Parasta ennen

Lyijysäilyke

Säilyykö panokset ikuisesti vai pitääkö varastoja ampua pois vanhimmasta päästä? Kaveri väitti näin, mutta miksei sitten panoslaatikoissa ole parasta ennen-päiväystä? Ruutiko siinä mätänee vai tuleeko nallista jotenkin epävarma? Laskeeko tehot liikaa, eikö ne vielä kelpaa vähän vaisumpinakin? Haulikkomies olen.

2

2274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vasarallayrittänyt

      Riippuu täysin käytetyn räjähtävän aineen tyypistä... tuo Kemijärven tapaus, oli ilmeisesti purkanut jotain kranaattia vähän huolimattomasti sitten... minulla on muuten yksi tuollainen kokonainen tyhjennetty, aika komeakin koristeena.

    • ressu.

      Patruunat kannattaa säilyttää kuivassa ja viileässä. Tavallinen sisäilmakin on ihan ok.
      Patruunat vanhenevat hiljalleen. 5-10 vuotta menee ihan ok, mutta 20 vuotta rupeaa olemaan vähän liikaa. Asia riippuu vähän siitä mihin käyttään ne on tehty. Sotapaukut on tehty varastoitaviksi ja siviilipaukut ammuttaviksi.
      Moni ei tiedä, että myös messinkinen hylsy vanhenee vaikka sitä seisottaisi hyllyn reunalla. Messinkiä vaivaa ns. varastorepeäminen eli kylmävedetyssä hylsyssä on jännityksiä, jotka hiljalleen haurastuttuvat hylsyä. Messingin pintaa keräätyy myös ilmasta epäpuhtauksia, jotka aiheuttavat korroosiota pikku hiljaa. Yleensä haurastuminen näkyy ammutussa hylsyssä kannan tienoilla pieninä poikittaisina repeäminä.
      Ruuti vanhenee kemiallisesti ja patruunoiden vomakkuus alkaa vaihdella. Kosteus vaikuttaa kaikkein enite eli ne paukut joita on ulkoiluttanut ja ovet jääneet ampumatta kannataa ampua pois seuraavilla kerroilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      178
      1911
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      159
      1656
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1636
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1433
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      125
      1150
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      50
      1022
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      970
    8. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      859
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      846
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      69
      842
    Aihe