Vauva väärinpäin, avosuinen synnytys

Lojonde

Moikka! Onko muita joilla samanlainen tilanne? Olimme kesäkuussa synnyttämässä. Lapsivedet meni ma, ajelimme rauhassa sairaalaan illaksi. Aamuyöllä alkoi supistelut, menimme synnytyssaliin 08 aikaan aamulla.
Sen jälkeen kaikki meni päin P:tä...
Supistelut eivät olleet tarpeeksi voimakkaita, mutta kipu oli jotain aivan sietämätöntä! Pyysin epiduraalia jota sitten sainkin. Muita kivunlievityksiä ei edes tarjottu, paitsi palloa jonka päällä en pystynyt istumaan koska vauvan sydänäänet heikkenivät heti. Oksitosiinia laitetiin mutta kätilöillä täysi työ saada annostus oikein. Makasin ilman vettä ja ruokaa 17h... Lopulta alettiin ponnistamaan, epiä ei enää annettu ja Kätilöt ihmettelivät miksi vauvalta loppuu happi aina kun ponnistin. Ponnistaminen oli kuin tylsällä ruosteisella sahalla olisi revitty mahaa auki. Minulle ei tullut tarvetta ponnistaa, en edes ollut varma koska supistelut koska en tuntenut kuin raastavaa kipua. Huusin kätilöille ettei lapsi tule pihalle, en pysty enempää ponnistamaan, kirosin ja kiduin. Kätilöt vain puhui minulle kuin olisin tyhmä, että "koita nyt vain ponnistaa, kyllä tässä tiedetään miltä se tuntuu, hammaslääkärissäkin sattuu enemmän"... Huusin että tehkää S..tana jotain, niin sitten alkoivat repimään imukupilla, ja pumppaamassa mahan päältä. Huusin edelleen että se ei prkl sieltä tule, sain vain veemäisiä vastauksia. 4:n imukuppilla repimisyrityksen jälkeen sikiö meni ahdinkoon, (kädet olivat jo pihalla, sekä hiuksia näkyi...) lapsi väkisin työnnettiin takaisin, kiirelliseen sektioon, ja vauva siis ei tullut pihalle koska oli avosuu-tilassa, jäänyt päästään ja leuastaan kiinni.
Kävin jo 2 viikkoa ennen laskettua aikaa sairaalassa että olisivat käynnistäneet koska olen pieni (151cm) ja normaalipaino 46kg, ja vauva oli jo vkolla 38 arviolta 3,6kg. Kävin myös pelkopolilla asian takia. Eivät suostuneet käynnistämään koska lääkärin mukaan "on kuin kerjäisi verta nenästään"... 2 viikkoa myöhemmin siis makasin sektiossa. Vkolla 38 sain siis toisen lääkärin mielipiteen että ehkä parempi käynnistää, mutta toinen lääkäri kumosi sen ja lähetti kotiin.
Lapsi painoi syntyessään 3,8kg ja oli 53cm pitkä. Ensimmäinen lapsi kyseessä. Onko muilla huomattu ajoissa väärä asento? Onko onnistuttu kääntämään? Minua ei siis ultrattu lainkaan vaikka synnytys eteni huonosti, kesti 17h jne... Edes lääkäriä ei näkynyt kuin vasta kun alkoivat imukupilla repimään päätä... En tiedä uskallanko enää koskaan synnyttää, leikkauksesta paraneminenkin oli todella vaikeaa...

1

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ................

      Minulla oli vauva avotarjonnassa, ponnistin 10min. Kätilö kyllä mainitsi avotarjonnasta vasta kun lapsi oli pihalla ja sanoi että monesti avotarjonta aiheuttaa ongelmia.
      Väärän asennon siis huomasi vasta synnytyksessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      207
      5803
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      106
      5670
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      192
      4661
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4073
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3970
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3596
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      33
      1545
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1420
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      29
      1139
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      990
    Aihe