Millaiselle ihmiselle kauppakorkeakoulu sopii?

pohdiskelija2

Millaisia lonteenpiirteitä ja osaamista kauppatieteilijä/kouluun pyrkivä tarvitsee? Millaisia arvoja alaan liittyy? Täytyykö olla hyvä matematiikassa? Riittääkö lyhyt matikka ja siitä ka 7? Täytyykö olla ekstrovertti eli ulospäin suuntautunut? Entä jos on introvertti, vähän ujompi ja hiljaisempi, omissa oloissaan (myöskin) viihtyvä? Millaisiin ammatteihin ja työtehtäviin voi kauppatieteilijä valmistua?

14

5441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---

      Pitää olla erittäin sosiaalinen eli ekstrovertti, pyrkyri, materialismiin taipuvainen, eikä erityisen hyvä luonnontieteissä (koska muuten lukisi niitä).

      Tämä perustellaan sillä, että kauppatieteilijöiden työtoimenkuvat ovat yleensä asiakassuhteisiin tai työyhteisöihin liittyviä. Toki laskenalliset osa-alueet erikseen.

      Kauppatieteilijä valmistuu yritysten hallinnollisiin ja kaupallisiin tehtäviin, itsenäiseen yrittämiseen tai yhteiskunnalliseen tutkimukseen (kansantaloustiede).

      • ---

        No ette kai te oikeasti halua väittää, että kauppatieteet olisivat jotenkin erityisiä tai erityisen merkityksellisiä verrattuna esim. luonnontieteisiin tai ihan duunarialoihin.


    • pohdiskelija2

      Hei haloo, 128 lukukertaa ja 2 vastausta??

      • Tylsä kauppatieteili

        Höp höp, kaikki luonteenlaadut käy, jos vaan ala itseään kiinnostaa. Vähän tuntuu välillä pinnalliselta lukea jotakin tuloksen maksimointia. Miten rahat osakemiljönääreille ym, mutta on myös opetettu kestävää kehitystä ja kulutuksen rajoittamista. Itse oon aika ADHD, keskittymiskyvyssä joskus vaikeuksia ja lasken päin p*rsettä, vaikka oon laskentapuolella. Lukeminenkaan ei aina huvita. Hyvä laskupää pitää tosin olla ja hyvästä oppimiskyvystä ei oo haittaa. Ei täällä Vaasassa ainakaan ole mitää kovin välkkyä porukkaa, ainakaan ruotsinkielisellä puolella, joten kai ne huippuälykkäät menee muualle. Ihan tavallista kivaa porukkaa löytyy joka puolelta.

        Joten ei ny kannata panikoida siellä, että et sopis alalle. Kaikki sopii ja materialistinen ei tarvi olla. Minä en ainakaan suostu olemaan juppi.


    • KTM_2013

      Itse vastavalmistuneena sanoisin että seuraavista piirteistä on hyötyä:
      - ulospäinsuuntautuneisuus, sosiaalisuus
      - esiintymis- ja viestintätaidot
      - vahva englanti

      Lyhyt matikka riittää hyvin.

      • pohdiskelija3

        Näääh, ite oon esiintymiskammoinen ja aika hiljanenkin (small talk ei oo mun juttu). Ei taida sit olla mua varten?


      • no tota
        pohdiskelija3 kirjoitti:

        Näääh, ite oon esiintymiskammoinen ja aika hiljanenkin (small talk ei oo mun juttu). Ei taida sit olla mua varten?

        Mullakin sellanen kuva et paljon pitää pystyä esiintymään :/


    • Eikös

      suurin osa kauppislaisista oo jotain kokoomusnuoria?

    • odk1

      Ei, mutta tietenkin kokoomusnuoriakin löytyy.

    • t4ewrgregh

      Näin kauppakorkeakouluun päässenä sanoisin että seuraavat ominaisudet ovat eduksi: sosiaalisuus ja hyvät tavat, esiintymistaidot, Vahva englanti. Muulla ei ole väliä. Jos edellisissä on puutteita, kauppakorkean voi nähdä myös mahdollisuutena kehittyä näissä.

      Jos olet kaikille ystävällinen, tahdot kehittyä esiintymisessä ja oppia englantia, en näe mitään syytä miksi ei kauppakorkeaan.

      Koulutus ei sovi sinulle jos olet jyrkästi kapitalistista kylmää markkinatalousjärjestelmäämme vastaan. Toki siellä tarvitaan myös eettisemmin ajattelevia ihmisiä vaikuttamaan asioihin. Jos kiinnostuksesi on luonnontieteisiin, suosittelen lääkistä tai kemian/matematiikan/fysiikanlaitosta

    • fyrkendalen

      Ei ole kylmien ihmisten mesta, vaikka joku niin luulisi kelata. Pitää olla hyvä maine, jotta menestyy kaupungeissa viisaiden vaikutusvaltasten kanssa ja varsinkin Helsingin alueella med folket. Markkinointia oppii itse koulussa, mutta laskarin ja rahoituksen varsinaista oppia sieltä kannattaa lähteä tankkaamaan, sillä sitä ei noin muuten vaan opi käytännön kautta. Tsemppiä

      • fyrk

        Markkinointia oppii itse työelämän/koulun käytännön arjen myötä*


    • kokemuksestati

      Kaikki käy. Mutta parhaiten menestyvät ulkonaista komeutta ja rahaa arvostavat keskinkertaiset pintaliitäjät. Opiskelun ja työn sisältö ei merkitse mitään taloudellisen hyödyn rinnalla, siis tiettyä kestävyyttä vaaditaan. Kilpailua ja kateutta riittää.

      Eettisesti ajatteleva voi olla vaikeuksissa. Itselle kävi näin, ja kauppis vaihtui yhteiskuntatieteisiin.

    • Kylteriu

      Kauppis sopii ihmiselle, jolle ura ja menestys ovat edes jollain tavalla tärkeitä. Kauppislaisella täytyy olla tavoitteita elämässä ja kunnianhimoa. Ja onhan se rahakin nyt tärkeää ja siisti sisätyö. Kuka nyt kutsumuksesta tai hyväntekeväisyydestä jotain työtä tekisi? Kauppislainen ei sellaiseen usko. Millään ulkoisella olemuksella ei ole väliä. Kauppikseen sopii myös paremmin oikeistolainen kuin vassari, vaikka vassareitakin siellä on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      51
      10674
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      128
      10186
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7947
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6374
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      35
      5097
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      61
      4835
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      132
      4172
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3476
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3185
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3124
    Aihe