Flipper Futura

rommelli

Näyttää muuten hyvältä ja pituuttakin on melkeen 10m, tilat hyvät, mutta muuten onko kokemuksia kellään ?

16

3670

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wroom, wroom

      Kannattaa kysellä tuolta moottorivenepalstalta.

      • purje vene

        tämä wroom-heppu on täällä palstalla aina kirjoittelemassa näitä moottorivene-heittojaan, kun kysellään tämän tyyppisistä matkapursista. Koita rajoittaa itseäsi kun ensi kerran tekee mieli, ole niin ystävällinen.


    • kyllähän tossa purjeet on ja moottoripursi, mutta minusta tuntuu nopean silmäyksen perusteella olevan enemmän purjevenemäinen

    • merimies1

      Vain moottorin tehon takia moottoripursi. Kun katsot telakoituna, näet täysverisen Håkan Södergrenin piirtämän purjeveneen.

      • niimpäs onkin

        Niin, purjeveneen runko, ja purjehtii ihan hyvin. On tollasella joku kisannutkin.


    • siis Futuralla kisattu vai?? mitenhän pärjäsi?

      • Mukaanvaankisaamaan

        Vaikka tämä on vanha postaus, niin kommentoisin tätä. Kaikilla purjeveneillä voi kisata, ja jopa pärjätä kisassa. Kysehän on siitä, miten hyvin veneen saa kulkemaan tasoituslukuunsa nähden.


    • amatöörikippari

      Mulla oli tuollainen reilut 10v sitten.
      Todella mukava perhevene. Tilat mitoitettu hyvin, eli kaikki tila saadaan hyötykäyttöön säilytystilojen yms muodossa.
      Tasapainoinen purjehdittava jopa yksin, joskin nopeus purjeilla 5-7 solmun välissä tuulesta riippuen (lyhyt vesilinja). Sain kuitenkin eräässä syysmyrskyssä 11 kn kerättyä pelkällä rullafokalla, joka ei tuntunut enää turvalliselta nopeudelta.
      23 hp md11 volvo pentalla ja 120s vetolaitteella matkanopeus 6 kn korvilla, jolloin kulutus 0.29l / maili. Huiput 7 kn ja 30m/s vastatuulessa alle 1 solmu kaasu pohjassa.
      Purjeet reivattuna pystyy ajamaan lähes kelissä kuin kelissä järkeä käyttäen.
      Hyvin suunniteltu katettu purjevene, jossa tarkenee purjehtia t-paidassa myös silloin, kun naapureilla on turkishaalarit päällä.

      Negatiivisia puolia ei heti tule runkonopeuden lisäksi mieleen, jos ei pidä huonona puolena rungon 2 kerrosrakennetta kuitu-balsa-kuitu, joka saattaa kerätä vettä sisäänsä jostain ruuvinreijästä.

      Nykyään seilaan 5 jalkaa pidemällä, 3 kertaa kalliimmalla ja 25v uudemmalla ja en ole mielestäni saanut rahalle läheskään samanlaista vastinetta.

      • Nallukka50

        Meillä on ollu uudesta saakka ja voi todistaa edelliset lausumat!


      • jaakkomartin
        Nallukka50 kirjoitti:

        Meillä on ollu uudesta saakka ja voi todistaa edelliset lausumat!

        Käytiin alkukesästä koepurjehtimassa ja kauppaa tosi mielessä tekemässä yhdestä Futurasta. Tästä ei kauppaa ei tullut mutta veneen tilat todella hyvät perhepurjehtijalle eli tilava salonki, pentteri kovan ohjauskuomun alla siis sitloodan tasossa ja tilava takakajuutta. Sitlooda on mukavan väljä. Perä myös toimiva so uimataso ja kaksi isoa boxia. Pääsimme purjehtimaan vain kevyessä tuulessa mutta tuuleen Futura nousi kuten purjevene.


      • Syysmyrsky11

        Tulihan vale kirjoittajalta....11 solmua ajanut syysmyrskyssä...onhan se vaikea tietysti puhua totuutta,kun henkilö yrittää myydä venettään!Huh huh.


      • VoiOllakin

        en voi sanoa futuran puolesta, mutta kokemusta melkoisesta vauhdista FE 74 lähes 14 solmua myötäisessä, aalto oli kohtuullista ja FE74 on tyypillistä surffata, miehekästä menoa, vaarana tietysti leikata aaltoon.


      • Amatöörikippari
        Syysmyrsky11 kirjoitti:

        Tulihan vale kirjoittajalta....11 solmua ajanut syysmyrskyssä...onhan se vaikea tietysti puhua totuutta,kun henkilö yrittää myydä venettään!Huh huh.

        Syysmyrsky11
        13.11.2017 7:41
        Tulihan vale kirjoittajalta....11 solmua ajanut syysmyrskyssä...onhan se vaikea tietysti puhua totuutta,kun henkilö yrittää myydä venettään!Huh huh.


        Myin veneeni muistaakseni vuonna 2002, joten hieman myöhäistä myyntipuheeksi. Tuolloin ukkospuuskissa11 solmun nopeudella tuulimittari näytti myötätuulessa 33m/s ja rullaa oli auki noin 2m2. Vedessä ei erottanut aaltoja, vaan vesi "kuohui". Tuo pressuohjaamo pleksisellä takaikkunalla on melko pettävä purjehtijalle, kun tuulen voimakkuutta ei tunne sisälle. Vieläkin selailen Flipperin myynti-ilmoituksia, että jos joskus sellaisen...


    • amatöörikippari
    • venemyyjä2

      Kannen rakenne on heikko ja useimmissa märkää moskaa.
      eli en ostaisi .
      Nauticat 33 ennen!!

    • MutuMutua

      Monenko moskaa olet joutunut tonkimaan? Miten eroaa heikkona muista kaksikerros-kansista, varsinkaan jos ei ole ruuvattuja tiikkejä?!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3597
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2627
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      249
      2146
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1922
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1491
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe