Mikä paras tapa nauhoittaa työkkärissä käynnit ?

Millainen nauhuri ? Vois olla sellainen että pystyisi vaikka siirtämään sitten koneelle ja vaikka sähköpostiin kyseisen nauhoituksen ja varmasti toimii. En oikein tiedä nykyteknologiasta. On mulla Lumia 710 kännykkä mutta sillä ei mahda onnistua oikein mitään nauhoittelemaan kunnolla. Pitää hommata kunnon vehe. Ei sais olla kyllä hirveen kallis. Mutta pakko kai se on sijoittaa. Kunhan on tosi hyvä. mp 3 : nauhuristahan nuo monet puhuu mut miten se semmonen toimii ?
5149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla on muutamia vuosia vanha mp3-soitin, jolla olen saanut hyviä äänityksiä, jos olen vain muistanut pitää sen ladattuna. Siinä on myös kamera ja videotalletusmahdollisuus. Se näyttää etäisesti kännykältä, joten usein toinen osapuoli ei ole edes huomannut sitä, vaikka se on ollut pöydällä edessäni. Äänityksen voi tehdä salaa tai avoimesti, kun itse osallistuu keskusteluun. Veikkaan, että sen lain nykyhallitus vielä pilaa, kuten on sotkenut kaiken muunkin. Sitten pitää äänittää salaa.

Siitä on helppo siirtää tallenne USB-johdon kautta tietokoneelle. Tosi helppo käyttää.

Äänestä

Sandisk sansa clip itselläni. Ostin ebaysta 18 eurolla fixattuna. Nauhoittaa ihan hyvin ja kaukaakin.

Äänestä

Kännykällä saa oikein hyvin tallennettua.
Etsit vain sopivan softan, käynnistät tallennuksen jo ennen sisälle menoa.

Jokaisen eri alustan marketista löytyy lukematon määrä tällaiseen äänen tallennukseen / saneluun sopivia softia. Osalla tallennus suoraan myös pakattuun formaattiin (mp3, ogg, flac, wma jne)

Sen jälkeen ne saa siitä suoraan muokattua, lähetettyä verkon/wlanin ylitse koneelle tai nettiin esille - tai vaikka piuhalla kiinni koneeseen ja sinne kopsaus.

Äänestä

No joka on taas törkeää ja uskomatonta; viestini poistettiin jo toisen kerran! Kerroin äänittäväni kaikki työkkärikäyntini mp3-soittimella. Se tallentaa äänen selkeästi ja voin tehdä tunninkin äänityksiä. Siitä on helppo siirtää tiedosto USB-johdolla tietokoneelle. Koje näyttää nopeasti vilkaisten kännykältä, joten usein sitä ei ole huomattu, vaikka pidän sitä yleensä avoimesti pöydällä.

Suomessahan on nykyään laillista äänittää keskustelu, johon itse ottaa osaa. Veikkaan, että tämä porsaanreikä (vapaus) pian tukitaan, jonka jälkeen ei enää "laillisesti" voi äänittää ilman toisen osapuolen lupaa. Salaa tehtävä äänitys tietysti on salaa tehty, joten siihenhän lainmuutos ei vaikuttaisi.

Äänestä

Se on osa sananvapautta, eivät sitä mihinkään poista.
Todennäköisempi muutos toiminnassa on se, että haluavat itse tallentaa videokuvan sekä äänen kaikesta.. näinhän nyt jo tapahtuu vartioinnin puolesta.

ja "tunninkin" ei oo mitään, kännyyn vaikka 32GB muistikortti niin mahtuu viikkoja kerralla jos niikseen tulee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vielä tietämätön. kirjoitti:

Millainen nauhuri ? Vois olla sellainen että pystyisi vaikka siirtämään sitten koneelle ja vaikka sähköpostiin kyseisen nauhoituksen ja varmasti toimii. En oikein tiedä nykyteknologiasta. On mulla Lumia 710 kännykkä mutta sillä ei mahda onnistua oikein mitään nauhoittelemaan kunnolla. Pitää hommata kunnon vehe. Ei sais olla kyllä hirveen kallis. Mutta pakko kai se on sijoittaa. Kunhan on tosi hyvä. mp 3 : nauhuristahan nuo monet puhuu mut miten se semmonen toimii ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu