Viisaimmat kertokaa miten menee myyntivoittoverotus, 200 m2 hallikiinteistöstä josta on puolet ollut omassa käytössä, omaa käyttöä 50m2 varastotilaa asunto hallinpäässä 50m2 ja hallista vuokrattu 100 m2. Kiinteistö ollut omistuksessa yli kymmenen vuotta, asunnosta on merkintä kiinteistörekisterissä (50m2).
Verottaja hyväksyisi vain tuon asunnon ( 50m2) osuuden verottomana myyntivoittoverotuksessa, maalaisjärjellä ajateltuna puolet on ollut omassa käytössä eli myynti pitäisi tapahtua myyntivoittoveroitta?
Verottaja hyväksyisi vain tuon asunnon ( 50m2) osuuden verottomana myyntivoittoverotuksessa, maalaisjärjellä ajateltuna puolet on ollut omassa käytössä eli myynti pitäisi tapahtua myyntivoittoveroitta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vain oman asunnon myyntivoitto on verovapaa, eli tuota omassa käytössä ollutta varastoa ei katsota asunnoksi...
Tämmöinen tulkinta löytyi asiasta?
http://www.veroapu.fi/53259398
Meneekö vuokratusta tilasta luovutusvoittoveroa?
Jos omistamassani kiinteistössä osa on ollut vuokrattuna (esim. 30 %) ja oman asunnon verovapausedellytykset myyntitilanteessa täyttyvät, katsotaanko vuokratun tilan osalta syntyvän kuitenkin veronalaista luovutusvoittoa?
Ei katsota. Koska omassa käytössä on ollut vähintään puolet rakennuksesta, talon myynnistä aiheutuva luovutusvoitto on silloin kokonaan verovapaa.
Tilanne olisi erilainen, mikäli omassa käytössä olisi ollut alle puolet rakennuksesta. Tällöin verovapaata olisi ollut vain omaa käyttöäsi vastaava osuus luovutusvoitosta.
Oikeuskäytännössä tulkinta on tehty käytettyjen pinta-alojen perusteella.
(VeroApu 26.3.2012)
Mutta kun se 25 % on edelleen ollut varastokäytössä. Näin ollen se 50 % ei tule täyteen.
Vain oman asunnon luovutusvoitto voi olla veropaata.
Ja koska kiinteistörekisterissä on asunnon kooksi merkitty 50m2, on se mikä määrää mahdollisen luovutusvoitosta verovapaan osuuden.
Muu osa lienee kiinteistörekisterissä merkitty varasto-/tuotanto-/myymälä- tai joksikin muuksi EI-ASUNTO tilaksi.