kokeneet, auttakaa!

auttakaa!

Minulla on oma shettis. Sain sen vasta vähän aikaa sitten ja se on tosi ihana! Voisiko se olla kesän ilman kenkiä? Sillä ajetaan hiekkapohjaisilla maastopoluilla ja 'laitumella'. Se on siis raviponi ja käytäisiin raveissa, mutta poniraveissa kengät ei ole pakolliset. Sillä ajetaan noin 5 kertaa viikossa. Minun mielestä asia on ok? Siis tietenkin vuolu!!!

4

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos sillä on tähän asti ollut kengät, kannattaa olla varovainen. Jos se on tottunut kenkiin, sen kaviot saattavat alkaa halkeilla ja kulua liikaa jos kengät ottaa pois. Paljolti riippuu kavion laadustakin. Kovat kaviot kestävät kulutusta paremmin. Jos päätät kokeilla, pisä hyvin tarkasti silmällä sen kavioita, että huomaat ajoissa jos se ei pärjääkään ilman kenkiä.

      • auttakaa!

        Kiitos neuvoista!


    • Ruffe Poni

      Se on oma päätöksesi. Kun olin ratsastusleirillä siellä oli shettis ja sillä EI ollut kenkiä. Jos poni on tottunut kenkiin sen täytyy tottua olemaan ilman kenkiä. Vaikka kesälaitumella:-)

    • pöööö

      Mun hoitsulla ei oo kenkiä eikä oo varmaa ikinä ollukkaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2072
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1909
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      247
      1394
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      81
      1041
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      928
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      808
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      769
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      73
      745
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      724
    Aihe