Mikä mahtaa ola alkuperäisten bixenonien (D1S) värilämpötila ja merkki volvo s60 vm. 2008?
Toiselle puolelle asennettiin polttimoineen uusi umpio porokolarin seurauksena. Toiselle jäi entinen ja niinpä pitäis vaihtaa sekin. Volvolla ap. maksaa 215 e ja philips 115 e, jota saa tietysti roimasti halvemmallakin eli n. 40 e.
Mikä olisi sopiva polttimo, kun en haluaisi maksaa tuota 215 e?
xenonin värilämpotila
4
159
Vastaukset
- aapee..
Korjaus:
bixenonit ovat D2S, tarkistin huoltokirjasta. (Tuon D1S antoi volvon huollosta joku heppu) - ämis
Voisit toki katsoa sieltä toiselta puolen polttimon kannasta mikä värilämpötila siellä uudessa polttimossa on? Yleensä alkuperäiset on 4300 tai 4500 kelviniä, Philipsiä tai Osramia tilalle.
- pohtinut asiaa
Myynnissä on 7000 K hehkujakin, mutta ne näyttävät menevän enemmän siniselle ja siten näkyvän valon aallonpituuden lyhyempään päähän. Liekö näissä sitten näkyvyys parempi ja sironta pienempi.
- ämis
pohtinut asiaa kirjoitti:
Myynnissä on 7000 K hehkujakin, mutta ne näyttävät menevän enemmän siniselle ja siten näkyvän valon aallonpituuden lyhyempään päähän. Liekö näissä sitten näkyvyys parempi ja sironta pienempi.
Xenonin "valoteho" on suoraan verrannollinen värilämpötilaan. Mitä isompi K-arvo sitä pienempi teho. Toisekseen, silmälle on pidemmän päälle, paras mahdollisimman neutraali värilämpö, samalla saa parhaimman valaisutehon.
Lyhyen tarinan aiheesta voi lukea vaikka täältä: http://www.xenonkauppa.fi/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/Xenon/Categories/Artikkelit/Yleistietoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1837204Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1223248Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?491825Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601817- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am771753Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.41665Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161551- 691363