Sanokaa tekin jotain

oivoivoivoi...

Oon 14 vuotias ja tuntuu että ratkaisu lähes kaikkiin ongelmiini olisi tulla raskaaksi. Kai se johtuu siitä että ne asiat jotka ovat jo menneet mönkään omassa elämässäni voisin lapsen kohdalla hoitaa paremmin, melkein kuin saisi mahiksen korjata ne asiat seuraavassa elämässä eli lapsen elämässä. Järki sanoo että näinhän se ei todellakaan ole, lapsi tuo ison vastuun 18sta vuodeksi ja huolta koko loppuelämäkseni. Mutta tunteet sanoo että siihen kaatuisivat kaikki ongelmat ja sitten alkaisi elämä vauvan kanssa, varmastikin yksinhuoltajana.

Sanokaa nyt jotain! Ette kukaan pysty sanomaan mitään mitä järki ei olisi mulle jo sanonut, mutta muistuttakaahan tunne-mua vielä. Huomaan joka päivä ajattelevani millaista olisi olla raskaana, millaista olisi vauvan kanssa, miltä kroppa näyttäisi raskauden jälkeen, miten kaikki suhtautuisivat, ja huomaan analysoivani 16-18 jätkiä ja miettiväni että "hmm, tolla näyttää olevan aika hyvät geenit" tai jos tunnen häntä enemmän "hmm, ompas kypsä ikäisekseen", "miltäköhän ton ja mun lapsi näyttäis" jne. Ja sitten vielä mietin usein että lapsen teko on niin helppoa, hoidetaan makkarihommat pikaisesti ja paksuna ollaan (tää ajatus esiintyi ekan kerran kun mietin adoptiota: usean vuoden jonotus ja hirveä paperisotku, kyllä biologiset lapset on helpompia saada).

Ja juurikin tuon viimeisen asian vuoksi tulin tänne kirjottaa. Se tuntuu niin helpolta ja nopealta jutulta, mitä jos jossain aivojen perukoilla laadin jo jotain suunnitelmaa tän toteuttamiseks? Eli sanokaa tekin jotain että saan nää ajatukset pois ennen kuin ehin niihin kunnolla tottuakkaan.

1

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Ajattele vaikkapa aluksi sitä lastasi ja mikä olisi hänelle parasta.
      - 15-vuotias yyhooäiti, joka elää yhteiskunnan tuilla kädestä suuhun
      - hyvän ja jo kestäväksi koetellun parisuhteen omaavan isän ja äidin, joilla on myös mahdollisuus tarjota lapselleen tulevaisuus: koti, hyvä koulutus, oikea sisarus tai pari, ym.

      Ei kyllä pitäisi olla vaikea ratkaista tätä dilemmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      91
      3829
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1989
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1803
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1672
    5. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1493
    6. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      102
      1493
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1478
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1432
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1344
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1297
    Aihe