavien rikosten ennaltaehkäisemiseksi.
Poliisilla on palkka huono ja perustyöt ottavat tietysti voimavaroja.
Osalla poliisikuntaa on perse kiinni poliisiauton penkissä aikas tukevasti.
Kyynisyys ja väsyminen valtaa mielen muutaman vuoden työn jälkeen.
Esimiestoiminnassa kehitettävää autoritäärisestä johtamisesta henkilöjohtamiseen.V ittu kytät kyttää jotain h elevetin mopoja. Kertoo väärin kohdistetuista resursseista tai ammattitaidon puutteesta tehdä oikeata rikostorjuntatyötä.
Tyhmät kirjoitti:
V ittu kytät kyttää jotain h elevetin mopoja. Kertoo väärin kohdistetuista resursseista tai ammattitaidon puutteesta tehdä oikeata rikostorjuntatyötä.
Toimenpide oli ihan oikea ja nimenomaan turvallisuutta monessa suhteessa edistävä.MK
- maaritlieksa
Tyhmät kirjoitti:
V ittu kytät kyttää jotain h elevetin mopoja. Kertoo väärin kohdistetuista resursseista tai ammattitaidon puutteesta tehdä oikeata rikostorjuntatyötä.
mopojen kyttäämisessä ei todellakaan ole kyse mistään väärin kohditetuista resursseista. itsekkin olen lasteni kanssa kävellyt kantatien varressa olevalla kevyenliikenteen väylällä ja mopot KAAHAAVAT ohitse peilit hihaa hipoen ja vauhtia on varmasti yli mopoille sallitun, sellaisia kun tulee peräkkäin 5-10 mopoa niin kylläpä olo tuntuu aika turvattomalta. pitääkö esim. pienen lapsen kuolla tai vammautua lopuksi ikäänsä viritetyn 60-80 km/h kulkevan mopon alle ennenkuin sinun mielestä mopojen "kyttääminen" olisi aiheellista? ymmärrätkö ihmisten huolen aiheen?
- solivieteri?
Kyllä vanhemmat tietävät ja jotkut vielä syyttävät poliisia mopoiluharrastuksen vainoamisesta, kun oma kullannuppu on kaasutellut yli 60 km/h Pielisentiellä ja saanut siitä sakot.
Ei tuo ole mitenkään vainoamista vaan turvallisuuden edistämistä koska ei pielisentiellä ajeta millään noin kovaa, jaa kuinka kovaa hiihtäjät menee? suljetulla radalla. MK
- melut pois
Joutaa moiset pärisijät poistaa liikenteestä! Sama pitäisi tehdä äänenvaimentimia vaille oleville moottoripyörille ja autoillekkin! Kiitos poliisille kun ottautui asiaan!
Muistaakseni meillä ainakin aikaisemmin on ollut poliisiasiain neuvottelukunta jotka tuovat erilaisia asioita esiin käsittelyyn ja henkilöt edustavat kuntalaisten mielipiteitä.
Sinänsä joihinkin epäkohtiin tulee nätisti puuttua suoralta kädeltä ja en ainakaan pelkää asioista sanoa ja sitten, siperia opettaa. se tuli kersoille aikanaan selväksi ja eikähän ala tietää kun omaan nokkaan tuulee jos sukuun on tullu.
Tämä on vanhan kansan sanonta MK- Kiitos poliisi
Tuli hyvä mieli kun sain poliisin liikkeelle hoitamaan liikenteen valvontaa. Turvallista on poikienkin nyt ajella jatkossa kun mopot ei kulje liian lujaa.
KIITOS POLIISILLE.. Tuosta kirjoituksestasi saattaa myös rapsahtaa sakkoa.
Kirjoituksesi sisältö on hyvin ristiriitainen mutta toivottavasti se myös huomioidaan, sanomasi kohtaani ei ole uutta.MK- kiitos fbi ja cia
Ottoohan liäkkeeny!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2196262Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1815830Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai155434BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2514331Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j744104- 2723976
Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1393462Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1283289HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok212986Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan22449