Eli tietääkö onko Ruosniemen lähellä mitään talleja? Ja en tarkoita ratsastuskouluja ym. vaan jotain jossa pääsisi hoitamaan heppoja ym. juttuja tekemään. Oon kuullut että Isojoenrannassa on joku talli, mutta paikasta ei ole tietoo. Eli jos ite käyt, tai tiiät ni olis kiva jos kertosit tai sit jos ite asut täällä päi ja haluut kans jonnekki tallille, ni voitas yhes men ettii. Ja ite oon koht 14 w. ja ratsastanukki oon. Valitettavasti oon liia ujo menee mihinkää yksi:/
Lisäks en haluis ehdotusii Ruosniemes olevast Katjan tallista. Oon joskus käyny ja mun kaks "kaverii" käy siä, mut ne ei oo mitää sellassii kovi mukavii toisii kohtaa.
mut pliis!! tarviin jonku kivan paikan jos käydä. ja ei haittaa vaiks olis ulvilanki puolel, kuha ei kauhee kaukan oo. Lisäks käyn kerra viikos Zilpal, et oon ratsastanukki.
Talleja Porin Ruosniemen lähellä
33
7566
Vastaukset 33
- hhh666890
On ratsastuskoulu kyläkorpi ! Tosi mukava paikka ja Zilpakin mukava :D
- talli tyttö
saaristo talli stenin tien pääs
- Tiedoton
Olisko kellään mitään tietoa että onko tällä isojoenrannassa sijaitsevalla tallilla nettisivustoa yms. Mistä vois vähän tutustua?
- Anonyymi
Tiedoton kirjoitti:
Olisko kellään mitään tietoa että onko tällä isojoenrannassa sijaitsevalla tallilla nettisivustoa yms. Mistä vois vähän tutustua?
Facebookista löytyy Saaristentalli ja instagramista; saaristen_talli nimellä löytyy
kuvia ja videoita yms. 🙂Hienoja poneja / hevosia kyllä kannatan kyllä käydä kokeilemassa.
- Owlet
Mä oon käynyt siellä Isojoenrannassa kerran ja oli ihan mukavia poneja ja hevosia siellä. En mä muuta kun harjaillut niitä kavereitten kanssa ja sitten käytiin taluttelemassa niitä paria nuorta ponia. Itse en enää jatkanut siellä tallilla käymistä, mutta joo kannattaa käydä siellä edes katsomassa :)
- minä
Kullaalla on ratsastutalli Cruise todella mukiava paikka!
http://rtcruise.webs.com/ - minä
Kulaalla on ratsutalli Cruise
http://rtcruise.webs.com/- minä
hups
- janetteblom
Missä Isojoenrannassa on talli, ois kiva käydä :)
- tallipöhkö
moikka juu isojoenrannalla on harraste heppa talli jonka osote on stenintie86 että jos kiinnostusta on niin uskaltaa mennä mikä päivä vaan.. yleensä on kyllä joku paikalla.
- ulvoo
Kaikilla on aina kaikesta jotain sanottavaa ja en ymmrrä jos jollai on jotai niin miks ei sano suoraa tallin omistajilleen kun netissä pitää niitä kertoa.. tää on ihan yleisesti sanottu. Kaikesta ei voi aina tykätä ja mun mielestäni noissa isojoenrannan ja ruosniemen tallit on ihan tavallisia harraste talleja jossa käy jokunen likka niitä hoitelees ja jne.
- keppari23
ruosniemen talli on ihan kiva paikka . Tallilla on jokusen shettiksiä ja isojakin ratsuja. Suosittelen .
- ponipampula
ite käyn katjantallilla ja paras paikka näytin tän sen omistajalle ja se mitä te sanotte ei oo totta
- Tiedoton
Missäs nää tallit on? Katjan ja ruosniemen talli?
