olen ihan komea normi mies.avovaimo on sairastanut masennusta n.vuoden häntä ei kiinnosta mikään.ilman seksiä olen ollut n.7kk mitä teen.Tykkään hänestä en voi jättää.
pakko selibaatti
neuvokaa!!!
5114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tässä sulle kiimanen puuma saat elämäsi kyydit
No omin käsin onneen jos ei vieras kiinnosta
Ei ehkä täysin tyydyttävä vaihtoehto, mut ensi hoidat itsesi omissa oloissasi, sitten haet/tarjoat läheisyyttä hänelle. Näin ei tulisi paineita seksiin ryhtymisestä. Tietysti rakasteluun takaisin pääseminen olisi hienoa, mutta se voi viedä aikaa.
Toisaalta en ole varma olisiko parempi nimenomaan pyrkiä takaisin seksin harrastamiseen (keskustellen ja molempia kunnioittaen tietysti), jottei siihen muodostu liian korkeaa kynnystä, kun aikaa kuluu. Vaikea sanoa, milloin tarvitaan malttia ja millloin motivoimista/eteenpäin tönimistä.
Ensimmäistä toivoisin mieheltäni, mutta se pelotti häntä, että tulisi nimenomaan suurempi kynnys, joten olemme harrastaneet seksiä. Olen pyrkinyt suhtautumaan siihen kuin se olisi jotain arkipäiväistä, kuten tiskaus ja mieheni on hellä ja mahdollisimman nopea. Ei kovin romanttista, myönnän. Mutta ajoittain olen nauttinutkin. Lopulta se on varmaan aika yksilöllistä, mikä toimii. Toivon että löydätte molemmille sopivan ratkaisun. Onnea.
Kerro hänelle ahkerasti mistä asioista tykkäät hänessä. Kehu paljon ja usein. Hyväile paljon ja usein ilman pientäkään painostusta seksiin. Osoita rakastavasi häntä. Vie kukkia, yllätä hyvällä (terveellisellä) ruualla, keskustele ja ymmärrä. Muista että suutelemisen lopettaminen on ensimmäinen askel kohti eroamista, jos se on loppunut, aloita uudelleen suukottelemalla. Halaile paljon ja yritä saada tunnelma hyväksi.
Selvitä mistä masennus johtuu ja taas kerran, keskustele aihe pienemmäksi. Pyri tukemaan tervehtymistä, rakasta hänet ehjäksi tarjoamalla ehdotonta rakkauttasi. Osoita olevasi kyllin vahva kestämään hänen heikkoutensa. Nuku saman peiton alla kiinni hänessä, ole ystävä lähellä. Näistä aiheistahan se rakentuu, vaikka tietämättä masennuksen syytä onkin vaikea neuvoa tarkemmin...
Depressio sinänsä aiheuttaa usein sukupuolista haluttomuutta. Myös melko usein masennuksen hoitoon käytettävät lääkkeet voivat aiheuttaa haluttomuutta. Todennäköisesti avovaimosi on asianmukaisessa hoidossa, jossa myös luottamuksellisesti voidaan ottaa keskustelunaiheeksi myös sukupuolielämä ja sen häiriöt. Uskoisin tästä lähtevän asioiden selkiintymään pikkuhiljaa tuntematta sen enempää avovaimosi sairauden problematiikkaa.