Alkaa ärsyttämään tämä hullu tikka joka rei'ittää taloa kun kukaan ei ole paikalla sitä häätämässä. Joka seinällä on reikiä ja asensimme kalaverkon yhteen päähän jotta se ei pääsisi rei'ittämään sitä. Nyt se sitten on alkanut rei'ittämään koko taloa. Vasta maalattu talo on kohta ruman näköinen.
Ainut keino päästä tästä hullusta tikasta on varmaan ampua se ilmakiväärillä (melko tehokkaalla). Vai onko parempia ehdotuksia? Ei millään viitsisi verhota koko taloa kalaverkolla, ja tämä tikka ei niin helposti säikähdä, vaikka on monta kertaa häiritty, aina tulee takaisin. Tätä kirjoittaessa piti käydä taas tikka häätämässä, lensi piiloon ja varmaan kohta tulee takaisin.
Sabotoiva tikka
6
304
Vastaukset
- pelleistäpitävät
Se syy miksi ne koputtavat pelteihin ja sellaisiin on: tulee kovempi ääni viestiä toisille tikoilla, sen takia ne koputtavat, sellaista mistä tulee mahdollisimman kova ääni :)
- ammu sillä
ilmakiväärillä n metrin päähän niin häipyy
- HulluTikka
Eipä ole peltejä, hakkaavat pystyseinää aivan katonrajassa. Ja siitähän tulee todella hyvä kaiku, ei ihme että tykkää hakata. Heräsin juuri siihen että tämä tikka hakkasi jälleen koloa katonrajaan. Hain varastosta halon ja nakkasin sitä päin, melkein osuma ja se lähti pakoon. Kuitenkin tuli vielä takasin. Aika uhkarohkea tikka.
- .--.-.----
Jos ammut tikan, syyllistyt luonnonsuojelurikokseen, siis olet rikollinen.
Erittäin huono idea. - epätietoinendtdy
Eikö tuholaistorjujan tyyliset voisivat yrittää napata sen ja viedä sille suotuisampaan ympäristöön? vai? Olisi kiva kuulla, siltä varalta, jos joskus sattuu tulemaan samantyylinen tilanne.
- tikatreiittävät
Tikkojen tekemiä reikiä näkee monesti jossain missä on sähkölinja, on näitä varoitusmerkkejä laitettu pylväisiin, kuin pienoiskiväärillä ammuttuja reikiä kylttiin, mutta ovat tikkojen tekemiä sellaiset reiät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu2027364Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611922Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611867- 191819
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841807Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 731449