- Anonyymi
ponipampula kirjoitti:
ite käyn katjantallilla ja paras paikka näytin tän sen omistajalle ja se mitä te sanotte ei oo totta
Käyn silloin tällöin katjalla ja siellä ei pidetä tunteja joten vain itsenäistä ratsastusta.
- Anonyymi00040
Tiedoton kirjoitti:
Missäs nää tallit on? Katjan ja ruosniemen talli?
katja ei enään päästä sinne ketään paitsi mut ja mun serkut
- SAAARAPONI
Yyterin ratsastuskoulu on myös kiva paikka.
Siellä on kiltit hevoset ja hyvä opetus :) - toinen.tallityttö
Moi! Mä oon nyt 16 v tyttö, asun harjunpäässä. Oon ettinyt kanssa talleja jostain ja ois kiva mennä vaikka yhdessä joskus, siis jos haluaisit vielä seuraa:) Olen harrastanut ratsastusta myös ehkä kolmisen vuotta.
- piupau010101
Älkää ainakaan sinne Isojoenrantaan menkö... Ruosniemi/Harjunpää alueella varmaan kannattaa suunnata Cruiseen.
- Anonyymi00038
Saanko kysyä, miksi?
- Anonyymi
Olen käynyt molemmilla Katjalla ja Saarisilla, mutta jo 15-10 vuotta sitten. Kummallakin oli ihana käydä, mutta saarisilla oli isompia poneja ja hevosia, joten siellä kävin enemmän. Kun Katjalla melkein pelkkiä shettiksiä.
Kaikki hevoset ja ponit olivat ihan terveitä ja normaali painoisia kummallakin tallilla. Ratsastus tunnit maksoi silloin 8€ katjalla ja 10€ saarisilla. Ilmaista ratsastusta sai jos meni auttamaan markkinoille esim taluttamaan poneja.
Silloin jo kuulin kuinka kumpaakin tallia haukuttiin ja väitettiin eläinrääkkäyksestä, mutta sellaista ei todellakaan ollut. On turha odottaa että harraste tallilla olisi yhtä hulppeat talli rakennukset tai varusteet kuin ratsastuskouluissa. Kuitenkin molemmissa talleissa oli isot laitumet, joissa hevoset saivat olla päivät pitkät, eivätkä kiertäneet ympyrää joka päivä koko päivän maneesissa, kuten ratsastuskouluissa.
Lisäksi kummassakin tallissa oli tervetullut olo, eivätkä omistajat oleet mitenkään ilkeitä vaan ystävällisiä.
Hyvät muistot etenkin saarisilta!- Anonyymi
Ainiin se unohtui vielä sanoa, että kummallakaan tallilla ei missään nimessä käytetty lapsia orjina, kuten joku tuolla oli sanonut.
Kukaan ei ikinä pakottanut tai edes pyytänyt tekemään mitään talli töitä. Vaikka olisimme mielellämme tehnyt! Jos joskus kehtasimme pyytää tehdä jotain talli töitä, saatoimme saada jotain pientä tehtävää, mutta vain jos itse pyysimme. Meistä oli kivaa tehdä mitä tahansa hevosiin liittyvää, kuten vaikka karsinoiden siivoamista :D - Anonyymi00039
Hei, kertoisitko lisää noista huhuista saaristen tallia kohtaan?
- Anonyymi00041
menes kattomaan katjan tän päivän menoa,mä ja mun serkut ollaan ainoat ketä se sinne päästää ja poneja ei yhtään hoideta yms
- Anonyymi00042
Anonyymi00039 kirjoitti:
Hei, kertoisitko lisää noista huhuista saaristen tallia kohtaan?
mun äiti on käynyt siellä ja se on oikeasti kidutus paikka niille hevosille ja mua ei edes päästetä sinne
- Anonyymi00043
Olisko lisää tietoa Saaristen tallista?
- Anonyymi00044
Miksi Saaristen tallia haukutaan?
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212024- 128895
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66727Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.37494Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 108450
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412