Tänään päivällä huomasin että yhdeltä intiaaninsulistani puuttuu pyrstö kokonaan. Tämä yksilö oli alusta asti omissa oloissaan ja vain harvoin liikkui lajotovereidensa kanssa. Sen evien värit olivat muita haaleammat ja se pysyi paikoillaan altaan vasemmassa takakulmassa. Vihdoin ja viimein sen värit alkoivat voimistumaan, kunnes nyt joku oli syönyt/näykkinyt jne. pyrstön pois. Voisiko tämä siis olla toisen kalan ilkivaltaa, sairautta..vai jotain muuta? Kärsiikö kala kun sen pyrstö puuttuu, eli pitäisikö se heti lopettaa, vai onko mahdollisuus johonkin ihmeparantumiseen?
Kalalta puuttuu pyrstö..mitä teen?
Jani
5950
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lopeta ,mutta älä kiehuttamlla, jäädyttämällä yms... ohjeita kalan lopettamiseen...
http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/hyvia.php
Kyllä se on aika varma vainaja jos pyrstö (pyrstö alkaa peräevän kohdalta ja jatkuu pyrstöevän päähän asti) puuttuu. Jos pyrstöevästä olisi edes jotain jäljellä, voisi kalan vielä pelastaa, mutta jos tosiaan koko pyrstö ja pyrstöevä puuttuu, niin paras ottaa kala kiinni jo lopettaa mahdollisimman nopeasti. Intiaaninsulka on pieni kala, sille kivuttomin keino on pään irti leikkaaminen terävällä puukolla kidusten kohdalta.
Siis nyt seis...elikkä pyrstö mitä mä tarkotin, oli siis se ohut pyrstön pää. Eli se kohta mistä melkein näkee läpi. Ei enää harmaa suomupeitteinen osa, vaan se huntu siellä pyrstön päässä. Sen kyljessäkin on joku jälki mutta ei mikään hirveen huomattava. Se ei tee mitään muuta ku killuu yhdessä kohdassa altaan pohjaa. Pitääkö se pistää kylmäks, vai onko siitä vielä kalaks?
Että kalalla on evärutto.
Se ei ole vakavaa, jos pystöevästä puuttuu kappaleita, tai siis niin kauan kun ei puutu tyveä myöden. Enemmän huolestuttaa kalan apaattisuus. Sillä on varmasti enemmänkin ongelmia kuin pelkästään pyrstöevän risaisuus. Veikkaan erinäisiä tulehduksia, vaikea sanoa mitä kaikkea.
Voisit kalastaa kalan johonkin ilvestölkkiin tms. 1-10 litran vetoiseen kippoon jonka laitat kellumaan akvaarioon, että lämpötila pysyy tasaisena. Purkkiin laitetan vielä ilmastus ja vähän kasveja näköesteeksi (ei pohjamateriallia ollenkaan). Sitten voisit lisätä tähän "sairaala-akvaarioon" Tetran General tonicia.Lääke on tarkoitettu bakteeritulehduksiin, ulkoloisiin ja homeeseen. Älä ruoki kalaa ollenkaan kahteen päivään sinne purkkiinsa. Kolmantena päivänä voit antaa pari kolme pakastesurviaista tms. sellaista ruokaa pikkuisen joka varmasti menee heti kaupaksi.