Löysä jarru

volvo2

Eli meillä on volvo s40 -97. Tässä kävi nyt niin, että n. Puolivuotta sitten ilmattiin kytkin sillä se oli löysä, vähän aikaa kaikki toimi niin kuin pitikin, mutta sitten jarruneste katosi jonnekkin, lisäiltiin jarrunestettä sinne n. Kerran viikossa joku pari kk. Sen jälkeen ei olla lisätty sitä ollenkaan 3kk, eli nesteet on pysyny siellä missä pitääkin. Vähän sen jälkeen, kun nesteet rupesivat katoamaan jarru meni aika löysäksi ja jarruttaa ainoastaan ihan pohjassa. Käytiin eilen vaihtauttamassa jarrupalat, aikaisemmat olivat kuluneet aikalailla loppuun. Palojen vaihdon jälkeen jarru menee vielä löysemmin pohjaan saakka ja jarruttaa vasta pohjassa (vieläkin), tosin jarruttaa paljon paremmin kuin aiemmin. Mistähän toi jarrun löysyys voi johtua? Autokorjaamo mies sanoi , että ei usko siellä olevan ilmaa, mutta vähän kyllä alkaa tuntua siltä, sillä jarrunesteen katoamisen aikana jarru alkoi temppuilemaan. Lisäksi korjaamolla sanottiin etusatulan olevan jumissa, että se pitäis vaihtaa, voiko satula liittyä tähän jarrun löysyyteen jotenki vai mitä tässä pitäis tehdä. Satula tottakai uusitaan jos se kerta jumissa on, mutta ei kiinnostaisi uusia sylinteriä jos se ei vuodakkaan mistään. Kiitos jos viitsitte vastata :)

6

1938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmalta vaikuttaa

      jos kerran poljin painuu syvälle. Jumittavan jarrusatulan voi purkaa ja putsata, mutta siihen menee tunti kallista työaikaa. Pikkupajalla kannattaa teettää, merkkihuollossa on halvempaa vaihtaa koko jarrusatula.

    • ämis

      Korjautuisiko se löysyys sinisellä pillerillä?

    • Smurffi ÄMIS

      Ja ÄMIS loistaa mies sinisten pillerien valtakunnasta.

      • ämis

        Tai toisaalta, jos otsikon mukainen setti on päässyt housuun saakka niin hiilitabletit yms. voisi auttaa.


      • Kakka ämiskö?????
        ämis kirjoitti:

        Tai toisaalta, jos otsikon mukainen setti on päässyt housuun saakka niin hiilitabletit yms. voisi auttaa.

        Katos,katos itse ammatti housuunpaskoja puhuu syvällä rintaäänellä.


    • Apua tästä?

      Katso, vuotaako takajarrusatula käsijarruvivun juuresta jarrunestettä?
      Pari kertaa törmännyt tuollaiseen vikaan S40 Volvoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      11
      3170
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      12
      2178
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      118
      1792
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1166
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      150
      1051
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1002
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      36
      823
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      54
      758
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      711
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      685
    Aihe