Rotille sopivankokoinen häkki

20+6

Eli jos olisi kaksi rottaa niin minkä kokoinen olisi häkin minimikoko?? Jos pääsee joka päivä jaloittelemaan lattialle yms. :D

8

498

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä sitä minimi kokoa mieti. Ennemmin isompi kuin ihan minimitoilla, jotka on mielestäni ihan liian pienet. Käyppä selaamassa vanhoja keskusteluja, siellä on keskusteltu tästä asiasta monesti.

    • Häkkitsah

      Unohda oikeesti minimikoot, ite en ainakaa alle 80x50x60 häkkiin rottia laittais.

      • Toikin on kylä ihan liian pieni,oma minimi korkeus on 80cm, ja siihenkin sais vielä mielellään olla lisää.

        Uroksia vai naaraita mielessä? Urokset kömpelöityy ja laiskistuu aikuisina, joten niille tärkeämpää on pohjapinta-ala. Siis esim. 100cm kanihäkki jonka päällä vaik 80x50x80 häkki on aika mainio. Matalampikin käy, mut etenkin poikaset tahtoo myös kiipeilytilaa :) tai kakskerroksinen kanihäkki.

        Tytöt taas tykkää enemmän riehua ja kiipeillä. Niille kelpaa myös kapea mutta korkea ratkaisu. Paras ois oikeasti korkee esim 150cm ratkaisu, ja leveyttä silti mieluusti 80cm et mahtuvat käveleenkin. Kummallekin sukupuolelle loistohäkki on kyllä Critter Nation double, johon mahtuu hyvin myös lisäileen porukkaa eikä ainakaan tuu tylsää. Metallipohjasta ei myöskään tuu kukaan läpi.

        Poikaset ja naaraat mahtuu sit kanijäkin pinnoista läpi, mut sen saa helposti verkotettua sopivaksi, ja aikuisille uroksille ja osalle naaraista käy :)


    • häkki neuvoa

      Itsellä on rottia isossa kauniissa puukehikkoisessa lintuhäkissä. Ovi voisi olla siinä isompi ettei selkä kyyryssä tarttisi ähertää. Rotat ovat myös järsineet vähän puuta sisältä. Skeidaa ja haketta menee pinnojen ja puun yhtymäkohtiin paljon kun eivät ole umpinaiset siitä kohden. Ne saa ulos vaan vanutupoilla...Kannattaa ottaa huomioon siivottavuus ja sisustamisen helppous. Isot, vaikka koko häkin etupuolen kokoiset ovet ovat todella kätevät. Muovitetut pinnat, etteivät mene heti piloille ja siivous helpottuu. Pinnaväli 1-1,5 cm. Rottien kiipeilyä helpottaa vaakatasossa olevat pinnat (normaalisti yleensä ovatkin). Muovilaatikon voi laittaa itsekin häkin sisään mikäli pohja ei ole puruystävällinen. Kissan perus hiekkalaatikko tai muu vastaavanlainen toimii hyvin. Purut vaan lootaan. Ulosvedettävä alataso, mikä lintuhäkeissä useimmiten on, on aika hyödytön. Parempi olisi vaan isot ovet ja kaiken saisi pihalle ilman turhaa säätämistä.

    • .suski87.

      Kannattaa hankkia aivan vähintään 80*50*80cm häkki. Mieluiten kuitenkin heti niin iso kuin tila ja rahavarat antavat myöten, sillä rotat käyttävät hyvin tehokkaasti kaikkea saamaansa tilaa. Tuo yhden aikaisemman mainitsema CritterNation Double (91*60*160cm) on erittäin hyvänkokoinen ja käytännöllinen häkki parille rotalle tai pienelle laumalle.

    • -Luna

      No, kaikki hehkuttaa tuota Critter Nationia. Onhan se paras mahdollinen kaupasta saatava häkkimalli, mutta silti 300e... Minulla itselläni on varaa vain alle 100e häkkiin, koska olen 12 vuotias ja mistä minä repisin 300e rahaa? En käy töissä tai edes kesätöissä näin nuorena. Rotillani on 40e 80x50x80 häkki. Se on hyvänkokoinen kahdelle rotalle. :)

      • Käytettynä! Ne toki menee nopeasti eikä silti oo halpoja, itekkin vasta haaveilen :) Sulle varmaan kanihäkki alle vois olla loistava korotusosa, vaikka sen ehkä joutuukin ite verkottamaan. Niitähän saa tosi halvalla, esim. 20e, ja rotat tykkää :) Mun mielestä on ihan hauskaa saada häkki kokonaan pesuun, mikä toimii pilkottavilla häkeillä loistavasti, enkä koe että mäkään sillai Critteriä tarvitsisin...


    • Rotteliini

      tulikirahvi, aivan. Rottien häkki kannattaa olla mielummin korkea kuin leveä. Toki leveyttäkin on oltavava mutta rotat tykkäävät kiipeillä ;))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      437
      2786
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2164
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      64
      1909
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      326
      1464
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      161
      1278
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      74
      1156
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      93
      1087
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      34
      1077
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1047
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1017
    Aihe