Millaisia lonteenpiirteitä ja osaamista kauppatieteilijä/kouluun pyrkivä tarvitsee? Millaisia arvoja alaan liittyy? Täytyykö olla hyvä matematiikassa? Riittääkö lyhyt matikka ja siitä ka 7? Täytyykö olla ekstrovertti eli ulospäin suuntautunut? Entä jos on introvertti, vähän ujompi ja hiljaisempi, omissa oloissaan (myöskin) viihtyvä? Millaisiin ammatteihin ja työtehtäviin voi kauppatieteilijä valmistua?
Millaiselle ihmiselle kauppakorkeakoulu sopii?
14
5091
Vastaukset
- ---
Pitää olla erittäin sosiaalinen eli ekstrovertti, pyrkyri, materialismiin taipuvainen, eikä erityisen hyvä luonnontieteissä (koska muuten lukisi niitä).
Tämä perustellaan sillä, että kauppatieteilijöiden työtoimenkuvat ovat yleensä asiakassuhteisiin tai työyhteisöihin liittyviä. Toki laskenalliset osa-alueet erikseen.
Kauppatieteilijä valmistuu yritysten hallinnollisiin ja kaupallisiin tehtäviin, itsenäiseen yrittämiseen tai yhteiskunnalliseen tutkimukseen (kansantaloustiede).- ---
No ette kai te oikeasti halua väittää, että kauppatieteet olisivat jotenkin erityisiä tai erityisen merkityksellisiä verrattuna esim. luonnontieteisiin tai ihan duunarialoihin.
- pohdiskelija2
Hei haloo, 128 lukukertaa ja 2 vastausta??
- Tylsä kauppatieteili
Höp höp, kaikki luonteenlaadut käy, jos vaan ala itseään kiinnostaa. Vähän tuntuu välillä pinnalliselta lukea jotakin tuloksen maksimointia. Miten rahat osakemiljönääreille ym, mutta on myös opetettu kestävää kehitystä ja kulutuksen rajoittamista. Itse oon aika ADHD, keskittymiskyvyssä joskus vaikeuksia ja lasken päin p*rsettä, vaikka oon laskentapuolella. Lukeminenkaan ei aina huvita. Hyvä laskupää pitää tosin olla ja hyvästä oppimiskyvystä ei oo haittaa. Ei täällä Vaasassa ainakaan ole mitää kovin välkkyä porukkaa, ainakaan ruotsinkielisellä puolella, joten kai ne huippuälykkäät menee muualle. Ihan tavallista kivaa porukkaa löytyy joka puolelta.
Joten ei ny kannata panikoida siellä, että et sopis alalle. Kaikki sopii ja materialistinen ei tarvi olla. Minä en ainakaan suostu olemaan juppi.
- KTM_2013
Itse vastavalmistuneena sanoisin että seuraavista piirteistä on hyötyä:
- ulospäinsuuntautuneisuus, sosiaalisuus
- esiintymis- ja viestintätaidot
- vahva englanti
Lyhyt matikka riittää hyvin.- pohdiskelija3
Näääh, ite oon esiintymiskammoinen ja aika hiljanenkin (small talk ei oo mun juttu). Ei taida sit olla mua varten?
- no tota
pohdiskelija3 kirjoitti:
Näääh, ite oon esiintymiskammoinen ja aika hiljanenkin (small talk ei oo mun juttu). Ei taida sit olla mua varten?
Mullakin sellanen kuva et paljon pitää pystyä esiintymään :/
- Eikös
suurin osa kauppislaisista oo jotain kokoomusnuoria?
- odk1
Ei, mutta tietenkin kokoomusnuoriakin löytyy.
- t4ewrgregh
Näin kauppakorkeakouluun päässenä sanoisin että seuraavat ominaisudet ovat eduksi: sosiaalisuus ja hyvät tavat, esiintymistaidot, Vahva englanti. Muulla ei ole väliä. Jos edellisissä on puutteita, kauppakorkean voi nähdä myös mahdollisuutena kehittyä näissä.
Jos olet kaikille ystävällinen, tahdot kehittyä esiintymisessä ja oppia englantia, en näe mitään syytä miksi ei kauppakorkeaan.
Koulutus ei sovi sinulle jos olet jyrkästi kapitalistista kylmää markkinatalousjärjestelmäämme vastaan. Toki siellä tarvitaan myös eettisemmin ajattelevia ihmisiä vaikuttamaan asioihin. Jos kiinnostuksesi on luonnontieteisiin, suosittelen lääkistä tai kemian/matematiikan/fysiikanlaitosta - fyrkendalen
Ei ole kylmien ihmisten mesta, vaikka joku niin luulisi kelata. Pitää olla hyvä maine, jotta menestyy kaupungeissa viisaiden vaikutusvaltasten kanssa ja varsinkin Helsingin alueella med folket. Markkinointia oppii itse koulussa, mutta laskarin ja rahoituksen varsinaista oppia sieltä kannattaa lähteä tankkaamaan, sillä sitä ei noin muuten vaan opi käytännön kautta. Tsemppiä
- fyrk
Markkinointia oppii itse työelämän/koulun käytännön arjen myötä*
- kokemuksestati
Kaikki käy. Mutta parhaiten menestyvät ulkonaista komeutta ja rahaa arvostavat keskinkertaiset pintaliitäjät. Opiskelun ja työn sisältö ei merkitse mitään taloudellisen hyödyn rinnalla, siis tiettyä kestävyyttä vaaditaan. Kilpailua ja kateutta riittää.
Eettisesti ajatteleva voi olla vaikeuksissa. Itselle kävi näin, ja kauppis vaihtui yhteiskuntatieteisiin. - Kylteriu
Kauppis sopii ihmiselle, jolle ura ja menestys ovat edes jollain tavalla tärkeitä. Kauppislaisella täytyy olla tavoitteita elämässä ja kunnianhimoa. Ja onhan se rahakin nyt tärkeää ja siisti sisätyö. Kuka nyt kutsumuksesta tai hyväntekeväisyydestä jotain työtä tekisi? Kauppislainen ei sellaiseen usko. Millään ulkoisella olemuksella ei ole väliä. Kauppikseen sopii myös paremmin oikeistolainen kuin vassari, vaikka vassareitakin siellä on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1818387
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264558- 504118
- 543562
- 513136
- 502870
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262586- 352288
- 292046
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382043