Kuinka monella nykyhallituksen ministerillä on työkokemusta?

peruspilari?

Tarkoitan siis työkokemusta politiikan ulkopuolelta tahoilta joissa suomalaisten arkielämästä puhutaan käytännön tasolla.

Kuinka sellainen poliitikko voi tehdä "oikeita" päätöksiä jos asianomainen ei osaa erottaa oikeaa väärästä?

Suomen kaivoslainsäädäntö kaipaisi pikaista uudistusta ennenkuin koko Suomen maaperä on ulkomaisten kaivosyhtiöitten temmellyskenttänä. Olisiko huoli muun maailman huolista jätettävä taka-alalle ja keskityttävä omien ongelmien ratkaisemiseen? Luultavasti kukaan ei tule pitämään huolta meistä ja meidän ongelmistamme jos me siihen tilanteeseen joudutaan, että apua tarvittaisiin.

Kuinka pitkä työura on esim. seuraavilla ministereillä yhteensä? Katainen, Urpilainen, Arhinmäki, Niinistö, Viitanen, Huovinen, Kiuru, Haglund, Henriksson, Stubb, Vapaavuori, Kyllönen tai Virkkunen siis politiikan ulkopuolelta jossa joku muu kuin yhteiskunta tai poliittinen puolue on ollut palkanmaksajana?

Pääsevätkö he yhteisvoimin yhden pätkätyöläisen työuran mittaan?

Jos ei, niin silloin meidän yhteiskunnallinen johtomme on tosissaan tuuliajolla ilman asianmukaista osaamista. Osaaminen ei perustu ns. suupielien sujuvaan keikutteluun vaan vankaan asiaosaamiseen jota hankitaan ainoastaan työelämässä politiikan ulkopuolelta.

1

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei paljon tarvi

      Kun käskystä painaa oikeaa nappia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13172
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3629
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2904
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1379
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      148
      1309
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1184
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      193
      961
    Aihe