Olemme aloittamassa pitkäkestoista Ravipuolelle keskittyvää kimppaomistus muotoa. Tavoitteenamme on kasvattaa hevosten lukumäärää ensimmäisen kimppaomistus pohjaisen ravihevosen saamilla tuotoilla. Tämä tarkoittaa sitä, että ryhmän ensimmäinen omistus tulee olemaan jo kilpailu uransa aloittanut suomenhevonen tai lämminverinen. Kyseisen hevosen juoksemilla tuotoilla katetaan valmennus hoitomaksut, ja ylijäämä osa kerätään seuraavaan omistukseen. Joka tulee olemaan aloitteleva varsa. Tällä tavalla pyrimme jatkumoon, jossa kimpalla on tulevaisuudessa vähintään kaksi starttaavaa hevosta sekä 2-3 aloittelevaa varsaa omistuksessa.
Osuuden hinta 50 euroa, osuuksia myytävänä 100 kpl.
Lähde mukaan riskittömään hevosen omistukseen ja pitkäkestoiseen harrastukseen raviurheilun parissa.
Lisätiedot ja ilmoittautumiset. [email protected]
Kimppa omistus
3
216
Vastaukset
- Kasiron isä
Miten niin riskittömään? Mistä tiedät että se ensimmäinen hevonen tuottaa edes tallimaksunsa saati lisätuloja toisen hevosen verran?
Rahallisesti ravurinkaan osto ei useinkaan ole kannattavaa. - mörrinkäinen
Samaa meilläkin mietittiin. Plus että ravurit eivät yleensä ole kovin montaa vuotta radoilla. Joko niiltä menee jalat, tai jos ne pärjäävät hyvin, ne joutuvat liian koviin sarjoihin eivätkä pysty juoksemaan lähellekään rahoja. Silloin niillä ei ole enää mitään arvoa ravurina. Tuollaisessa hommassa saattaa käydä niinkin, että radoilla ei ole yhtäkään juoksevaa hevosta, ainakaan sellaista joka toisi tarpeeksi rahaa ylläpitämään kaikki muut hevoset, ja tallissa on kasvamassa joukko varsoja jotka ainoastaan kuluttavat rahaa ja jotka eivät ehkä koskaan ala tuottaa mitään. Rahan meno on paljon todennäköisempää kuin sen tulo.
- hevosenomistaja1
Pitkään kimppahevosissa mukana olleena ja hevosia omistaneena voin kertoa, että menot on kyllä yleensä suuremman kuin tulot ja jos jossainvaiheessa tilille romsahtaakin pätäkkää, niin yleensä hevonen tarvtsee lepotaukoja tai sairastuu, joten ne rahat kyllä menee nopeammin kuin kerkeää kissaa sanoa.
Hyvin harva tienaa rahaa niin, että kimpaa rikastuu. Se on kuin lottoamista.
Ei ole köyhien harrastus. Miettikää 5 kertaa ennenkuin alatte kimppaan.
Tallivuokra, kengitys, lääkärikulut matkakulut ovat isoja summia jotka jakaantuvat osakkaiden kesken.
Harva hevonen tienaa pikkurahoja kummempia summia tililleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1716429Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto775322Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143715Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1223355Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1762690Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742325Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12078Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val311651Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191576- 981326