Rotille sopivankokoinen häkki

20+6

Eli jos olisi kaksi rottaa niin minkä kokoinen olisi häkin minimikoko?? Jos pääsee joka päivä jaloittelemaan lattialle yms. :D

8

516

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä sitä minimi kokoa mieti. Ennemmin isompi kuin ihan minimitoilla, jotka on mielestäni ihan liian pienet. Käyppä selaamassa vanhoja keskusteluja, siellä on keskusteltu tästä asiasta monesti.

    • Häkkitsah

      Unohda oikeesti minimikoot, ite en ainakaa alle 80x50x60 häkkiin rottia laittais.

      • Toikin on kylä ihan liian pieni,oma minimi korkeus on 80cm, ja siihenkin sais vielä mielellään olla lisää.

        Uroksia vai naaraita mielessä? Urokset kömpelöityy ja laiskistuu aikuisina, joten niille tärkeämpää on pohjapinta-ala. Siis esim. 100cm kanihäkki jonka päällä vaik 80x50x80 häkki on aika mainio. Matalampikin käy, mut etenkin poikaset tahtoo myös kiipeilytilaa :) tai kakskerroksinen kanihäkki.

        Tytöt taas tykkää enemmän riehua ja kiipeillä. Niille kelpaa myös kapea mutta korkea ratkaisu. Paras ois oikeasti korkee esim 150cm ratkaisu, ja leveyttä silti mieluusti 80cm et mahtuvat käveleenkin. Kummallekin sukupuolelle loistohäkki on kyllä Critter Nation double, johon mahtuu hyvin myös lisäileen porukkaa eikä ainakaan tuu tylsää. Metallipohjasta ei myöskään tuu kukaan läpi.

        Poikaset ja naaraat mahtuu sit kanijäkin pinnoista läpi, mut sen saa helposti verkotettua sopivaksi, ja aikuisille uroksille ja osalle naaraista käy :)


    • häkki neuvoa

      Itsellä on rottia isossa kauniissa puukehikkoisessa lintuhäkissä. Ovi voisi olla siinä isompi ettei selkä kyyryssä tarttisi ähertää. Rotat ovat myös järsineet vähän puuta sisältä. Skeidaa ja haketta menee pinnojen ja puun yhtymäkohtiin paljon kun eivät ole umpinaiset siitä kohden. Ne saa ulos vaan vanutupoilla...Kannattaa ottaa huomioon siivottavuus ja sisustamisen helppous. Isot, vaikka koko häkin etupuolen kokoiset ovet ovat todella kätevät. Muovitetut pinnat, etteivät mene heti piloille ja siivous helpottuu. Pinnaväli 1-1,5 cm. Rottien kiipeilyä helpottaa vaakatasossa olevat pinnat (normaalisti yleensä ovatkin). Muovilaatikon voi laittaa itsekin häkin sisään mikäli pohja ei ole puruystävällinen. Kissan perus hiekkalaatikko tai muu vastaavanlainen toimii hyvin. Purut vaan lootaan. Ulosvedettävä alataso, mikä lintuhäkeissä useimmiten on, on aika hyödytön. Parempi olisi vaan isot ovet ja kaiken saisi pihalle ilman turhaa säätämistä.

    • .suski87.

      Kannattaa hankkia aivan vähintään 80*50*80cm häkki. Mieluiten kuitenkin heti niin iso kuin tila ja rahavarat antavat myöten, sillä rotat käyttävät hyvin tehokkaasti kaikkea saamaansa tilaa. Tuo yhden aikaisemman mainitsema CritterNation Double (91*60*160cm) on erittäin hyvänkokoinen ja käytännöllinen häkki parille rotalle tai pienelle laumalle.

    • -Luna

      No, kaikki hehkuttaa tuota Critter Nationia. Onhan se paras mahdollinen kaupasta saatava häkkimalli, mutta silti 300e... Minulla itselläni on varaa vain alle 100e häkkiin, koska olen 12 vuotias ja mistä minä repisin 300e rahaa? En käy töissä tai edes kesätöissä näin nuorena. Rotillani on 40e 80x50x80 häkki. Se on hyvänkokoinen kahdelle rotalle. :)

      • Käytettynä! Ne toki menee nopeasti eikä silti oo halpoja, itekkin vasta haaveilen :) Sulle varmaan kanihäkki alle vois olla loistava korotusosa, vaikka sen ehkä joutuukin ite verkottamaan. Niitähän saa tosi halvalla, esim. 20e, ja rotat tykkää :) Mun mielestä on ihan hauskaa saada häkki kokonaan pesuun, mikä toimii pilkottavilla häkeillä loistavasti, enkä koe että mäkään sillai Critteriä tarvitsisin...


    • Rotteliini

      tulikirahvi, aivan. Rottien häkki kannattaa olla mielummin korkea kuin leveä. Toki leveyttäkin on oltavava mutta rotat tykkäävät kiipeillä ;))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      43
      3034
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1887
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1860
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      75
      1521
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1464
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1348
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      25
      1300
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      80
      1249
    9. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      101
      1071
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1068
    Aihe