Jos ei oteta opettajan uraa mukaan mihin matematiikkaa (tai mitään muuta luonnontiedettä opiskelemalla voi työllistyä?) en tajua miksi on näin monta alotus paikkaa (ei opettaja) luonnon tieteiden opiskelijoille. Mihin hemmetin työhön näitä opittuja asioita voi käyttää? Opiskelu motivaatio on nollissa kun tuntuu, että olen toisen tason lukiossa...
Taino onko ylipäätänsä mitää järkeä opiskella yliopisto tasolla mitään muuta kuin.. Teknillistä, kauppa-, oikeus- tai lääketieteistä alaa? Tuntuu ihan, että nämä muut yliopisto tason opiskelut ovat ihan turhaa... Vai olenko väärässä? Jos en niin pitäisikö hakea teknilliseen tai mennä johonkin amk:hon?
Mihin matemaatikko voi työllistyä?
17
832
Vastaukset
- >-<
Miksi aloituspaikkoja on paljon? Koska n. 90% aloittavista luonnontieteiden opiskelijoista ei koskaan valmistu k.o. linjalta. Lääkis vetää kummasti puoleensa varman työllisyyden ja hyvän tilin takia. Ei ihme, ettei lääkiksen maine luonnontieteilijöiden keskuudessa ole parhaimmasta päästä. Itsekkin alunperin kemialla, nyt lääkiksessä.
- Shaibaa1
Nojoo olet oikessa. Onnea lääkkikseen pääsystä ^^
- 17+11
Tutkijaksi ja opettajaksi.... Rahaa saattaa virrata enemmän kuin lääkäreillä jos menestyt hyvin. Yliopiston kursseja opettamaan samalla kun teet tutkimuksia..
- Shaibaa1
Eikö todellakaan ole mitään muuta? Jos ei niin alan tai pää aineen vaihto.
- Realiteettiterapiaa
Matematiikan huippututkijaksi päätyy korkeintaan yksi tuhannesta. Loput sinnittelevät pätkätöiden ja pienten apurahojen varassa. En laskisi kovin paljon Fieldsin mitalin saamisen varaan, vaikka jotkut lottoavatkin...
- 12+5
Tutkijat ovat hyvin minimaalisilla apurahoilla, ja niissä on myös opetusvelvollisuus. Joten kursseja vetämällä ei todellakaan rikastu, kaupassa voi käydä joka toinen päivä. Proffat ovat sitten eri juttu, ja sitä virkaa on vaikeampi saada kuin totovoittoa.
- 2+3
Jumat. Olette olevanne opiskelijoita, eivätkä edes yhdys sanat ole hallinnassa. Kellit.
- 3+3
Siksihän he ovatkin opiskelijoita, koska eivät vielä osaa.
- shaibaa1
Kirjoitan hyvin vähä suomenkielistä tekstiä. Pahoittelen..
- 13+1
shaibaa1 kirjoitti:
Kirjoitan hyvin vähä suomenkielistä tekstiä. Pahoittelen..
Jos vähät välittää yhden kielen kieliopista, niin yhtä vähän välittää toisenkin. Osaaminen tässäkin kumuloituu.
- Ei jumalauta...
13+1 kirjoitti:
Jos vähät välittää yhden kielen kieliopista, niin yhtä vähän välittää toisenkin. Osaaminen tässäkin kumuloituu.
Kyllä nyt jaksetaan pilkkua nussia. Kerronpa sinulle, arvon humanisti, että maailma arvostaa matemaattista älykkyyttä aivan eri tasolla kuin mitä pilkuntarkkaa oikeinkirjoitusta. Matematiikka on loogisuuden äiti, epäsuoraa hyötyä loogisuudesta on lähes kaikkialla.
Ole sinä vain ylpeä oikeinkirjoituksestasi, voit sitten sossun luukulla kertoa virkailijalle, että "työttömyys tuki" on väärin kirjoitettu. - 13+1
Ei jumalauta... kirjoitti:
Kyllä nyt jaksetaan pilkkua nussia. Kerronpa sinulle, arvon humanisti, että maailma arvostaa matemaattista älykkyyttä aivan eri tasolla kuin mitä pilkuntarkkaa oikeinkirjoitusta. Matematiikka on loogisuuden äiti, epäsuoraa hyötyä loogisuudesta on lähes kaikkialla.
Ole sinä vain ylpeä oikeinkirjoituksestasi, voit sitten sossun luukulla kertoa virkailijalle, että "työttömyys tuki" on väärin kirjoitettu.Matemaattikohan voi tietysti aina halutessaan unohtaa jonkin lemman, jos se tekee todistuksesta helpomman. Saman poikkeaman hän voi tietysti tehdä kielenkäytössäänkin, jos se tekee tekstinteosta helpomman.
Tosin asian osaavat nauravat kummassakin tapauksessa. Jostakin syystä. - Elä jaksa
13+1 kirjoitti:
Matemaattikohan voi tietysti aina halutessaan unohtaa jonkin lemman, jos se tekee todistuksesta helpomman. Saman poikkeaman hän voi tietysti tehdä kielenkäytössäänkin, jos se tekee tekstinteosta helpomman.
Tosin asian osaavat nauravat kummassakin tapauksessa. Jostakin syystä.Ei ny pahalla mutta yliopiston luennoitsijatkin tuntuvat tekevät yllättävän paljon huolimattomuus virheitä. Olen kuitenkin sitä mieltä, että pilkun viilaus on vain säälittävää.
- Onnellisuus.
Kannattaa muistaa, että puhtaissa luonnontieteissä (ei siis esim. insinööritieteissä) opiskelun fokus on monella aivan muualla kuin oman alan työllistymisessä. Kyse on elämänsisällön luomisesta, maailman ja tieteenalan totuuksien ymmärtämisestä. Tämä tuottaa ennen kaikkea onnellisuutta jo opiskeluvaiheessa, joten se on jo monelle itsessään arvokasta. Loppuelämän voi olla vaikka rekkakuskina, kunhan on esim. se tohtorintutkinto teor. fysiikasta tai puhtaasta matematiikasta.
Sinänsä sekä fysiikka, että matematiikka antavat huomattavat valmiudet lähes mihin tahansa hommaan. Koska maailmamme on, no, matematiikkaa ja fysiikkaa. Kaikki tieto ei vain ole suoraan sovellettavaa. - Matemaatikko
Matemaatikko voi tehdä monenlaisia hommia. Esim. vakuutusyhtiöt, pankit, valtio, erilaiset tutkimuslaitokset ja yksityiset firmat palkkaavat matemaatikoita. Työ voi olla esim. tilastollisten aineistojen analysointia, tutkimusten tekemistä, tai jollain tapaa matemaattisen osaamisen soveltamista johonkin sovellusalueeseen. Sivuaineet ja linja jolta valmistuu vaikuttavat tietysti siihen millaisia hommia matemaatikkona voi tehdä. Mutta töitä - muitakin kuin opettajan tai yliopistotutkijan töitä - on tarjolla!
- heven nous
Miksi yleensäkin pohtia työllistymistä ennen kuin opinnot ovat edes alkaneet tai niihin on päässyt. Valmistumisen jälkeen työuran alku voi olla yllättävä, ja näinollen myös sen kulku voi poiketa totutusta.
Itsensä voi löytää vaikka avaruusohjelmasta ja sitten Marsista. - Rahki
Kai jotkut vakuutusyhtiöt esim. matemaatikkoja työllistää. Siellä tosin pitää olla kai valmis tutkinto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai939022Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki494790Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414481Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit492765Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401326
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota401187Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140