Montako kokousta on pakko pitää vuodessa kerho toiminassa ?Ei kai joka hemmetin kuukausi?Tietääkö joku,jos perustan kerhon. Ainakin yksi kerho pitää tyhjän päiväsiä kokouksia joka kuukausi ei kai tarvis pitää niin paljon.Vai haluaako jäsennet vai juosta kokouksissa ja puhua p... Syys ja kevät kokous on pakollinen kai.
Montako ?
Montako pitää
3130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu säännöistä. Yhdistyksilla yleensä syyskokous, jossa valiataan johtokunta tai hallitus. Maalis-huhtikuussa vuosikokous, jopssa vahvisetaan tilit eli 2 sääntömääräistä kokousta.
Hallituksen, johtokunnan tai mikä elin se järjestössä onkin, niin kokoonnutaan tarvitaessa. (eli kun on päätettäviä asioita).
Tyhmää sitten joka hemmetin kuukausi pitää kokous siinä näkee että ei hallita toimintaa,kun pitää joka kuukausi häiritä hallituksen jäseniä kokoukseen.On hemmmetin pitkiä kokouksia ku kestää jopa 5 tuntia.Taitaa vain porukka juoruta muista ihmisistä ja kahvia ja tupakkaa menee.Raas keskiviikkona on eräs kokous jossa juorutaan vaan.Lopettakaa se ja kaksi kokousta vain vuodessa.Kiitos.
Puheenjohtajan tehtävänä on johtaa puhetta kokouksissa ja siten, että pysytään käsiteltävissä asioissa.
Olen kuullut jonkun vanhan konkaripoliitikon toteavan jos kokous kestää yli kolme tuntia loppu on paskan jauhantaa.MK
Todella en myöskään halua olla sellaisessa toiminnassa mukana jossa kaikki puhuu yhtäaikaa ja mitä sattuu ja en ainakaan sellaisessa toiminnassa jossa on hallitus ja sitten varjohallitus tekee toisin mitä on yhteisesti päätetty vuosikokouksessa..
Olen ollut tilintarkastajana ja toiminantarkastajana ja siinä tehtävässä on katsottava myös miten yhdistys toimii tehtyjen päätösten mukaan, joten noihin seikkoihin kannataa kiinnitää huomiota. terveisin järjestökonkari Markku