Missä maassa olisi nyt it-alan töitä

Ei täältä suomesta löydy it alan töitä näin 42 v miehelle niin mistäs kannattais lähteä hakemaan??
6258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Osaamisalueita mm. C , C#, .net, 2-d grafiikka, tieto kannat ja S.Q.L.

Äänestä

Jos olet vapaa lähtemään, niin tottahan monestakin maasta IT-alalla töitä löytyy, siellä kun ei ole ollut yhtä Nokiaa joka on romahtanut ja aiheuttanut massatyöttömyyden alalle.

Itse katsoisin esim. Norjaa tai Ruotsia. Oslosta vasta tarjottiin itselleni paikkaa, mutta perheellisenä en pystynyt lähtemään. Fantastinen maa olisi kyllä olla töissä ja palkat hyviä. Ainut että Ruotsin kielen taito olisi syytä usein olla vähintään kohtuullisella tasolla, mutta kyllähän meillä koulutetuilla ihmisillä nykyaikana jo onkin.

Äänestä

Intiasta vois löytyä hommia.

Äänestä

Nyt on it-alan työvoimapula ja keskipalkka 4300€. Ja on lottovoitto syntyä Suomeen, Suomi on pohjolan Japani. Lisää työvoiman tarjontaa ja sitä kautta saadaan talouskasvua. t. Jykä

Äänestä
  • Jykälle ei ole tainnut kukaan kertoa, että it-töiden siirtäminen halvempiin maihin on vasta alkanut.

    IT-ala ei todellakaan ole mikään tulevaisuuden ala.

    Äänestä

jos osaat, niin saat töitä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Spemekekezu kirjoitti:

Ei täältä suomesta löydy it alan töitä näin 42 v miehelle niin mistäs kannattais lähteä hakemaan??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu