Maralla on sujuvin kynä

On parreen kriivari ko Törkkö-Iivari-Haapaveden murteella todettuna.
Maran jutut on suorasukaisia, helppolukuisia ja erittäin sujuvaa tekstiä.
17150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Maralle pitäisi antaa Turvenuija ensi kesän markkinoilla tunnustuksena sananvapauden puolustamisesta.

Ilman häntä Haapaves-elämä olisi vielä paljon tosikkomaisempaa :)

Äänestä

Asiat esitettään niin että oma uskonto uppuaa mahtollisimman tehokkaasti heille joille luetun ja kuullun ymmärtäminen on aina tuottanu onkelmia.

Äänestä

MINKÄ perillisiä lienee suurin osa kepuleista jotka valtuustossa istuvat? Ei saa selvää kun on niin hiljaista, manipoloitua, nöyryytettyä porukkaa. Käykääpä joskus istunnoissa kuuntelemassa ketkä siellä on kepulaisista äänessä? todella yksipuolista porukkaa.

Äänestä
  • ole nähnyt sujuvaa kynää taitaa persuilla olla patentti.

    Äänestä

  • enpä kirjoitti:

    ole nähnyt sujuvaa kynää taitaa persuilla olla patentti.

    Ihan sama mistä puhutaan kunhan puhutaan.....sano jo edesmennyt Veikko.

    Äänestä

Kyllä se on Haapaveden päättäjien haikailla menetetyn Siikalatvan kunnan ja Pyhännän perään.
Näin on muuten sanonut Siikalatvan kunnan eläkkeelle jäävä hallintojohtaja,eli se "juna meni jo".

Äänestä
  • Eikös persut juuri haikaile, pitäähän sitä aina olla erimieltä?

    Äänestä

Minä en haikaile "menneen junan perään".

Äänestä
  • Maralta tulee kuitenkin sujuvaa tekstiä, vaikka on jo kunniapuheenjohtaja, hyvä ollu aina kynästään.

    Äänestä

Totuuden torvi, joka turhalla reuhaamisella pilaa ajottain hyvätkin asiat.

Äänestä
  • Eipä Mara mitään ole pilannut.
    Hänhän on vähemmistövaltuutettu.

    JOS asiat on pilattu, kai sen enemmistö on aikaansaanut .

    Äänestä

  • Ainaki persut säilyy haapaveellä pienpuolueena, tommosella reuhaamisella!

    Äänestä

  • entinen persu kirjoitti:

    Ainaki persut säilyy haapaveellä pienpuolueena, tommosella reuhaamisella!

    Millä reuhaamisella, asiaa Maralla vaan on.

    Äänestä

  • Saa asioista puhua kirjoitti:

    Millä reuhaamisella, asiaa Maralla vaan on.

    Kaksinaamaista peliä persuilta. Viinala ja mara on ollu päättämässä Oulaisten Haapaveen ja Ylivieskan yhistymisneuvotteluista yksimielisestimuitten kanssa.Nyt sitten piti saaha nimi ja kuva lehteeen tuomalla esiin toisen suunnan vastoin omia päätöksiäänkin. V oi aikoja voi tapoja.

    Äänestä

Kuule hox hox, tiedät varsin hyvin KETKÄ ovat olleet päättämässä. Martti voi ja sanookin mielipiteensä, mutta kuunteleeko kukaan? Ei kuuntele ja piste.

Haapavedellä jos sanoo / ilmoitaa olevansa eimieltä jostain asiasta mitä kepupäättäjät, välittömästi on valittaja, häirikkö. Ei käsitetetä että demokratiassa VOI ja SAA olla erimieltä.

Martti on tehnyt hyvää työtä totuuden torvena. Mitä hän on saanut vastineeksi? Törkyä oikealta ja vasemmalta, todella epäkiitollinen tehtävä hänellä on ollut.

Äänestä
  • joo kyllä Martti mahtuu hyvin haapaveen katukuvaan samoin pienpuolueet.

    vaikka eihän hoopolas sais olla ees abc kerhoa , jonkalainen on joka kylässä

    niittenki kimpussa on joku /jotkut ihan elämäntehtävänään!

    miten voi olla nykyaikana niin ahas paikka ku HAAPAVESI , että aina ollaan jonku kimpussa ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asia selevä kirjoitti:

On parreen kriivari ko Törkkö-Iivari-Haapaveden murteella todettuna.
Maran jutut on suorasukaisia, helppolukuisia ja erittäin sujuvaa tekstiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu