Kun kerta lääkiksen pääsykokeessa on tarkoitus karsia jyvät akanoista suuren ja motivoituneen hakijamäärän kanssa, niin miksei käytetä kunnon älykkyystestejä?
Useat pääsevät sisään raa'alla ulkoaopettelulla, mikä ei varmastikkaa ole itsetarkoitus pääsykokeen kannalta. Eli aineistokoe ja älykkyystesti olisivat koko yhteiskunnankin kannalta paras malli.
Siwan kassat kuuluu Siwan kassoille ja fiksummat vastuullisiin tehtäviin. Yks tuttu opetteli koko Galenoksen ulkoa ja melkein pääsi pari vuotta sitten sisään. Nyt kun Galenos poistui, niin tää tyyppi sekos päästään.
Useat pääsevät sisään raa'alla ulkoaopettelulla, mikä ei varmastikkaa ole itsetarkoitus pääsykokeen kannalta. Eli aineistokoe ja älykkyystesti olisivat koko yhteiskunnankin kannalta paras malli.
Siwan kassat kuuluu Siwan kassoille ja fiksummat vastuullisiin tehtäviin. Yks tuttu opetteli koko Galenoksen ulkoa ja melkein pääsi pari vuotta sitten sisään. Nyt kun Galenos poistui, niin tää tyyppi sekos päästään.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Äö testit on kusetusta niinkuin kaikki psykologian tuotteet.
No onko se yhtään kusetusta vaatia lääkiksen pääsykokeissa tietoja, joita ei itse opinnoissa edes tarvita?? Itse tunnen kanssa muutaman vähän yksinkertaisen oloisen tapauksen, jotka ovat päässeet maanisella ulkoaopettelulla sisään.
Ulkoaopettele ihmeessä 3000 sivua lukio-materiaalia, jos vain kykenet siihen, älä kuitenkaan väitä, että "useat pääsevät sisään raa'alla ulkoaopettelulla". Ja määrittele "kunnon älykkyys-testi". Kaverini on ammatiltaan hitsaaja ja Mensan jäsen (ÄO yli 130), ei riittänyt arvosanant yläkoulun jälkeen oikein mihinkään.
Terveisiä sinne Siwan kassalle, on päivänselvää mihin sinä kuulut.
Äo-testi ei testaa mitään lääketieteeseen viittaavaa, vaan kuvioiden hahmotuskykyä. Kuvioiden hahmotuskykyäkin voi treenata, jolloin harjoittelulla voi nostaa testin mukaista älykkyysosamääräänsä.
Lääketieteen teoria voi olla ulkoaopettelua. Pääasiahan on, että tietää mitä on sanottu. Vielä parempi jos ymmärtää, mitä sanottu tarkoittaa käytännössä.
Että opetteleppa vaan, mitä niissä kirjoissa sanotaan.
On monenlaista älykkyyttä. Äo-testi mittaa vain yhtä osaa. Pelkästään, jos sen mukaisesti otettaisiin opiskelemaan, lääkis olisi täynnä epäsosiaalisia ihmisiä, jotka eivät välttämättä tule toimeen potilaiden kanssa. Pääsykokeen rinnalle kyllä kannatan psykologisia testejä.
"Kun kerta lääkiksen pääsykokeessa on tarkoitus karsia jyvät akanoista suuren ja motivoituneen hakijamäärän kanssa, niin miksei käytetä kunnon älykkyystestejä?"
Ei lääkiksessä tai lääkärinä tarvitse olla tavallista älykkäämpi.
"Useat pääsevät sisään raa'alla ulkoaopettelulla, mikä ei varmastikkaa ole itsetarkoitus pääsykokeen kannalta. Eli aineistokoe ja älykkyystesti olisivat koko yhteiskunnankin kannalta paras malli."
Nykyään ei tarvitse osata kuin lukion oppimäärä fysiikasta, kemiasta ja biologiasta eli mitään erityistä ulkoaopeteltavaa ei enää ole kun Galenos otettiin pois koemateraalista.
"Siwan kassat kuuluu Siwan kassoille ja fiksummat vastuullisiin tehtäviin. Yks tuttu opetteli koko Galenoksen ulkoa ja melkein pääsi pari vuotta sitten sisään. Nyt kun Galenos poistui, niin tää tyyppi sekos päästään."
Jos sekoaa päästään niin sitten ei ole sopivaa ainesta lääkärin työhön.