...eniten nykyisen hallituksen politiikassa?
Mikä mättää.....
sliippa
6106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sen kykenemättömyys reiluihin leikkauksiin, nythän me joudumme ottamaan syömävelkaa joka on tuhon enne.
Porvaristo käyttää vasemmistopuolueita saavutettujen etujen leikkauksiin ja asettaa oppositiossa olevat porvaripuolueet vierittämään syyt yksinomaan vasemmiston niskoille. Erittäin ovelaa politiikantekoa.
Maailmassa ei ole muita ansaittuja etuja kuin ne jotka joka päivä ansaitaan uudelleen.
On ymmärtämätöntä puhua ansaituista eduista koska ne vain kuvastavat sitä päivää jona ne sovittiin mutta aikojen ja tilanteiden muuttuessa ansaittu saattaa muuttua ansaitsemattoman kalliiksi.
Jokaisen on siis nuo etunsa tienattava päivittäin tai ne häipyvät.
Puhuisin enemmänkin menojen järkeistämisestä kuin leikkauksista vaikka sanaa leikkaus käytinkin tuossa ylempänä. On siis laskettava menoja jos tulot eivät riitä, otatko sinä velkaa ruokakuluihin? Nyt teet sen valtion avustuksella ja se on päin pyllyä.
Vuonna 1990 työnantajille oli korkeammat sotu- ja eläkerahastoihin määrätyt maksut.
Siitä lähtien bruttokansantuote on kasvanut noin kaksinkertaiseksi. 90 luku ja koko 2000 luku palkankorotukset ovat olleet vain hieman kulutustavaroiden hintojen nousua korkeammat. Monina vuosina ei sitäkään kuten nyt.
Kuka söi työn tulokset?
Katainen: Suomi nousee vain työllä, työtä tekemällä. Työeläkeläinen kiistää työn merkityksen. Valehteleeko Katainen?
Missä minä olen työtä väheksynyt ja sen merkitystä. En missään vaan asetan sen elämässä etusijalle ja jokaisen sitä pitäisi tehdä elääkseen. Olen tehnyt sitä yli 40 vuotta joten ei se merkityksetön ole minullekaan ollut. Vieläkin elän työaikani jälkimainingeissa niin eläkkeen, joka on viivästettyä palkkaa, kuin säästöjenikin suhteen.
Jos joku on tulokset syönyt niin yhden näet aamulla vessan peilistä, noin kansana me olemme tuhlanneet enemmän kuin olemme tienanneet ja nyt on valtio veloissaan, kunnat ovat velkaantuneet ja useimmat yksilötkin ovat. Työeläkeläisellä ei ole velkaa vaan velaton auto ja asunto sekä 2 polkupyörää.
Työllä minä olen noussut kuten niin monet muutkin tässä maassa joka antaa jokaiselle mahdollisuuden kunhan sen vain käyttää.
"pruutana" saisi opetella lukemaan ja ymmärtämään lukemansa!
"Jos joku on tulokset syönyt niin yhden näet aamulla vessan peilistä,..."
Niinkö! Vaikka palkat eivät juurikaan ole kohonneet pariin vuosikymmeneen. Liukumat mm. omalta alaltani ovat karisseet veks. Vielä tänäänkin tehdään 90 alun tuntipalkoilla töitä ja kaiholla muistelen urakkatöitä.
Hallituksen ja heidän propagandistien valehtelu siitä, että työväestö olisi syönyt kansantaloudet varat, olen erittäin suivaantunut.
Mitä suurempi vale.....jne.