Vai pitäisi Suomen antaa viisumivapaus Venäjälle...

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/09/1803591/tutkimus-venalaisten-viisumivapaus-lisaisi-tyopaikkoja-mutta-myos-pikkurikoksia

Ja ne kovin mainostetut työpaikatkin valuu suomenvenäläisille ja vironvenäläisille. Samat turistit tulee tai ei tule, sensijaan rikolliset tulee ihan varmasti !
2171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No ei pidä ei.

Aika kumma on että venäläiset voi ostaa kesämökkejä Suomesta samalla kun ryssät häätää suomalaisia vuokraamistaan mökeistä vanhasta Suomesta eli Karjalasta.

Eihän siinä ole vastavuoroisuudesta tietoakaan. Kytllä taitaa veli venäläinenkin naureskella suomalaisviranomaisten touhuja....

Äänestä

Paljon melskettä Suomen ja Venäjän välisestä viisumivapaudesta, mutta siinä suomalaisen median pyörittämässä touhotuksen tuoksinassa on tainnut unohtua muutaman kysymyksen tekeminen:
- Mitä Venäjä ajattelee asiasta eli ylipäätään Venäjän ja EU:n välisestä viisumivapaudesta? Onko Venäjä valmis laskemaan kaikki EU-kansalaiset viisumitta taaplailemaan laajalle Venäjänmaalle?
- Miten EU-maissa Suomea laajemmin tarkasteltuna arvioidaan EU:n ja Venäjän välistä viisumivapautta? Ja eikö kyseessä olekin samalla koko Schengen-alueen kattava tarkastelu ja päätöksenteko?

Viisumivapausasiassa ovat mukana päättämässä täysivaltaisina EU-jäsenmaina myös mm. Viro, Latvia, Liettua, Puola, Tsekkilä, Slovakia, Unkari, Romania, Bulgaria, jne. Miten mm. nuo EU-valtiot näkevät asetelman? Miksi Suomen media rajoittuu asiassa ainoastaan kotimaiseen juupas-eipäs-kuvioon?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei todellakaan pidä kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/09/1803591/tutkimus-venalaisten-viisumivapaus-lisaisi-tyopaikkoja-mutta-myos-pikkurikoksia

Ja ne kovin mainostetut työpaikatkin valuu suomenvenäläisille ja vironvenäläisille. Samat turistit tulee tai ei tule, sensijaan rikolliset tulee ihan varmasti !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu