Näin viime yönä unta että sukulainen(en muista kuka) lähenteli minua. Hän tuli viereeni sänkyyn eikä päästänyt pois. Unessa hän myös kosketteli mua.
Lisäksi siskoni kertoi että olin puhunut unissani. Olin käskenyt mennä pois monta kertaa:O ja muistan että olin unessa sanonut sukulaismiehelle myös niin!
Mitäköhän uni mahtaa tarkoittaa?
Lähentely unessa
1
416
Vastaukset
Sinänsä unet eivät tarkoita mitään, mutta niiden aikana koettuja tunteita läpikäymällä voi ehkä selvittää itselleen, mistä uni on kenties johtunut.
Ilmeisesti voimakkain tunne unen aikana on ollut ahdistuneisuus. Unesi aikana olet ollut ahdistunut jostain ja mielikuvituksesi on luonut sen mukaisen kuvakertomuksen. Lähentely on seksuaalisesti virittynyttä ja ahdistavaa, mutta ahdistuksesi juuret eivät välttämättä ole missään seksuaalisessa asiassa. Olet saattanut kuulla jostain lähentelystä ja ajatellut sen olevan ahdistavaa. Se seikka, että ahdistelijana oli sukulaismies ei kerro, että pelkäisit sukulaisesi ahdistelevan sinua, varsinkaan kun et muista kenestä oli kyse.
Pieniä yksityiskohtia unesta muistelemalla ja miettimällä, missä olet sellaisia nähnyt tosielämässä, tuo yleensä lisää mielleyhtymiä kaikkiin niihin tunteisiin ja ajatuksiin, jotka olivat unen tuojana.
Toisaalta perusFreudilaisesti unesi voisi tulkita myös, että olet kokenut seksuaalista viehtymystä johonkin ihmiseen. Tämä viehtymys on mielestäsi ollut luonnotonta ja väärin. Oman mieltymyksen mahdottomuus ilmenee sitten ahdituksena unessa.
Se, että et muista sukulaistasi, joka unessa lähenteli, puhuisi vahvan torjunnan puolesta. Olet siis saattanut unesi aikana kokea eroottisen ajatuksen jostain liian läheisestä henkilöstä, mikä on ymmärrettävästi ahdistavaa. Torjunnan vuoksi et kykene millään muistamaan ahdistelijasi nimeä taikka kasvoja. Näin säästyt liialliselta ahdistukselta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee823230Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."362050Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1681822Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2971364Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki341258Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin911200- 1081184
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711090Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201084- 281051