Kimppa omistus

jukka.poutala

Olemme aloittamassa pitkäkestoista Ravipuolelle keskittyvää kimppaomistus muotoa. Tavoitteenamme on kasvattaa hevosten lukumäärää ensimmäisen kimppaomistus pohjaisen ravihevosen saamilla tuotoilla. Tämä tarkoittaa sitä, että ryhmän ensimmäinen omistus tulee olemaan jo kilpailu uransa aloittanut suomenhevonen tai lämminverinen. Kyseisen hevosen juoksemilla tuotoilla katetaan valmennus hoitomaksut, ja ylijäämä osa kerätään seuraavaan omistukseen. Joka tulee olemaan aloitteleva varsa. Tällä tavalla pyrimme jatkumoon, jossa kimpalla on tulevaisuudessa vähintään kaksi starttaavaa hevosta sekä 2-3 aloittelevaa varsaa omistuksessa.
Osuuden hinta 50 euroa, osuuksia myytävänä 100 kpl.

Lähde mukaan riskittömään hevosen omistukseen ja pitkäkestoiseen harrastukseen raviurheilun parissa.
Lisätiedot ja ilmoittautumiset. [email protected]

3

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasiron isä

      Miten niin riskittömään? Mistä tiedät että se ensimmäinen hevonen tuottaa edes tallimaksunsa saati lisätuloja toisen hevosen verran?
      Rahallisesti ravurinkaan osto ei useinkaan ole kannattavaa.

    • mörrinkäinen

      Samaa meilläkin mietittiin. Plus että ravurit eivät yleensä ole kovin montaa vuotta radoilla. Joko niiltä menee jalat, tai jos ne pärjäävät hyvin, ne joutuvat liian koviin sarjoihin eivätkä pysty juoksemaan lähellekään rahoja. Silloin niillä ei ole enää mitään arvoa ravurina. Tuollaisessa hommassa saattaa käydä niinkin, että radoilla ei ole yhtäkään juoksevaa hevosta, ainakaan sellaista joka toisi tarpeeksi rahaa ylläpitämään kaikki muut hevoset, ja tallissa on kasvamassa joukko varsoja jotka ainoastaan kuluttavat rahaa ja jotka eivät ehkä koskaan ala tuottaa mitään. Rahan meno on paljon todennäköisempää kuin sen tulo.

    • hevosenomistaja1

      Pitkään kimppahevosissa mukana olleena ja hevosia omistaneena voin kertoa, että menot on kyllä yleensä suuremman kuin tulot ja jos jossainvaiheessa tilille romsahtaakin pätäkkää, niin yleensä hevonen tarvtsee lepotaukoja tai sairastuu, joten ne rahat kyllä menee nopeammin kuin kerkeää kissaa sanoa.

      Hyvin harva tienaa rahaa niin, että kimpaa rikastuu. Se on kuin lottoamista.
      Ei ole köyhien harrastus. Miettikää 5 kertaa ennenkuin alatte kimppaan.
      Tallivuokra, kengitys, lääkärikulut matkakulut ovat isoja summia jotka jakaantuvat osakkaiden kesken.
      Harva hevonen tienaa pikkurahoja kummempia summia tililleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      171
      6429
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      77
      5322
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3715
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      122
      3355
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      176
      2690
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2325
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2078
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      31
      1651
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1576
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1326
    Aihe