Toiminimellä olevalla yrityksellä veroveloista maksuhäiriömerkintöjä 100 000 eurolla ja yrittäjän omaisuus (kerrostaloasunto) yksin puolison nimissä. Pääseekö verottaja kiinni asunto-osakkeisiin?
Toiminimen maksuhäiriöt
...
4103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No taisit juuri itse kertoa vastauksen ?
Kyllä on taas ihan petosmielessä toimittu jos noin paljon on verovelkaa.
Jos ei vast ikään ole siirtynyt puolison omistukseen ei käsiittääkseni pääse.
Entä jos omaisuuden systemaattinen siirtäminen toisen nimiin on alkanut vasta vaikeuksienkin alettua?
Nykyään ONNEKSI puututaan aiempaa tehokkaammin puolisoiden välisiin omaisuudensiirtoihin, joilla pyritään piilottamaan omaisuutta velkojilta. Oma mielenkiintoinen kuvionsa on sitten se, miten omaisuuden siirto on tapahtunut: Jos omaisuus on myyty selvään alihintaan, niin siinä on ostajapuolikin ongelmissa muun muassa siinä tilanteessa, jos selvästi alihintaisesta kaupasta ei ole maksettu lahjaveroa.
Suututtaa vaan moraalittomien huijareiden toiminta, jos ei asunto lähde alta, vaan velat säilyy henkilökohtaisina. No, tarpeeksi montaa asiakasta kun on huijannut, niin maine leviää ja yritystoiminta ei enää tuota mitään. Eli tuskinpa asuntolainaakaan kauaa pystyy hoitamaan, josko se kämppä lähtisi viimeistään pankin toimesta ellei verottaja tähän pysty.