Hei,
olen nyt muutaman kerran nähnyt unta, että olen muuttanut uuteen asuntoon. Unet ovat miellyttäviä.
Viime yön uni oli sellainen, että olin muuttanut Brasiliaan ja minulla oli kaunis, iso asunto halvlla vuokralla. Siellä sitten siivoin asuntoa putipuhtaaksi ja olin onnellinen, että sain järjestettyä kaikki tavarat kauniisti ja laskostettua lakanat makuuhuoneen piironkiin.
Yhteistä edellisille muuttounille on se, että muuttamissani asunnoissa on parveke tai terassi. Pidän ovea auki ja nautin siitä, että raikasta ilmaa tulee sisälle asuntoon ja voin olla isolla parvekkeellani rauhassa.
Mikäköhän merkitys näillä unilla on? Herättyäni olen usein pettynyt siihen, ettei uni ollutkaan totta.
muuttaminen unessa
1
4091
Vastaukset
Uni on usein toive. Nälkäinen näkee unta ruoasta ja janoinen vedestä. Virtsaamistarpeen yllättäessä varsinkin lapset uneksuvat usein olevansa vessassa ja vahinko tapahtuu.
Tällaisia unia kaikki varmasti mielellään näkevät. Ehkeivät ihan brasiliasta, mutta kerroit mahdollisuudesta siivota ja järjestää asunto kuten halusit. Lisäsit vielä ilman raikkauden ja rauhan nauttia parvekkeen "vapaudesta".
Et välttämättä ole suurperheen lapsi taikka opiskelija solussa. Uskoisin pikemminkin että koet kotielämässäsi, juuri niillä alueilla, missä olet kokenut turvallisuutta ja jatkuvuutta kaikkein eniten, pieniä muutoksia. Voisin kuvitella, että eräs asuinkumppanini näki tällaisia unia kun olin asunut hänen luonaan jonkin aikaa.
Et kertonut olitko unessa yksin, siis yksin ilman kumppania. Selkeästi se siis ei ole ollut tärkeä ajatus unen aikana. Tärkeintä oli, että sait toteuttaa itseäsi asumisen suhteeen juuri kuten haluat ja kaukana täältä. En tosin tiedä kuinka kaukana Suomesta unesi näit, mutta oletan että täällä.
Unet ovat toiveita, sanoi Freud. Tässä tapauksessa toive olisi sen millisekunnin aikana kun uni nähtiin olleen, että ilman asuin kumppania olisin kaukana ja asiat olisivat hallinnassani.
Miellyttävät unet oikeastaan vaikempia kuin ahdistavat.
Kauniita unia kullekin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381309
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38859Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad29607Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26548Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24521
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16492Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17483