Luin kasvattajan sivuilta että gekolla tulisi olla kalkkia jossain kupissa josta voi käydä nuolemassa? Millaista kalkkia olette syöttänyt?
Leopardigekolle kalkkia?
erenni
31619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kupissa on hyvä pitää myös kalkkia, itse pyöritän myös jauhomadot ja sirkat kalkissa ennen tarjoilua. Eläinkaupasta saa esim. Nurtobal nimistä kalkkijauhoa. Se sopii jos minkämoiselle ötökälle :)
maamin vastaus hyvä, mutta lisäyksenä, että kalkki on pakollista ja ilman sitä voi tulla paljon ongelmia.
huom huom! eläinkaupoissa myytävissä vitamiini kalkki seoksissa on liian vähän kalkkia joten kannattaa käydä apteekista ostamassa liitujauhoa ja laittaa sitä pariin pieneen kippoon terraarioon. näin varmistat että gekkosi saa varmasti tarvitsemansa kalkin. ilman riittävää kalkinsaantia gekolle tulee nahanluonti ongelmia, ruan tähtäys ongelmia ja jalat kasvavat/vääntyvät vinoon.