Huomataanko

Eli kysymys
Huomataanko downin syndrooma aina viimeistään synnytyslaitoksella jos ei ole ultrissa huomattu?
Voiko olla mahdollista että huomattaisiin myöhemmin?!
2270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä huomataan. Sen verran poikkeavan näköisiä ovat muut oireet.

Äänestä

On myös ns. mosaiikkitapauksia, joilla ylimääräinen kromosomi on vain osassa soluista. Tällöin kasvonpiirteet ja muut downin "tunnusmerkit" eivät välttämättä ole niin selkeästi nähtävissä ja oireyhtymä todetaan vasta myöhemmin esimerkiksi oppimisvaikeuksien myötä. Varmaan joukossamme on niitäkin ihmisiä, joilla mosaiikki-downiin liittyvät ongelmat ovat verrattain pieniä, eikä oireyhtymää ole koskaan diagnosoitu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Down? kirjoitti:

Eli kysymys
Huomataanko downin syndrooma aina viimeistään synnytyslaitoksella jos ei ole ultrissa huomattu?
Voiko olla mahdollista että huomattaisiin myöhemmin?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu