Kummittelu tutkitusti totta

Katso dokumentit

5

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en epäile.

      Katsoin ja kuuntelin videon. Kyllähän sieltä jotain kuului. Henkimaailma on totta. On hyvä ja paha: Jumalan maailma ja paholaisen todellisuus.

    • savon kiäkkä

      Tais olla kuvvaajalla ilimavaevoja. Siinä sen kummempia. Huamuloita, pyh.

    • mitä ihmettä

      Melko kaukaa haettua että radiokohinasta ihan oikeita vastauksia, sieltä seasta voi keksiä lähes mtä vain?
      On erikoista ajatella että tietoisuutena eilma kehoa olisi enemmän vankina kuin fyysisessä kehossa?
      Jos tietoisuus on "ajatusta", niin sehän voi vapaa rajoituksista kulkea ihan minne haluaa ja millä vauhdilla ja keinolla tahansa, vaikka läpi seinien auton bensatankissa Tampereelta Rovaniemelle, tai lentää itse ajatuken voimalla Marssiin, tai Mattiin,,ei henki tukehdu bensan tai sonnan katkuun.

      • Ei vakuuta

        Samoin itseänikin hieman epäilyttää nuo radiokohinan seasta tulleet vastaukset. Muutamat vastaukset olivat jo sanoin täysin tulkinnanvaraisia epäselvyytensä takia. Lisäksi kun vastaukset olivat tyyliä "kyllä, ei" ja kysymykset siinä muodossa, että niihin on helppo saada sopimaan mikä vastaus tahansa.


    • Ihmettelen näissä tapauksissa, että kuinka ne aaveet/henget/ym osaavat radiota käyttää vai muuttavatko kommunikointinsa radioaalloiksi joillain muulla tavalla. Lienee helpompaa tehdä radioaaltoja kuin muttaa kommunikointi suoraan ääneeksi, jonka ihminen kuulisi. Ehkäpä radioaallot ovat jokin välimuoto materian ja aineettoman energian välillä.

      Asemien väliin säädetystä radiovastaanottimesta kuuluu kohinaa. Välillä heijastunut radioaalto kuuluu läpi. Voihan tällaisen kohinan kanssa yrittää kommunikoida, mutta vastavuoroista keskustelua tuskin saa aikaiseksi, kukaan ei ainakaan tähän mennessä ole saanut sellaista aikaan. Miten se henki kuulisi vastaajan puheen vai pitääkö se majaansa siellä laatikon sisällä?

      Kommunikointi, mikä pitää sisällään ymmärtämättömiä satunnaisia kohinansekaisia äännähdyksiä, on arvotonta. Se ei välitä mitään informaatiota eikä se todista vähimmässäkään määrin mitään minkään olemassaolosta taikka olemattomuudesta.

      Pidän toki arvossaan yksilöitä, jotka jaksavat tutkia ja kiinnostua asioista laajemmin kuin materialistinen maailma sisällään pitää. Henkisesti herkkien ja epävakaisten ihminen erehdyttäminen ja suoranainen huijaaminen ei kuitenkaan kuulu arvostamiini asioihin. Omaisensa menettäneen ihmisen erehdyttäminen luulemaan, että edesmennyt läheinen voi ja haluaa kommunikoida hänen kanssaan radion välityksellä, on edesvastuutonta ja tuomittavaa. Linkissä olleessa videolla ei tällaisesta kuitenkaan ollut kyse, mutta isossa maailmassa sellaistakin tehdään. Kaiken kaikkiaan tällaisen videon sijasta katselisi mieluummin lumisadetta, mutta juutuubi ei toimi kuten tv.

      Radio-ohjelmien nykyisen tason vuoksi en pidä lainkaan erikoisena, että joku mieluummin kuuntelee kohinaa asemien välistä kuin ala-arvoista lähetystä aseman kohdalta. Teen sitä itsekin ajoittain, tosin nykyään olen vähentänyt radion kuuntelua ylipäätään. Asemien välissä kuuluvat äänet ovat pääsääntöisesti samaa roskaa kuin asemillakin, äänenlaadullisesti tosin vielä luokattomampaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      70
      4034
    2. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      15
      2147
    3. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      13
      1918
    4. Olen parasta a-luokkaa

      Kerron nyt teille, että olen äärimmäisen utelias, ja iitserakas ihminen. Teen paljon aloituksia itseäni koskien ja tunge
      Sinkut
      36
      1284
    5. 27
      1219
    6. Se mua jotenkin harmittaa

      Et ko sulla ollu näin paljon selvästi mielenpäällä ollut kaikkea, kysymyksiä, neuvoteltavia asioita ja huolenaiheita, et
      Suhteet
      11
      1023
    7. Shakki ja matti

      Toivoisin, että olisit läsnä ja tukena arjessani. Et edes tietäisi, että se olen minä tässä ja täällä vain. Olisi asioit
      Ikävä
      72
      861
    8. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      43
      859
    9. Tuntuu että sulla on uusi ihastus

      Toivottavasti vain harhailen.
      Ikävä
      40
      751
    10. Peuran liikenne ajovaloissa

      Haittaako se jos bussit on romuja ja käyttökiellossa? https://www.ilkkapohjalainen.fi/avi-loysi-kahdeksan-puutetta-kaup
      Ähtäri
      25
      709
    Aihe