Keliakian verikokeesta tuli positiivinen tulos, ja kaikki lähteet joista olen asiaa selvitellyt ilmoittavat, että positiivinen tulos on ns. varma tapaus ja silloin keliakia on.
Ja mietin tässä nyt, että onko minulla mitään järkeä mennä tähystykseen, kun se keliakia kuitenkin varmasti on. Siis että mitä hyötyä tuosta tähystyksestä minulle on, jos se vain ja ainoastaan varmistaa jo muutenkin tiedossa olevan asian.
(En ihan haluaisi kuolla tukehtumalla kurkkuun tungettavaan letkuun ja omaan oksennukseeni)
Tähystykseen vai ei ?
8
438
Vastaukset
- Henna
Keliakiadiagnoosi varmistetaan tähystyksellä. Mulla oli myös vasta-aineet positiiviset, mutta joku arvo oli vain vähän koholla. Tk lääkäri ei tehnyt lähetettä tähystykseen, vaan määräsi uudet labrat 2-3 kk:n kuluttua ja totesi, että kyseessä on mahdollisesti alkava keliakia eli hänen mielestään tässä vaiheessa keliakia ei vielä näkyisi tähystämällä. Sain lähetteen kuitenkin muuta kautta tähystykseen ja olin siinä tällä viikolla.Et sä kuole tähystykseen ,minäkin oon vielä hengissä ja kirjoittelen tätä.
En ole vielä aloittanut gluteenitonta ruokavaliota, vaan aloitan sen vastakun koepalavastaukset ovat tulleet. Mikäli keliakia on diagnostisoitu tähystämällä Kela makasaa aikuiselle pienen korvauksen joka kuukausi. - Keliaakikko
Ilman tähystystä et saa diagnoosia, eli et ole oikeutettu jatkoseurantaan, etkä Kelan tukeen.
Suosittelen kiltisti vaan menemään. Ei se kivaa ole, mutta ei siihen kuole ja parissa minuutissa homma on ohi.
Etkä myöskään tukehdu omaan oksennukseesi, koska olet ohjeita noudattaneena ollut koko päivän syömättä, niin ei ole mitä oksentaa.
Joku tukihenkilö ehkä kannattaisi ottaa mukaan kädestä pitämään jos ihan kamalsti pelottaa? Voisi ainakin vähäsen auttaa. - tukehtunut.
Letkun laitto tuntuu kuin tukehtuisi ja se ei todellakaan kestä paria minuuttia vaan 15 minsaa.
- Keliaakikko
Sitten sulla on joku erikoistapaus ollut kun ei tosiaan varttia kestänyt.
Ei se kivaa ole eikä kukaan ole niin väittänytkään, mutta hengissä sieltä on ulos tultu. Ei kannattaisi hirveästi aiheesta lueskella ennen toimenpidetää, panikoiminen ei varmasti auta asiaa.
Mutta menet tai et, se on ihan oma päätös.
- 15+15
Jos verikokeet sanovat plussaa, niin silloin se hyvin todennäköisesti on positiivinen. Ei sinne tähystykseen ole pakko mennä. Kela-korvauksia siitä vaan saa. Ruokavalio gluteenittomaksi ja se on siinä.
Toisaalta mitä on ihmisten kokemuksia lukenut, niin joillakin on verikokeet sanoneet positiivista ja tähystys negaa. Toisilla taas toisinpäin. Että tiedä sitten. Jos oireet häviävät gluteenittomalla ruualla niin eikös se ole jo aika selvä juttu.- Keliaakikko
Aloittaja ei kertonut, onko edes ollut oireita.
Kun kyse ei ole siitä, että miten oireilee vaan että paraneeko suoli. Jos tulehdus jatkuu ja jatkuu, niin suolinukka katoaa ja antaa loistavan kasvualustan ohutsuolisyövälle ja maksan toiminta alkaa myös häiriintyä pitkälle menneessä hoitamattomassa keliakiassa.
Kun positiivinen tähystystulos on saatu, niin siitä n. vuoden kuluttua on kontrollitähystys, jossa katsotaan suolen kunto. Jos on parantunut, niin ok ja potilas jatkaa samalla gluteenittomalla linjalla. Jos ei ole, niin ravitsemusterapiaan ja vuoden päästä taas uusi tähystys.
Jokainen tallaa tyylillään, mutta itse ainakin suosittelen varmaa diagnoosia, jotta sitten paranemista seuraillaan. Keliakia itsessään ei ole vakava sairaus, mutta huonosti hoidettuna se aiheuttaa monia vakavia sairauksia.
- mamacita87
Mulla tuli joku ihme tulos verikokeesta jota en tajunnu eika tajunnu tk kaan. Ymmarsin sen verran etta mulla on riski saada keliakia niin joudun gastroskopiaan mihin en heti suostu. Outoa oli etta hemoglobiinissa ei ollu vikaa vaan se oli 146 mika laakarin mielesta oli tosi hyva, sanoivat et on perinnolinen, toinen hhassu juttu oli etta taa tuli vasta nyt ilmi vaik vuosia karsiny jonkin sorin vilja allergiasta. Aina ku soi leipaa maha turpos ja oli tosi kipee. Nyt ku syo leipaa ku sen saan alas kurkusta alkaa mahaan koskeasse ikaan ku kouristelee. Jatkuva eto olo vaivaa, kurkussa ja paan sarky, vatsa oireilut mikahan se itella sit voi olla?
- 997
Tässä jotain alusta n. 10 min
05.01.14
Osa 1/1 (25:20)
http://www.terveydentukipilarit.fi/radio-ohjelma/mediasali/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1473941Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv3592885Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12239Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k502130Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll161844No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....111695Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1651363- 931253
Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel21226Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu921097