Sanokaa tekin jotain

oivoivoivoi...

Oon 14 vuotias ja tuntuu että ratkaisu lähes kaikkiin ongelmiini olisi tulla raskaaksi. Kai se johtuu siitä että ne asiat jotka ovat jo menneet mönkään omassa elämässäni voisin lapsen kohdalla hoitaa paremmin, melkein kuin saisi mahiksen korjata ne asiat seuraavassa elämässä eli lapsen elämässä. Järki sanoo että näinhän se ei todellakaan ole, lapsi tuo ison vastuun 18sta vuodeksi ja huolta koko loppuelämäkseni. Mutta tunteet sanoo että siihen kaatuisivat kaikki ongelmat ja sitten alkaisi elämä vauvan kanssa, varmastikin yksinhuoltajana.

Sanokaa nyt jotain! Ette kukaan pysty sanomaan mitään mitä järki ei olisi mulle jo sanonut, mutta muistuttakaahan tunne-mua vielä. Huomaan joka päivä ajattelevani millaista olisi olla raskaana, millaista olisi vauvan kanssa, miltä kroppa näyttäisi raskauden jälkeen, miten kaikki suhtautuisivat, ja huomaan analysoivani 16-18 jätkiä ja miettiväni että "hmm, tolla näyttää olevan aika hyvät geenit" tai jos tunnen häntä enemmän "hmm, ompas kypsä ikäisekseen", "miltäköhän ton ja mun lapsi näyttäis" jne. Ja sitten vielä mietin usein että lapsen teko on niin helppoa, hoidetaan makkarihommat pikaisesti ja paksuna ollaan (tää ajatus esiintyi ekan kerran kun mietin adoptiota: usean vuoden jonotus ja hirveä paperisotku, kyllä biologiset lapset on helpompia saada).

Ja juurikin tuon viimeisen asian vuoksi tulin tänne kirjottaa. Se tuntuu niin helpolta ja nopealta jutulta, mitä jos jossain aivojen perukoilla laadin jo jotain suunnitelmaa tän toteuttamiseks? Eli sanokaa tekin jotain että saan nää ajatukset pois ennen kuin ehin niihin kunnolla tottuakkaan.

1

207

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Ajattele vaikkapa aluksi sitä lastasi ja mikä olisi hänelle parasta.
      - 15-vuotias yyhooäiti, joka elää yhteiskunnan tuilla kädestä suuhun
      - hyvän ja jo kestäväksi koetellun parisuhteen omaavan isän ja äidin, joilla on myös mahdollisuus tarjota lapselleen tulevaisuus: koti, hyvä koulutus, oikea sisarus tai pari, ym.

      Ei kyllä pitäisi olla vaikea ratkaista tätä dilemmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      181
      1485
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      83
      1306
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      676
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      636
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      101
      594
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      557
    Aihe