Luin kasvattajan sivuilta että gekolla tulisi olla kalkkia jossain kupissa josta voi käydä nuolemassa? Millaista kalkkia olette syöttänyt?
Leopardigekolle kalkkia?
3
1614
Vastaukset
- maami
Kupissa on hyvä pitää myös kalkkia, itse pyöritän myös jauhomadot ja sirkat kalkissa ennen tarjoilua. Eläinkaupasta saa esim. Nurtobal nimistä kalkkijauhoa. Se sopii jos minkämoiselle ötökälle :)
- Leoski
maamin vastaus hyvä, mutta lisäyksenä, että kalkki on pakollista ja ilman sitä voi tulla paljon ongelmia.
- gekkos
huom huom! eläinkaupoissa myytävissä vitamiini kalkki seoksissa on liian vähän kalkkia joten kannattaa käydä apteekista ostamassa liitujauhoa ja laittaa sitä pariin pieneen kippoon terraarioon. näin varmistat että gekkosi saa varmasti tarvitsemansa kalkin. ilman riittävää kalkinsaantia gekolle tulee nahanluonti ongelmia, ruan tähtäys ongelmia ja jalat kasvavat/vääntyvät vinoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1411359
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa289966- 43855
- 33641
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html145633- 38597
- 52551
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244528528Tiesitkös rakas
Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔44511- 107498