Volvo D1 venttiilinvälysten säätö?

12+3

Moro,

Ootteke tehneet tuon, manuska sanoo että 500 h tai 2 vuotta. Mulla kone kolme vuotta ja 300 timmaa ja toimii kun kello.

Ei viittis maksaa Volvon huollosta 600€ eli jos menisi vielä pari kesää niin sitten ois tuo 500 h kasassa ja voisin maksaakin.

Osaako joku sanoa, onko riskiä jos jättää säätämättä nyt?

3

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seppomartti

      Mikset säädä itse esim. sesongin alussa kerran vuodessa. Pääset tuntipalkalle hyvinkin. Se on perin yksinkertainen juttu. Jos ei ole kärkivälimittaa niin osta. Volvon pikkudieseleissä välys on ollut toistaiseksi vastaan tulleissa malleissa lämpimänä ja kylmänä sama.

    • Volvon rahastusta

      Ei mitään syytä säätää vielä, 300 tuntia on niin lyhyt aika ja tuo kahden vuoden väli ei perustu mihinkään, koska ne välykset ei muutu mihinkään jos kone vaan seisoo käyttämättä. Ajele nyt ainakin se 500 tuntia täyteen ja säädätä sitten ne venttiilit.

    • Eipä taida olla mitään aihetta vielä säätää. Säätäminen on ihan pieni homma, siinä ei tarvitse edes venttiilikopan tiivistettä vaihtaa eli sama "kuminauha" voidaan käyttää.
      Huolto 600 €??? Mitä oikein meinaat huoltaa, venttiilien säätöön menee aikaa max 10 min. Jos olet Helsinkiläinen, niin tilaa aika TopBoatista (Jollas) tai Venehuolto (Lauttasaari) ja mene veneesi kanssa käymään, niin homma hoituu kätevästi.

      p,s, oman koneeni venttiilit säädin ENSIMMÄISEN kerran, kun käyttötunteja oli 2600.
      Yksi venttiili poikkesi tosi vähän tehtaan säädöistä, muut olivat ok.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2353
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1559
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      103
      1489
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1432
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1305
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1250
    7. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      40
      1231
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1087
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1056
    Aihe